BLOGCZEJNalpha

Bergamo - Città Alta. Miejsca, które MUSISZ zobaczyć

✌️ Bergamo było ostatnim przystankiem w mojej podróży Mediolan - jezioro Garda - Bergamo. Czy to prawda, że miasto jest tylko krótkim przystankiem do dalszej podróży po Włoszech? Sprawdziłem to i chętnie podzielę się z Wami moimi doświadczeniami.

IMG_20180715_182653_2.jpg

O Bergamo często mówi się jako o mieście 'przelotowym' w podróżach do Mediolanu czy Wenecji. Jest w tym trochę racji ze względu na obecność lotniska, na którym swoje bazy mają tanie linie lotnicze. Ale czy oprócz tego Bergamo nie ma nic więcej do zaoferowania? Otóż ma! I to bardzo dużo.

Miasto ma bogatą historię, która sięga jeszcze czasów przed naszą erą, wspaniałe zabytki i fantastyczną panoramę Alp. I chociaż spędziłem tam tylko jedno popołudnie czuję niedosyt i chętnie wybiorę się na dłuższe eksploracje.

Głównym celem podróży było Citta Alta - Górne Miasto. Otoczone murami obronnymi stare miasto jest wizytówką Bergamo. Pięknie położone, z urokliwymi uliczkami, knajpami serwującymi pyszne jedzenie i historią w tle.

Do Citta Alta dostać się można pieszo lub klimatyczną kolejką, która zabierze nas na górę.

Jeśli wybierzecie spacer, będąc już nieco na górze czeka na Was piękna panorama miasta.

IMG_20180715_182633.jpg

DSC_0060.jpg

Po przekroczeniu bramy możecie skierować się na pyszne lody.

DSC_0055.jpg

IMG_20180715_183752.jpg

Podążając niespiesznym krokiem natkniecie się na pierwszy ważny punk Górnego Miasta - Piazza Vecchia, ze swoim Palazzo della Ragione - jednym z najstarszych publicznych pałaców we Włoszech.

DSC_0069.jpg

Nieopodal znajduje się Piazza del Duomo, przy którym stoi Capella Colleoni - kaplica i mauzoleum, ukończona w roku 1476. Kaplica, a zwłaszcza jej fasada z różnokolorowego marmuru, stanowi arcydzieło włoskiego renesansu.

DSC_0078.jpg

Będąc na miejscu warto wejśc do środka Bazyliki Santa Maria Maggiore z XII wieku i podziwiać charakterystyczne barokowe wnętrza.
Co ciekawe, bazylika nie posiada głównego wejścia. Wszystkie cztery wejścia, którymi można dostać się do środka są wejściami bocznymi. Widoki w środku robią wrażenie!

DSC_0080.jpg

DSC_0099.jpg

Również w tej lokalizacji znajduje się Wieża Miejska, nazywana Campanone, ze względu na wielki dzwon, jaki znajduje się w jej sercu. To najwyższa wieża w mieście i jeden z najważniejszych zabytków miasta. Ze szczytów można podziwiać Bergamo i okolice.

Zwiedzanie całości miasta powinno Wam zająć kilka godzin. Podczas wędrówki skosztujcie jedzenia z którejś z pobliskich knajp. Kto jak kto, ale Włosi znają się na jedzeniu.

DSC_0092.jpg

DSC_0063.jpg

DSC_0064.jpg

Jeśli już dojdziecie na skraj miasta, ukaże się przed Wami taki oto zachwycający widok. Dla tego widoku jestem skłonny przyjechać tutaj znowu!

IMG_20180715_201612.jpg

Lot powrotny samolotem też dostarcza miłych wrażeń wzrokowych.

IMG_20180716_092231.jpg

IMG_20180716_092532-2.jpg

Tak jak pisałem na początku, tym razem nie udało się być dłużej w Bergamo, stąd też krótszy wpis, ale samo miasto mnie zafascynowało na tyle, że będę chciał tam wrócić na dokładniejsze zwiedzanie. Miasto ma klimat. Ciekawe zabytki i piękne panoramy to to co przyciąga do tego miejsca.

DSC_0132.jpg

DSC_0031.jpg

Wam polecam przekonać się o tym na własnej skórze. ;)

@lashotta

follow1.jpg

KOMENTARZE

 • me-atif

  Beautiful it is..upvote for this 👍
  I loved what you posted & i will be upvoting your posts every 2and or 3rd day day & i will be glad if you do the same.

 • foodini

  Piękne miasteczko! Byłem w okolicach świąt, więc dekoracje, jarmarki i śnieg zrobiły swoje. 😎
  Moim zdaniem górna część o wiele ciekawsza niż to, co można zobaczyć "na dole", aż czuć ten klimat w małych uliczkach.
  Sama "starówka" to taka typowa, włoskia mieścina, ale moim zdaniem i tak jak ktoś jest przejazdem to warto dzień/dwa na Bergamo poświęcić. Zostając dłużej czar mógłby prysnąć. 😉

  Bardzo fajne fotki, zwłaszcza panoramy. 👌

 • lynxialicious

  Potwierdzam, Bergamo jest cudne choćby i na kilka chwil. Zresztą każde włoskie miasteczko, nawet te najmniejsze ma coś w sobie ;) pozdrawiam!