BLOGCZEJNalpha

Vademecum Zielarza #2 – Wrotycz zakazane zioło o wszechstronnych właściwościach

Lato w pełni a ugory właśnie zaczynają się żółcić kwiatami.. Jeden rodzaj tych kwiatów należy do rośliny mało znanej, a będącej prawdziwą domową apteczką. Roślina o której mowa to oczywiście Tanacetum vulgare czyli tytułowy wrotycz.


_DSC8845.JPG

Istnieje wiele kontrowersji na temat tej rośliny, gdyż nie jest to ziółko które można parzyć sobie lekkomyślnie aby ugasić pragnienie. Smak wywaru zresztą bynajmniej nie zachęca do popijania go bez potrzeby ponieważ jest cierpko- gorzki. To co sprawia że ma taki cierpki smak to nieszczęsny Tujon który jest przyczyną potępiania i zakazów sprzedaży, tego ziela.

Oczywiście skutki przedawkowania Tujonu mogą być nieciekawe. Substancja ta podobnie jak kanabinole występujące w konopiach ma działanie halucynogenne oraz u osób nadwrażliwych może powodować niebezpieczne skutki uboczne, taki jak halucynacje(omamy) charakterystyczne bicie serca, częstomocz a w skrajnych przypadkach osoby nadwrażliwe mogą nawet zapaść w śpiączkę.

Czy jednak w praktyce fitoterapeutycznej przy rozsądnym stosowaniu ziela może dojść do zatrucia? Okazuje się że badania fitochemiczne nie stwierdziły żadnych przypadków zatrucia przy stosowaniu dawek naparu i odwaru 4 razy dziennie po 200-220 ml ponadto ważną informacją jest również ta że Tujon słabo rozpuszcza się w wodzie więc w przyjmowanych naparach znajdują się jedynie śladowe ilości substancji. Dodatkowo negatywne właściwości wrotyczu mogą być zneutralizowane przez stosowanie ostropestu oraz innych roślin osłaniających wątrobę przed niekorzystnym działaniem tej substancji. Pomijając oczywiście fakt że większość leków na rynku ma podobne lub nawet poważniejsze skutki uboczne.

Skoro więc poznaliśmy już „wielkiego” diabła jaki drzemie w tej zakazanej w Unii europejskiej roślinie, przyjrzyjmy się co jest w stanie zaoferować w zamian:

Okazuje się więc że poza tą jedną nieprzyjemną substancją (która nota bene występuje również w mniejszym stężeniu np. w powszechnie stosowanej szałwii) , wrotycz to rosnąca pod płotem kopalnia składników leczniczych. Badania specjalistów fitochemików dowiodły że olbrzymia ilość składników tej rośliny wykorzystywana jest w farmakologii a mnogość dolegliwości jakie leczy jest wręcz oszałamiająca!

Substancje czynne występujące w roślinie:


 • Laktoy -tanacetyna, arbosculin, epi-ludowicyna,artemoryna, elemen, rejnozyna- Laktony mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe.

 • Kwas jabłkowy- rozjaśnia i wygładza cerę, wzmaga perystaltykę jelit, hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, zmiękcza i nawilża suchą skórę, przeciwdziała tworzeniu się zaskórników, pobudza wydzielanie śliny i soku jelitowego, hamuje wzrost niektórych grzybów i bakterii, koi i łagodzi stany zapalne mieszków włosowych, regeneruje skórę i rozjaśnia plamy pigmentacyjne, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne

 • Kwas winowy- W małej dawce działa przeciw biegunkowo, w większych jako osmotyczny środek przeczyszczający. przyśpiesza procesy regeneracji nabłonków przewodu pokarmowego oraz zapobiega niestrawności, posiada silne właściwości prebiotyczne, miejscowo działa antyseptycznie i ściągająco, działa także przeciwzapalnie, hamując obrzęki oraz nadmierne wydzielanie sebum.

 • flawonidy(jaceidyna, jaceozydyna,kwercetyna,apigenina, diosmetyna, diosmina)- związki o działąniu przeciwalergicznym i przeciw astmatycznym, (hamujące działanie histaminy), przeciw wysiękowe, przeciw zapalne, hamują odtwarzanie noradrenaliny, tonizują naczynia krwionośne.

 • kwas chlorogenowy- ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Może spowalniać wchłanianie się glukozy do krwi po po posiłku a takżę zwiększa czułość komórek na insulinę.

 • Kwas taninowy- wykazuje silne działanie ściągające, stosowany miejscowo na skórze, wytwarza błonę ochronną, działą przeciw zapalnie i hamuje krwawienia, działa odkażająco.

 • Kwas kawowy- Posiada właściwości przeciwzapalne, żółciopędne, immunostymulacyjne, przeciwmiażdżycowe, antyagregacyjne, hamujące wzrost grzybów i bakteriostatyczne.

 • Eupatylina- flawon hamujący rozwój nowotworów stosowany w fitoterapii do leczenia niektórych białaczek.

 • Seskwiterpen- germakren, partenolid- wykazuje silny wpływ przeciwzapalny, wywiera działanie przeciwnowotworowe, rozkurczowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.

