BLOGCZEJNalpha

Steem: #pl-praktycznie - Użyteczność Steem

1. Platforma do blogowania / video / streamów

Steem możemy używać analogicznie jak Wordpressa, czyli jako platformę blogową umożliwiającą dodawanie postów / komentowanie. Sam zainteresowałem się Steemem, miedzy innymi dlatego, że nieco wcześniej postanowiłem założyć bloga. Napisałem ze 3 artykuły, ale miałem wrażenie, że piszę do szuflady. Trudno zdobyć pierwszych odbiorców. Dlatego też postanowiłem dać Steemowi szansę. I okazało się, że tutaj od samego początku można liczyć na osoby, które przeczytają post.

Steem na pierwszy rzut oka może wydawać się blockchainem dla treści tekstowych, jednak pojawiły się też interfejsy nastawione na inne typy treści:

 • video: https://d.tube/
 • streamy: https://vimm.tv/
 • zdjęcia: https://steepshot.io/

Bardzo ważną kwestią jest też fakt, że Steem to darmowy hosting, więc nie dość, że w przeciwieństwie do innych platform nie grożą nam dodatkowe koszty, to jeszcze możemy zarobić.

2. Platforma społecznościowa

Na Steem istnieje wiele społeczności skupionych wokół zainteresowań / języka. Jeśli zaczniemy tworzyć wewnątrz jednej z nich to szybko możemy nawiązać nowe znajomości. Oprócz tego istnieje wiele kanałów do komunikacji, choćby https://steem.chat/channel/polish, gdzie rozmowy potrafią toczyć się 24/7.

Potwierdzeniem funkcji społecznościowej jest też fakt, że odbyło się wiele meetupów (w tym oczywiście polskiej społeczności). A niedawno zakończył się również SteemFest, na który niektórzy musieli odbyć podróż liczoną w tysiącach kilometrów.

3. Miejsce do rozwijania / odkrywania swoich pasji

Wiele osób pisze dla samej przyjemności wynikającej z tworzenia. Mogliby to robić na innej platformie blogowej, ale tutaj o wiele łatwiej zacząć oraz można liczyć na miły dodatek w postaci tokenów. Można w ten sposób rozwijać swoje pasje. Można też odkryć, że coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy, nagle sprawia nam przyjemność. Może to być choćby nagrywanie wideo czy tworzenie statystyk. Tematem przewodnim dużej części moich postów są właśnie statystyki, a wcześniej nigdzie ich nie robiłem :)

4. System transakcyjny

Chcesz wysłać znajomemu jakąś kwotę szybko i sprawnie? Chcesz kupić grę? A może jesteś zainteresowany prawdziwą czekoladą? Albo interesują cię Rycary? Wszystko to można załatwić transferem STEEM / SBD, szybko, sprawnie i bez pośredników.

Co ważne transfery są darmowe, a przelew idzie bardzo szybko, gdyż bloki nowe bloki są produkowane co 3 sekundy.

5. Przepustka do świata blockchain / kryptowalut

Steem może być także najprostszym sposobem na zdobycie pierwszych kryptowalut. Wystarczy założyć konto, napisać pierwszy sensowny post i po 7 dniach pierwsze tokeny będą w naszym portfelu. I tylko tyle. Nie musimy zakładać konta na giełdzie, żeby kupić kryptowalutę za gotówkę, nie musimy "kopać". Dla przeciętnego Kowalskiego chyba prościej być nie może.

Steem może być też przyspieszonym kursem tego czym jest blockchain, jak działa decentralizacja, nawet jeśli ktoś pierwszy raz widzi na oczy te słowa.

6. Poligon doświadczalny

Masz nietypowy pomysł, który chciałbyś wdrożyć w życie, ale brakuje ci miejsca, w którym mógłbyś to zrobić? Może jakaś gra, która polega na przesyłaniu JSON? Albo zcentralizowany system udający zdecentralizowany? Może własnie chciałbyś przetestować dany produkt na istniejącym blockchainie, żeby potem móc go przenieść na swój własny? Steem czeka ;-)

7. Miejsce do rozwijania projektów

Rozwijasz jakiś projekt Open Source, ale czasem brak ci motywacji? Niewykluczone, że możesz liczyć na wsparcie od https://utopian.io/. Lubisz dodawać drobne ulepszenia do projektów innych osób albo jesteś mistrzem w szukaniu bugów? A może drażni cię, że twój ulubiony projekt, jest tylko w języku angielskim i chciałbyś go przetłumaczyć? Też możesz liczyć na wsparcie, tym większe im więcej twoja praca wnosi wartości dla ekosystemu Steem.

8. Miejsce do testowania algorytmów / przeprowadzania eksperymentów

Jeśli:

 • chciałbyś przetestować sieć neuronową, ale potrzebujesz "żywej tkanki"?
 • lubisz analizować nietypowe dane?
 • wydaje ci się, że potrafisz napisać każdy algorytm lepiej od innych i chciałbyś się przekonać czy tak jest naprawdę?
 • wydaje ci się, że odkryłeś Świętego Graala jeśli chodzi o wygrywanie w SteemMonsters?
 • potrzebujesz optymalnego algorytmu szukania wyjścia w centrach handlowych? (tak jak @bowess)

To Steem jest miejscem właśnie dla ciebie.

9. Miejsce do rozpoczęcia budowy marki / zasięgów

Chyba nie ma takiego miejsca w internecie gdzie łatwiej o pierwszych odbiorców np bloga. Szczególnie jeśli ktoś nigdy wcześniej nie miał z blogowaniem do czynienia. A z wypracowanej tutaj "marki" możemy tez oczywiście korzystać w innych miejscach.

10. Mniejszy lubi większy dodatek w postaci tokenów

Dużą zaletą Steem jest fakt, że każda wspomniana wcześniej aktywność może być wynagradzana w postaci tokenów STEEM / SBD. To odróżnia Steem od innych miejsc. To czy ten dodatek będzie większy czy mniejszy, to już inna kwestia. Jedni potrafią uczynić ze Steem pracę, inni mają drobne kieszonkowe, a jeszcze inni traktują zdobyte tokeny jako inwestycję długoterminową.


Oczywiście zastosowań Steem jest o wiele, wiele więcej.

KOMENTARZE

 • mamamyanmar

  Hello .

 • mizej

  Darmowy hosting ?
  Pierwszy raz słyszę :O
  Jakiś link?