BLOGCZEJNalpha

Temat tygodnia 32(temat 3) Polska muzyka punkowa - lata 80-te i 90-te Kryzys ,Brygada Kryzys - Robert Brylewski.

Muzyka Punkowa to szalone gitary,wolność,siła, wspólnota, młodość. Nazywano punków, łobuzami,ryjącymi mordami,brudasami, muzyka nie była puszczana w stacjach radiowych, wręcz zakazana przez władze w latach 80. Mimo złej sławy to miała, dużo fanów, śpiewali często przeciwko ustrojowi jakim był komunizm. Odizolowani od mediów grywali często w klubach studenckich , wynajmowanych remizach, domach kultury. Byli to zazwyczaj młodzi ludzie, którzy byli zbuntowani przeciwko wielkiej władzy.
Chodź znam kilka zespołów punkowych z tamtej epoki, to chcę napisać krótkie artykuł o Robercie Brylewskim i zespołach w których grał, ikonie muzyki punkowej.

dds.jpg

Robert Brylewski wokalista,gitarzysta który zaczął swoja przygodę muzyczną, jako młody zbuntowany chłopak w zespole Kryzys. Chodził wtedy do liceum , w jego w żyłach płynęła muzyka. Należał do pierwszej wspólnoty punkowej Warszawie, która na początku liczyła 50 osób a później 200.
Zespół Kryzys istniał krótko, ale młodzi ludzie pokochali teksty buntu.
W piosence „Mam dość” słyszymy jak młodzi chłopcy,byli zmęczeni obecną władzą.
…..............................
To czasy zbrodniarzy
Głupców i handlarzy
Coraz więcej pustych twarzy
Coraz ciaśniej jest na plaży.

Jestem już zmęczony
Jestem już zmęczony
Jestem już zmęczony
Mam tak dość.
…...........................

Gdzieś kiedyś czytałem, że nawet zaproponowali,im zagranie na większym koncercie,ale musieli by zmienić nazwę zespołu,bo władzą się nie podobała. Nie zgodzili się i nie wystąpili,bo nazwa zespołu,to nie wyraz,lecz symbol tego co czuli.

Zespół się rozpadł 1981roku. Brylewski wiedział że koniec jednego,to początek drugiego. Zaproponował współpracę Tomaszowi Lipińskiemu i założyli zespół pod nazwą Brygada Kryzys. 1981 mieli zagrać w Gdańsku,ale władze jednak,znów po przemyśleniu,doszli do wniosku,że ten zespół nie nadaję się z powodu tekstów politycznych i wycofali zaproszenie. Kiedy ruszyli w pierwszą trasę koncertową w samochodem obklejonym Kosmiczna Solidarność zostali ciężko pobici, a służby mundurowe odmówiło pomocy. Nie śpiewali o wolnym kraju,w którym życie beztrosko płynie, tylko o zniewoleniu, a cenzurze się to nie podobało.
fsdfs.jpg

Członkowie zespołu wiedzieli że muzyka jest jedynym źródłem w którym mogli wyrazić swoje wolne zdanie i nie mogą ugiąć kolan przed systemem.

fsdfsdsfdsfd.jpg
Władze wpadły na pomysł żeby, każdego 13 dnia miesiąca w klubie milicjanta zespoły grały, aby młodzież nie demonstrowała na ulicach , Brygada Kryzys odmówiła, ponieśli za to karę, zakaz występu publicznego. Pomimo zakazu chłopcy nagrali płytę „Czarną ...” w studiu Tonpressu 1982 był to pierwszy oficjalny album punkowo-nowofalowy w nakładzie 150 00 egzemplarzy tylko część trafiła do sprzedaży,resztą zaopiekowała się „góra”teksty były zbyt anty-komunistyczne.
Fragment piosenki „Nie ma już nic” z płyty
Jeżeli jest coś nowego
Jeżeli jest nowy świat
Ten na który czekamy
I o którym marzymy
Na pewno nie ten
Na pewno nie
I tak tu już nie ma nic
I tak tu już nie ma nic
I tak tu już nie ma nic
I tak tu już nie ma nic
Do stracenia
Jeżeli jest coś pozytywnego
Jeżeli jest coś, co ma jakiś sens
Coś, co każdy wie
I czego każdy chce
Chcę zobaczyć to teraz
Chcę zobaczyć to tu
…......................

Podczas demonstracji Warszawie, członek zespołu Lipiński został pobity przez ZOMO i aresztowany. Po miesięcznej odsiadce wyszedł z więzienia, zagrali jeszcze kilka koncertów w klubie Remont i zespół zawiesił swoją działalność byli zbyt napiętnowani.

Z inicjatywy Brylewskiego 1983r powstał zespół Izrael reggae, ale to już nie na temat.
1989r świat usłyszał że wielki mur Berliński zostaje zwalony, Brylewski zespołem Armia jedzie aby wesprzeć historyczne wydarzenie, w tym czasie powstaje pomysł aby stary reaktywować zespół Brygada Kryzys. Po 9 latach fani o nich nie zapomnieli, wierna publiczność o nich pamiętała. Po koncercie w Jarocinie dwa lata później zobaczyli jak fani ich kochają odnieśli ponowny sukces.
1992r nagrali płytę „Cosmopolis”
Fragment piosenki „Wojna”
wojna! maszerują niewolnicy
wojna! będą na was polować
wojna! będą was zabijać
wojna! będą eksterminować
paranoiczne
halucynacje
polityczne
degeneracje
wojna! będą niezwyciężeni
wojna! będą palić i rabować
wojna! będą burzyć wasze domy
wojna! będą pacyfikować

Na płycie były stare przeboje jak również nowe a także Boba Dylana i Jimia Hendrixa. Zespół pamiętał jak ciężkie były czasy stanu wojennego,że zaplombowali im instrumenty,zakazali im śpiewać tekstów o wolnym kraju o czym tak bardzo marzyli, że okres wojenny był złem historycznym. Dlatego przez trzy lata,co roku organizowali koncerty,upamiętniające tamto wydarzenie w klubie Remont. 1993 „Live In Remont 93”.nagrali kasetę która była ostatnia z lat 90. Zespół ponownie zawiesza działalność 94r

Niestety 3 czerwca Robert Maksymilian Brylewski zmarł wieku 57 lat po pobiciu. Panie Robercie dużo, dużo za wcześniej.... :(

dsfsfsdfsdfsdf.jpg

Pamiętajmy to nazwisko i zespoły w którym grał, to co robił i twórczość którą zostawił zasługuję żeby ocalić od zapomnienia.

zdjęcia pochodzą z

http://stilon-c60.blogspot.com/2011/02/brygada-kryzys-czekamy-czekamy-na-sygna.html
https://www.polskieradio.pl/9/716/Artykul/1350097,Historia-zespolu-Kryzys-Wiedzialem-ze-bedzie-niezly-raban
https://www.antyradio.pl/Muzyka/Rock-News/Prokuratura-zbada-okolicznosci-smierci-Roberta-Brylewskiego-Slynny-muzyk-zmarl-w-wieku-57-lat-23091
https://www.rmf.fm/muzyka/dyskografia,5997,Brygada,Kryzys.html

KOMENTARZE

  • zwora

    Miałem cichą nadzieję, że ktoś napisze tekst o Brylewskim. Dzięki!

  • andzi76

    Świetny post, brakuje mi tu tylko Tagu pl-muzyka.