BLOGCZEJNalpha

Batería Todt część Niemieckich umocnień Muru Atlantyckiego

Zamiast zwykłej dawki historii spisanej, dzisiaj coś dla wzrokowców. W "Batterie Todt" na północnym wybrzeżu Francji bylem w zeszłym roku z mężem mojej kuzynki, na takiej męskiej wyprawie po bunkrach i wybrzeżu francuskim. Mój towarzysz zaopatrzył się na drogę w baterię... belgijskiego piwa, ja prowadziłem samochód, nawet mi proponował jedno i nie było by w tym nic śmiesznego, gdyby nie to, że jest policjantem.

Todt13.jpg

Bateria Todt składała się z czterech bunkrów, w jednym z nich zorganizowano muzeum, które odwiedziliśmy, pozostałe trzy znajdują się w daleko, ale wstęp do nich jest utrudniony. Jeden został nawet zagospodarowany przez miejscowego rolnika na coś w rodzaju stodoły, taka lokalna rewitalizacja :)

Todt01.jpg

Baterie były jednym z najważniejszych umocnień przybrzeżnych muru atlantyckiego i składało się z czterech dział o średnicy 380 milimetrów z zasięgiem do 55,7 km, zasięg obejmował wody Kanału La Manche pomiędzy Calais a Dover. Bateria Todta byla siódmą co do wielkości budowlą niemiecką w okresie II wojny światowej.

Na terenie Muzeum znajduje się wiele unikatowych eksponatów, a największy z nich to niemieckie działo kolejowe K5 280mm.

Todt02.jpg

Todt03.jpg

Todt04.jpg

Todt05.jpg

Todt06.jpg

Todt07.jpg

Todt08.jpg

Pierwszy wystrzał z baterii wykonany został w dniu 20 stycznia 1942 roku, jednak oficjalne "otwarcie" nastąpiło dopiero w luty 1942 roku. Początkowo bateria nosiła nazwę Siegfried Battery, ale została zmieniona na cześć Fritza Todta, twórcy organizacji Todt odpowiedzialnej za budowę Muru Atlantyckiego. Todt zginał w katastrofie lotniczej kilka dni przez inauguracją baterii.

Todt09.jpg

Todt-10.jpg

Todt11.jpg

Todt-12.jpg

Bateria została zdobyta przez wojska amerykańsko-kanadyjskie we wrześniu 1944 roku, po intensywnym bombardowaniu w ramach Operacji Undergo.

KOMENTARZE

  • andzi76

    Na żywo to musi robić wrażenia, bo zdjęcia pokazują jakie to wielkie jest.

  • shogunma

    Wszystko takie potężne. Tyle wysiłku aby dokopać drugiemu człowiekowi.
    Straszne marnotrawstwo sił, energii i materiałów. Jak zawsze świetny post.