BLOGCZEJNalpha

Most Sulejmana.. może zbudowany z Drewna księżycowego by się obstał?

Drewniane ściany z surowego drewna wytrzymalsze niż beton? Współczynnik przenikania ciepła U dla 25 cm ściany równy 0,3 W/m2*K? Bardziej odporne na ogień niż beton oraz w 100% odporne na korniki i warunki atmosferyczne BEZ używania środków chemicznych? Jedne z najlepiej tłumiących dźwięk ściany z tych stosowanych w popularnym budownictwie? Ekologiczne i prozdrowotne?

sciana_1.jpg

To tylko nieliczne z właściwości ścian i budynków jakie buduje firma dr.inż Erwina Thoma. Już na samym wstępie brzmi to jak herezja i stek bzdur dla wszystkich którzy chociaż trochę otarli się o standardowe budownictwo lub wytrzymałość materiałów. Jednak to żadna herezja tylko wiedza jaką posiadł i rozpowszechnia właściciel firmy o najstarszym i najcudowniejszym ze wszystkich materiałów budowlanych jakie można znaleźć na naszej planecie.

To właśnie „drewno księżycowe” jak je nazwano oraz specjalistyczny sposób łączenia desek w ściany które składają się z kilu warstw tego niezwykłego drewna, pozwala firmie Thoma budować domy jakie mogą zrewolucjonizować światowe budownictwo i to nie tylko drewniane.

Co to jednak jest Księżycowe Drewno? Czy khrom na dobre odleciał do krain fantasy i zatracił kontakt z rzeczywistością? Czemu nie słyszeliśmy o tej cudownej technologii oraz czemu się jej nie promuje? Czy ten cały Erwin i jego firma w ogóle coś zbudowała? Wszystko po kolei…

Jak to działa?

Zacznijmy od tego że księżycowe drewno to nie nowy mistyczny gatunek, a nic innego jak zwykłe drewno jakiego pełno w naszych lasach. Jednak od drewna jakie zwykle możemy dostać na rynku wyróżnia je jedna zasadnicza cecha: Zbierane jest w odpowiedniej fazie księżyca… Przestajesz czytać ? Nie przestawaj bo o żadnej magii nie ma tu mowy. Cała sprawa poparta jest badaniami i ma jak największy sens.

Dr.inż Erwin Thoma „odkrył” a raczej odsłonił z mroku dziejów, naukową zależność która tak naprawdę była od lat przekazywana z pokolenia na pokolenie w wielu rodzinach drwali i cieśli, a jak się okazuje, doskonale wiedziano o niej nawet i w starożytności.

Takiego drewna używali właśnie starożytni Rzymianie do budowy swoich statków. W Japonii z kolei do dziś stoją budowle w całości z litego drewna księżycowego z VII-VIII w n.e które nigdy nie było impregnowane.

Przeprowadzone przez niego badania w Zurihu dowiodły kolejno że drzewo cechuje się 3 następującymi właściwościami:

Pierwsza odkryta zależność jest taka że drzewo pulsuje tj zmienia swoją średnicę w zależności od faz księżyca o ułamek milimetra.

Drugim odkryciem było stwierdzenie że drzewo tworzy wokół siebie pole potencjału elektromagnetycznego który to potencjał tak samo rośnie i maleje w zależności od faz księżyca.

Trzecia zależność odkryta przez badania E.Thoma dotyczyła wody w stanie ciekłym znajdującej się w pniu drzewa. Okazuje się że o ile zwykle taka woda w stanie ciekłym występuje w układach zwanych klastrami jednak w trakcie ubywającej fazy księżyca zstępującego, pojedyncze cząsteczki wody odłączają się od klastrów i łączą z cząsteczkami celulozy w pniu. Cząsteczka taka znajduje się wtedy w żelowatym lub galaretowatym stanie skupienia. Stwierdzono że stan ten który zakrawa o fizykę kwantową, jest kierowany potencjałem Elektromagnetycznym drzewa. To właśnie ów żel który tworzy się w fazie zstępującej sprawia że ścięte wtedy drewno ma tak doskonałe właściwości.

Mamy niezwykłe drewno i co dalej?

Drewno to jednak nie wszystko. Odkrywając ten cudowny sposób pozyskiwania materiału o tak dobrych właściwościach, inżynier nie próżnował i wymyślił również sposób efektywnego budowania z niego ścian które można by nazwać ścianą na miarę XXII w. Jego ściany wykorzystują praktycznie w pełni wiedzę o naprężeniach i pracy drewna poddanego różnym siłą i w skrócie, składają się z kilku warstw specjalnie poukładanych desek które razem mają zazwyczaj grubość ok 35 cm. Co jeszcze ciekawsze łączone są tylko drewnem. Nie używa się ŻADNYCH metalowych ani chemicznych łączników a jedynie drewniane kołki wbijane w wiercone otwory. Takie ściany produkuje się jako elementy prefabrykowane z których po dostarczeniu na miejsce budowy, wprawiona ekipa może zbudować nam dom w 1-2 dni.

