BLOGCZEJNalpha

Telefon jako kamera internetowa i mikrofon w jednym? Nic prostszego!

Dzisiejszy artykuł będzie o tym jak przerobić swój telefon z androidem na kamerę + mikrofon internetowy. Zawiera on moje doświadczenia w stosowaniu takiego typu rozwiązania do grania przez internet w gry fabularne jednak przyda się oczywiście w każdym zastosowaniu wymagającym kamery i mikrofonu. Rozwiązanie niestety tylko dla telefonów z Androidem bo takowy posiadam ale sama wiedza o tym że tak można na pewno wystarczy iOS-owcom żeby znaleźć rozwiązanie na ich platformę.

mobile-2586295_640.jpg

pixabay.com

Potrzebne nam będą :


 • aplikacja droidcam zainstalowana na telefonie oraz na komputerze.
 • aplikacja umożliwiająca wykorzystanie naszego telefonu jako mikrofon.
  Ja używam programu Le Mex uważam że jest całkiem dobry i spełnia wszystkie potrzebne funkcje. Każdy jednak może wybrać sobie jaki mu pasuje.
 • kabel stereo: Jack 3,5 mm( mini jack na mini jack) czyli po obu stronach końcówka taka jak np od słuchawek albo mikrofonu komputerowego.
 • router z wifi w domu albo kabel usb -mikro usb czyli standardowy kabel do podpinania telefonu do komputera.

Instalujemy droidcam na telefonie a następnie odpowiednik tego programu na swój system stąd

Na Linuxie

Ja mam doświadczenia z instalowaniem tego pod Linusem Mint ponieważ takiego systemu używam ale oczywiście pod Windowsem nie powinno być jakichś większych problemów. Każdy kto coś instalował w życiu z pewnością sobie poradzi;)

Z instalacją pod Linuxem postępujemy zgodnie z instrukcją stąd(link).

Wybierając sposób instalacji dla swojej wersji programu. (wersje powyżej 6 dla nowszych telefonów) poniżej dla starszych. Kopiujemy wszystko co jest wyszczególnione jako komendy do terminalu (szybki skrót na otwarcie terminalu ctrl+ alt+t), następnie naciskamy enter.

Gdy już uda nam się zainstalować odpalamy program wpisując w terminalu droidcam.

Pojawi się nam takie okienko:

droidcam.png

Łączenie się przez WIFI

To jest opcja bardzo prosta ale wymaga posiadania routera w pobliżu naszego komputera razem z wifi w komplecie. Często bywa że takiego zestawienia w domu nie mamy jednak jeśli jesteś tym szczęściarzem to oszczędziłeś sobie 10 minut czasu na dodatkowe zabiegi wymagane aby podłączć telefon przez kabel usb.

Jeśli korzystamy z połączenia Wifi musimy bowiem podać w powyższym okienku programu adres ip z telefonu i port.

W tym celu włączamy aplikację na telefonie. Pojawi nam się adres(jak poniżej) który należy wpisać w okienku „phone ip” port który najprawdopodobniej będzie taki sam jak ten już ustawiony.

phone.png

Wpisujemy to w odpowiednim miejscu naciskamy Connect i widzimy że na naszym telefonie pojawił się obraz z kamery telefonu. Taki sam obraz możemy zobaczyć wpisując adres: „browse ip” do przeglądarki internetowej który przeniesie nas do okna z podglądem widoku naszej kamery

Tak długo jak droidcam będzie włączony i podłączony pod nasz komputer, korzystając z aplikacji takich jak skype, facebook czy też dlive czy innych internetowych programów do komunikacji wizualnej i głosowej, nasz telefon będzie wykrywany jako kamera.

Łączenie przez usb

Tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana jednak o tyle sensowniejsze na dłuższe transmisje że telefon jest podłączony do stałego źródła zasilania i nie rozładuje nam się w trakcie użytkowania.

Aby używać połączenia usb musimy najpierw doinstalować program android-tools-adb.

W tym celu wpisujemy w terminalu :

sudo apt get install android-tools-adb

Jednak to nie wszystko ponieważ aby nasz telefon chciał wykorzystywać kabel USB do transmisji danych z kamery, musimy jeszcze włączyć na nim debugowanie USB. W tym celu idziemy do „ustawienia” i w tabelce „system” wybieramy „opcje programisty”. Uaktywniamy je suwakiem na górze a następnie na samym dole listy odfajkowujemy opcję „debugowanie USB”

Screenshot_2018-05-24-12-16-41.png

Następnie z podłączonym do USB telefonem włączamy program droidcam powyższym poleceniem w terminalu zaznaczamy opcję USB(over adb) i łączymy się. W tym przypadku adres ip nie jest oczywiście konieczny.

