BLOGCZEJNalpha

Dywan kwiatowy na Grand-Place w Brukseli

Ostatniej soboty wybrałem się do Brukseli zobaczyć na własne oczy słynny dywan kwiatowy na Grand- Place, mimo tego, że w Belgii mieszkam już od wielu lat jakoś wcześniej nie było okazji, zazwyczaj w sierpniu byłem na urlopie w Polsce, albo na wakacjach, a w tym roku wyjątkowo urlop wykorzystałem już w lipcu, więc cały sierpień spędzam w Belgii. Zdjęcia nie oddadzą co prawda pełni piękna, ale chociaż odrobinę przedstawią, jak to wygląda. Może kogoś tym zachęcę do zaplanowania za dwa lata pierwszego weekendu po 15 sierpnia w Brukseli.

18.08-22-Brussels, Grand-Place.jpg

Na początek trochę faktów. Co dwa lata w połowie sierpnia układany jest na Grand-Place, głównym brukselskim placu, dywan kwiatowy o wymiarach 77 metrów na 24 metry, 1800 metrów kwadratowych. Dywan układany jest z ponad pół miliona różnokolorowych begonii w różne wzory poświęcone różnym regionom świata. W tym roku tematem przewodnim był meksykański region Guanajuato, który słynie wyjątkowo bogatej kultury i tradycji kwiatowej. Tegoroczna kompozycja kwiatowa poświęcona jest również obchodom dwudziestolecia wpisania Grand-Place w Brukseli na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszy dywan kwiatowy został ułożony na Grand-Place w 1971 roku, początkowo impreza ta odbywała się niecyklicznie, a dopiero od 1986 roku odbywa się co dwa lata w połowie sierpnia. Przy okazji spaceru po Grand-Placu, perle gotyckiej architektury, mamy możliwość wdychania pachnących begonii i podziwiania wzoru z nich ułożonego. Za niewielką opłatą (6 EUR) jest możliwość podziwiania dywanu z balkonu Ratusza, z którego roztacza się szeroki widok na cały plac. Dodatkową atrakcją są wieczorne pokazy światła i dźwięku, przy czym tematy muzyczne komponowane są dla każdej edycji.

Dlaczego akurat begonie? Otóż odpowiedź jest prosta mocna bulwiasta begonia nadaje piękno i świeżość dywanowi, obfita begonia jest odporna na wszelkie warunki pogodowe, a ponadto begonie mają bogatą paletę barw. Ale przede wszystkim Belgia jest największym na świecie producentem begonii: 35 milionów cebulek rocznie, co stanowi 80% całkowitej światowej produkcji. Uprawiana jest niemal wyłącznie w okolicach Gandawy i jest eksportowana do wielu krajów świata.

Żeby powstał tak spektakularny efekt potrzeba jest wielu miesięcy przygotowań, od zaprojektowania wzoru z wykorzystaniem charakterystycznych elementów dla regionu, którego będzie dotyczył, następnie konieczne jest zamówienie i zarezerwowanie na połowę sierpnia odpowiedniej ilości świeżych kwiatów. Jak wszystko jest dopięte na ostatni guzik pozostaje najważniejsze ułożenie tych gigantycznych kwiatowych puzzli, jest to zadanie dla ponad 100 wolontariuszy-ogrodników, którzy układają dywan w mniej niż osiem godzin. Przestrzenie między kwiatami wypełniane są trawą w rolkach. Niestety kompozycja ma jedną wadę nie jest trwała, kwiaty pozostają świeże i zachowują swój splendor prze okres czterech dni.

18.08-01-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-02-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-03-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-04-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-05-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-06-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-07-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-08-Brussels, Grand-Place.jpg

W kolejce, żeby wejść na balkon Ratusza można było podziwiać jego dzieciniec i...

18.08-09-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-10-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-11-Brussels, Grand-Place.jpg

...koszulki klubowe brązowych medalistów ostatnich Mistrzostw Świata w piłce nożnej oraz...

18.08-12-Brussels, Grand-Place.jpg

...produkty regionalne z regionu Guanajuato w Meksyku, który był tegorocznym tematem przewodnim wzoru na dywanie kwiatowym.

18.08-13-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-14-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-15-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-16-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-17-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-18-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-19-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-20-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-21-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-24-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-23-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-25-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-26-Brussels, Grand-Place.jpg

18.08-27-Brussels, Grand-Place.jpg

Będąc w Brukseli nie mogliśmy sobie odmówić belgijskich frytek, najlepsze są w tej friterii przy Place de l'Agora, tylko kilka kroków od Grand-Palce.

18.08 - 28 - Brussels, Place de l'Agora.jpg

Warto jeszcze wspomnieć, że Bruksela obchodzi również w tym roku 60 lecie "urodzin" Smerfów, stąd też taki pomnik postawiony nieopodal Place de l'Agora przed sklepem Smerfów.

18.08 - 29 - Brussels, Place de l'Agora.jpg

KOMENTARZE

 • steemitworldmap

  Congratulations, Your Post Has Been Added To The <a href='http://steemitworldmap.com'>Steemit Worldmap</a>!<br/><sub>Author link: http://steemitworldmap.com?author=lesiopm<br>Post link: http://steemitworldmap.com?post=dywan-kwiatowy-na-grand-place-w-brukseli</sub><br/><br/>Want to have your post on the map too?<br/>

  • Go to Steemitworldmap
  • Click the code slider at the bottom
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post
  • Congrats, your post is now on the map!

 • zdrowie

  Niesamowite! Przepiękne!
  Naprawdę musi robić wrażenie widziane na żywo.

 • nieidealna.mama

  Pięknie to wygląda na zdjęciach, więc z pewnością na żywo zapiera dech w piersiach.
  A pomnik smerfa to super sprawa, nie tylko pewnie dla najmłodszych ;)