Budowniczy i jego firma nie próżnowali. Do dziś zbudowali :

Na zlecenie od austriackiego rządu,  budynek do przechowywania starych klisz filmowych, w którym musiała być utrzymywana cały czas temperatura 2 st. C. Zaprojektowany i wykonany wyłącznie z drewna księżycowego i bez potrzeby stosowania dodatkowych źródeł energii do chłodzenia budynek stoi dumnie i wygląda tak:

archiwum.jpeg

Najcichszy hotel na świecie, Natural Hotel Waldklause Izolacja akustyczna między ścianami pokoi wynosi 63 decybele.

fotothumb1.jpeg

Samowystarczalny energetycznie 5cio kondygnacyjne bloki mieszkalne w Hamburgu:

fotothumb.jpeg

Arheneo w Obendorfie będące drewnianym kompleksem biurowym:

fotothumb3.jpeg

Oraz wiele innych budowli o których możecie dowiedzieć się więcej z licznych linków jakie przytaczam.

Ich konstrukcja budynku z samego drewna księżycowego uzyskała też japoński certyfikat wytrzymałości na trzęsienia ziemi o najwyższej amplitudzie.

Co najciekawsze, musiano nieco obniżyć jakość ścian przez wyjęcie kilu łączeń na potrzeby testu, gdyż podczas testów budowla umieszczona na jednej z nielicznych specjalistycznych platform na świecie nie chciała się zawalić przy maksymalnym trzęsieniu jakie można było wywołać urządzeniem i z przyczyn biurokratycznych nie można było przyznać tego certyfikatu dopóki się nie zawaliła.

Jak to więc jest że się o tym nie słyszy a każdy nowy budowlaniec czy drwal nie dostaje tej wiedzy jako elementarnej do wykucia?

Jak ze wszystkimi doskonałymi wynalazkami, i tutaj mamy do czynienia z lobbingiem korporacji a w szczególności tych odpowiadających za chemiczne impregnaty(które jak wiadomo są praktycznie w 100% związane z przemysłem petrochemicznym), oraz branży budowlanej i drzewnej. Chociaż w zasadzie można tu mówić o całej masie innych branży która poleciała by na łeb na szyję. Oczywiście szydzą one z technologii próbując ją ośmieszać firmę inżyniera, jednak mimo to zyskuje ona coraz większą popularność.

Co jeszcze można powiedzieć o tym fenomenalnym temacie? Bardzo wiele. Jednak myślę że jeśli jeszcze nie zrezygnowałeś z czytania uznając mnie za naiwnego marzyciela wierzącego w hochsztaplerskie reklamy i bujdy, myślę że sam powinieneś się po prostu zapoznać z materiałami na ten temat zawartymi w licznych linkach które podaję u dołu:

https://www.youtube.com/watch?v=hjW4gGwEdeE

https://stolarkabudowlanacom.wordpress.com/2017/03/31/drewno-ksiezycowe-magia-potwierdzona-naukowo/
https://www.odkrywamyzakryte.com/drewno-ksiezycowe/
http://cms.herbalgram.org/heg/volume8/04April/PlantsandtheMoon.html?t=1302037326&ts=1522352787&signature=1d362849bb240ae746debef4d60eb172
http://www.justwoodit.com/o_firmie
http://domdrewno100.pl/o-firmie-2.html
http://www.kurierdrzewny.pl/kurier-drzewny,p,990,3383.html
http://www.holz100.pl/s5-realizacje.html
https://www.thoma.at/

zdjęcia ze strony http://www.holz100.pl

Temat bierze udział w konkursie tematy tygodnia pod hasłem Most Sulejmana

KOMENTARZE

 • nitsupernova

  f7a50c768a56484a0d43ecd82464feb1.jpg

 • wadera

  Przeczytałam z prawdziwą ciekawością. Jestem stronnicza w tym temacie, dlatego tak mi się podobało - uważam, że natura i otaczający nas świat skrywają jeszcze wiele "tajemnic", które w wielu wypadkach mogłyby bez problemu iść w konkury z istniejącą technologią, którą ludzkość się tak zachłystuje. Nie neguję rozwoju technologicznego - sama czerpię z niego garściami, jednak uważam, że trochę jesteśmy zaślepieni w tym zachwycie. "Tajemnice" napisałam w cudzysłowiu, zazwyczaj jest to wiedza zapomniana lub niegdyś porzucona.

 • grzechotnik

  Z ciekawości, jaka jest różnica cenowa między tym drewnem a klasycznym drewnem? Materiał jest dostępny w PolscE?

 • thedragonnis

  Nigdy wcześniej o tym nie słyszałem, a bardzo ciekawe. Może kiedyś rozpowszechnią to na tyle, że i mi zbudują dom. :D

 • mykitchenlab

  @khrom jakieś dwa miesiące temu natknęliśmy się na ten filmik, i od razu zafascynowała nas ukryta siła, jaka drzemie w przyrodzie. W końcu wystarczy odpowiednia faza księżyca, aby procesy zachodzące w wodzie zdziałały cuda...na ironię losu, to kolejna z rzeczy, która kiedyś była tak oczywista, a brzmi teraz jak bzdura dla 'jakże nowoczesnego' świata. a właśnie brak wiedzy zadaje tu największy cios - przecież sam cesarz nałożył karę w postaci ścięcia głowy każdemu, kto odważy się budować statek z innego drewna niż księżycowe - a zadajmy sobie pytanie, jaką potęgą było kiedyś cesarstwo rzymskie? a statki - przecież były w większości nie tylko środkiem transportu, ale właśnie osiągania spektakularnych sukcesów, przez podboje... :)

  przyznaj się, czy też po oglądnięciu filmiku i przestudiowaniu tematu zacząłeś marzyć o wybudowaniu domu z takiego drewna ? :D (tudzież wykupieniu). U nas nadal w planach :D