 • santamaryna- działanie rozkurczowe, przeciwrakowe i przeciwzapalne

 • Olejki eteryczne- głównie tanaceton(do 70%) a także chamazulen, tymol, kamfora (w tym kamfolenol), borneol, octan borneolu, tujolowy alkohol, 1,8-cyneol, wulgaron A i B (vulgarone-A, vulgarone-B), lyratrol, octan lyratrylu, bergamoten, alfa-pinen, alfa-terpinen, kariofilen, chryzantenol, octan chrazantenylu, kadinen, sabinen a także;

 • seskwiterpen – dawanon o działaniu przeciwnowotworowym, stymulującym układ dokrewny i przeciwzakaźnym oraz immunostymulującym

Jak widać po składzie roślina zawiera mnóstwo substancji stosowanych w farmakologii które pozyskiwane są jednak zazwyczaj z egzotycznych trudno dostępnych roślin. Preparaty wrotyczowe są silne i pewne w działaniu a przy właściwym stosowaniu nie mają niemal żadnych skutków ubocznych.

Roślina znajduje więc zastosowanie w leczeniu:


 • Chorób nowotworowych dzięki zawartych w roślinie laktonom, eupatylinie i partenolidzie
 • Dolegliwości przeziębieniowych: kataru, kaszlu, nieżytu układu oddechowego, obniżaniu gorączki.
 • Chorób autoimmunologicznych: jak łuszczyca, toczeń, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów).
 • Stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych, grzybicznych i roztoczowych oczu:. nużyca oczu, ropne zapalenie powiek
 • Chorób alergicznych ponieważ substancje czynne zwarte w roślinie hamują wydzielanie histaminy.
 • chorób miejsc intymnych: impotencji, bolesnych, nieregularnych i skąpych krwawień miesiączkowych,,- Bólu miesiączkowego zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zwiększają ukrwienie narządów płciowych a co za tym idzie intensywność doznań seksualnych.
 • Zakażenia przewodu pokarmowego pasożytami (np. owsiki, glisty, włosogłówka), Robaki obłe, wszawica, lamblioza,
 • O podłożu nerwowym i psychicznym takich jak osłabienie i wyczerpanie nerwowe, bezsenność, depresja, ból głowy.
 • chorobach układu trawiennego: Niedoboru soków trawiennych, choroby pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych i wątroby, bólu brzucha i podbrzusza, zaparć, przyśpieszaniu przemiany materii, zaburzeń procesów odtruwania organizmu, kolek, kamica żółciowa i moczowa, zaburzenia w wydzielaniu żółci, wzdęcia, skąpomocz,
 • Przewlekłych chorób skórnych: o podłożu troficznym,wirusowym, bakteryjnym, roztoczowym i grzybiczym (trądzik pospolity, trądzik różowaty, trądziki zawodowe, zaskórniki, wyprysk, ropnie, czyraki, liszaje, liszajce, opryszczka, owrzodzenia, demodecosis, świerzb)
 • Chorób układu krążenia i sercowych: zaburzeń krążenia mózgowego, wieńcowego i w kończynach, zespołu zimnych dłoni i stóp, częstych omdleń, kłucie w sercu,
 • Chorób zakaźnych: wodny wyciąg skutecznie wspomaga leczenie odry, grypy, anginy, płonicy
 • Kontuzji: okłady skuteczene są w leczeniu obrzęków, stłuczeń, siniaków

Inne zastosowania


Wrotycz jest alternatywą dla antybiotykowych stymulantów wzrostu które stosowane u dzieci o bardzo niskim wzroście mają poważne skutki uboczne dla ich rozwju. Oraz kokcydiostatyków stosowanych w zapobieganiu oraz leczeniu kokcydiozy u zwierząt.
Roślina znajduje też zastosowanie zapobiegawcze. Ma dzianie zwiększające odporność organizmu na zakażenia, zapobiega zastojom krwi, odkładaniu blaszek miażdżycowych w tętnicach i powstawaniu zakrzepów, tonizuje mięśnie szkieletowe.
W ogrodnictwie stosuje się ją do sporządzania preparatów przeciw szkodnikom.
Jej silne olejki eteryczne działają odstraszająco na owady, można więc sporządzić z rośliny woreczek odganiający na mrówki, muchy, mole, kleszcze
Wrotycz wywołuje poronienia nie powinien więc pod żądnym pozorem być stosowany przez kobiety w ciąży!!

Zdjęcia


Kwiat


wrotycz1.jpeg

_DSC8854.JPG

- Liść


wrotyczlisc.jpeg

- Łodyga


łodyga.JPG

Podsumowanie


Dlaczego roślina nie jest wykorzystywana powszechnie w lecznictwie oraz jako źródło substancji leczniczych a niebezpieczeństwo jej stosowania zostało „napompowane” do rangi samo-otrucia?

Oczywistym powodem, tak jak w przypadku wielu innych ziół jest tu niestety niemożność opatentowania produktu ze względu na jego naturalne pochodzenie co za tym idzie zmniejszenie zysków farmacji. Pospolitość i łatwość w uprawie mogłaby co najmniej obniżyć cenę preparatów sporządzanych przez specjalistów, promowane jest jednak używanie substancji pochodzenia syntetycznego lub też w inny sposób trudnych do pozyskania aby sztucznie pompować ceny leków.

Bezpieczne stosowanie rośliny wewnętrznie, samodzielnie wymaga jednak oczywiście pewnej wiedzy i ostrożności a także konsultacji specjalisty fitoterapeuty jednak wg wielu opracowań, stosowanie naparów w odpowiednich dawkach jest bezpieczne.

Zewnętrzne stosowanie jest natomiast w 100% bezpieczne.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org
http://www.biodynamiczny.pl/biodynamika-a-zdrowie/320-wrotycz-lekarstwo-i-trucizna
http://strefazdrowie.pl/wrotycz-pospolity/
http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/1003Grech-Baran/Grech-Baran.pdf

KOMENTARZE

 • arka.noego

  Genialny artykuł, właśnie takich szukam ! Dzięki Khorm - idzie subek ;)