BLOGCZEJNalpha

Dlaczego pies podnosi łapę jak sika?

Czy zastanawiał się ktoś z was dlaczego psy podnoszą tylną łapę jak robią siku?

201302101210555.jpg

Według tego, czego uczyli mnie rodzice - psy robią tak na cześć psa Burka. Był to rasowy kundelek, który za potrzebą poszedł pod płot. Na jego nieszczęście wiał silny wiatr, a płot był już leciwy. I tak Burek za potrzebą był ostatni raz, bo przygniótł go tenże właśnie płot. Od tamtej pory wszystkie psy podnoszą łapę, aby złożyć hołd Burkowi i nie podzielić jego losu :D

gallery_1419531740_408274.jpg

A tak na serio. Łapę przy sikaniu podnoszą zwykle samce. Suczki przy załatwianiu potrzeby fizjologicznej zwyczajnie kucają w lekkim rozkroku. Ale dlaczego samce mają tak dziwny zwyczaj? Otóż "znacznik" w postaci moczu ma informować inne psy o wzroście zwierzaka, który go zostawił - im wyższy pies, tym wyżej znajduje się "znacznik". Większość psów znaczy swój teren i pokazuje innym, że "tu jest jego teren". Na pewno zauważyliście jak wasz pupil na obcym terenie, gdy zerwie się ze smyczy zostawia "znaczniki" w określonych miejscach. Zostawiają oni ślady na miejscu śladów innych czworonogów, aby zneutralizować ich zapach.

collie7-e1507104345147.jpg

Psi mocz ma również za zadanie określenie ich płci. Nasze domowe pety po zapachu moczu potrafią określić czy na podwórku rządzi suczka i może warto zajrzeć, czy też duży pies i lepiej sobie odpuścić wizytę.
Według obserwacji psów błąkających się po wsiach badacze doszli do wniosku, że rozpoznawanie zapachów innych psów zajmuje im nawet 1/8 doby, czyli ok. 3h.

A jeżeli wasz szczeniak jeszcze nie podnosi łapy - nie martwcie się. Podnoszenie łapy pojawi się wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej. Wtedy również pojawia się u nich instynkt terytorialny i zwyczaj podnoszenia łapy. U każdego szczeniaka jest to różny okres i waha się od 4 do 12 miesięcy.

KOMENTARZE

  • dogfact

    Dogs are about as smart as a two- or three-year-old child. This means they can understand about 150-200 words, including signals and hand movements with the same meaning as words.

  • thedragonnis

    Ciekawy wpis!
    Polecałbym jednak pokazywanie źródeł zdjęć, a nie ich cenzurowanie.