Obraz możemy podejrzeć np na programie camorama dla linuxa albo na Skype czy też innej aplikacji której będziemy używać do komunikacji.

Dla Windows

wifi

Instalujemy program z pliku exe uruchamiamy i postępujemy adekwatnie jak w przypadku windows.

USB

Dla windowsa również musimy doinstalować aplikację adb pod windows na przykład postępując wg instrukcji stąd:

https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/

Następnie tak jak w przypadku linuxa włączamy debugowanie usb, podłączamy telefon pod kabel usb i w programie droidcam który uruchamiamy z ikony, zaznaczamy connect by usb i connect.

Kwestia dźwięku..

Pod windowsem droid cam umożliwia nam podobno również korzystanie z mikrofonu urządzenia. Raz że nie jestem przekonany co do tego rozwiązania ponieważ w takim przypadku urządzenie będzie musiało przetworzyć nasz dźwięk najpierw na sygnał cyfrowy żeby później wysłać go na nasz komputer poprzez usb lub wifi co, jak podejrzewam, przy słabszych telefonach albo słabym sygnale wifi, może powodować „zamulenie” telefonu i prowadzić do zwieszania się obrazu z kamerki. Dwa że osobny program daje nam dodatkowe opcje a sygnał wysyłany przez osobny kabel jack, jest analogowy i dopiero, dużo wydajniejsza karta dźwiękowa komputera, przetwarza go na sygnał cyfrowy.

Nie wypróbowywałem jednak tej opcji więc pozostawiam to dla chętnych eksperymentatorów i opiszę rozwiązanie jakie ja znam a które sprawdzało się dobrze dla kilkugodzinnych sesji rpg.

Instalujemy więc program dźwiękowy który podałem na wstępie lub inny wybrany, podłączamy komputer kablem jack to jack do mikrofonowego wejścia karty dźwiękowej komputera lub laptopa i włączamy program naciskając na milkrofon- gotowe. Nasz telefon jest mikrofonem.


Screenshot_2018-05-24-10-18-19.png

Teraz wchodzimy do menu i uruchamiamy droidcam wg instrukcji powyżej i cieszymy się z rozwiązania które opisał wam steemianin Khrom ;)

Dla Osób zainteresowanych inicjatywą Klubu miłośników Gier Fabularnych zainicjowana przez @kapitanpolak

Sama kamera i mikrofon telefonu maja bardzo dobre parametry(chociaż wiadomo że zależy to od modelu- w moim modelu mają) i testowaliśmy je ze znajomymi dla sesji w konfiguracji 2 graczy + mistrz gry i jeden gracz online.

Chociaż dało się w ten sposób grać to ze słyszalnością bywało różnie więc sugerowałbym do czegoś takiego użyć jednak mikrofonu specjalistycznego pojemnościowego albo np. kilku mikrofonów bezprzewodowych dla każdego gracza w pokoju osobno( czego nie testowałem ale w przyszłości zamierzam) żeby osoba siedząca po drugiej stronie kabelka mogła nas słyszeć dobrze i wczuć się doskonale w sytuację i klimat.

Kamera natomiast ma bardzo dobre parametry (oczywiście zależy od telefonu ale dziś większość ma na poziomie) i nawet w przyciemnionych pomieszczeniach widać dobrze sytuację w pokoju.

Dla wideo konferencji takie rozwiązanie jest z kolei aż nadto wystarczające i myślę że każdy będzie zadowolony.

Dzięki za uwagę i zapraszam do czytania innych moich wpisów

UPVOTE <> FOLOW <> RESTEEM

KOMENTARZE

 • gotsummerpl

  Fajne

 • kapitanpolak

  Super! Wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają kamerki/mikrofonu a przecież specjalnie na sesję to nikt nie będzie ich kupować. W końcu taki sprzęt swoje kosztuje.

  Z tego co pamiętam to właśnie @santarius na swoich streamach używał telefonu jako kamery.

  To jeszcze pozostaje mi napisać poradnik obsługi Roll20 czyli specjalnej strony internetowej, za której pośrednictwem można prowadzić sesję.

  Jest tam wiele fajnych narzędzi, cyfrowe karty postaci/generator rzutu kośćmi/narzędzie do rysowania mapy/darmowe tła i klimatyczna muzyka na sesję.

  Oczywiście leci upvote i Resteem ;)

 • ciapo

  To może się przydać :)

 • jyoti-thelight

  super post, keep posting more like this