BLOGCZEJNalpha

[OPIS] Zimorodek zwyczajny – Alcedo atthis [PHOTO]

Zimorodek jest rybożernym niewielkim ptakiem z rodziny zimorodkowatych podlegających ochronie. Ochrona jego gatunku jest wymieniony w dyrektywie ptasiej.
Długość ciała zimorodka wynosi od 16 cm do 18 cm. Rozpiętość skrzydeł waha się między 26-28 cm. Ptak waży ok. 30-56 g. Zimorodek jest jednym z najbarwniejszych ptaków. Patrząc na wierzch ciała dostrzegamy niebieskozielony kolor wraz z turkusowym grzbietem i ogonem. Policzki oraz spód ciała mają kolor rdzawobrązowy, gardło naszego ptaszka jest białe. Dorosła samica ma czerwonawą żuchwę, samiec natomiast czarną. Patrząc na zimorodka od razu zauważamy, iż jest on zbudowany nieproporcjonalnie. Zimorodek ma bardzo krótki ogon oraz nogi w stosunku do jego dużego i mocnego dzioba.

Pomimo jasnego koloru samego ptaszka ciężko zauważyć, gdyż większość czasu siedzi w bezruchu czatując na zdobycz. Zdobyczą zimorodka są owady wpadające do wody a także ryby. Zimorodek posiada także charakterystyczny sposób poruszania się. Lata najczęściej nisko nad wodą.

Gdzie spotkamy zimorodka?

Środkowa oraz południowa Europa, Afryka północna i południowa Azja. W Polsce z bólem serca oznajmiam, że to nieliczny ptak. Zimorodek jest ptakiem lęgowym, można go spotkać na całym niżowym obszarze kraju. Mieszka w okolicach czystych brzegów jezior, stawów rzek i strumieni.

Zimorodek jest agresywnym ptakiem, potrafiącym zaciekle bronić swojego terytorium nawet przed swoim partnerem. Luty jest miesiącem w którym ptaki kojarzą się w pary. Wówczas samiec zimorodka charakterystycznie kołysze się na boki, chcąc przypodobać się samicy.

Zimorodkowa samiczka może złożyć kilka lęgów. W każdym lęgu znajduje się od 6 do 8 jaj. Jeśli chodzi o wysiadywanie jaj, to robią to oboje rodzice. Wysiadywanie jaj trwa około dwudziestu dni. Jak już małe zimorodki się wyklują to opuszczają gniazdo po 22-27 dniach, jednak co ciekawe przez następne kilka dni dalej opiekują się nimi rodzice, karmiąc młode owadami czy rybami. Młody zimorodek który już napełni brzuszek odsuwa się na bok robiąc miejsce rodzeństwu. Pisklaki mają kolor szarawy i potrafią latać już po dwudziestu trzech dniach od wyklucia. Może być też tak, że jeśli warunki środowiskowe temu sprzyjają, to samica składa drugi lęg. Wówczas to samiec opiekuje się tym pierwszym, samica natomiast wysiaduje drugi.

Polowanie

Jak już wspomniałem zimorodki żywią się owadami oraz rybkami. Zimorodek zanurza się najdłużej na sekundę w wodzie, w tym czasie nabijając swoją ofiarę na dziób, po czym wraca z nią do norki. W norce ofiara jest konsumowana, chyba, że przeznaczona jest dla młodych osobników. Zimorodkowi czasami uda się upolować także żabę czy raka.

KOMENTARZE

 • prometheusrisen

  @therealwolf 's created platform smartsteem scammed my post this morning (mothersday) that was supposed to be for an Abused Childrens Charity. Dude literally stole from abused children that don't have mothers ... on mothersday.

  https://steemit.com/steemit/@prometheusrisen/beware-of-smartsteem-scam

 • kamilkowalski

  perła-odnaleziona.jpg

 • resteemator

  @resteemator is a new bot casting votes for its followers. Follow @resteemator and vote this comment to increase your chance to be voted in the future!

 • loryana

  Lovley 😍