BLOGCZEJNalpha

Ostatnio przeczytałem #14 - "Osiedle marzeń" - Wojciech Chmielarz

Zdaję sobie sprawę, że możecie mieć już dość Chmielarza, polecam jego powieści od chwili, gdy zaczytywałem się w pierwszej z nich. Jednak w gdy w przypadku innych pisarzy, z czasem poziom fabuły i komplikacja wątku dołuje, u Wojciecha Chmielarze jest wręcz odwrotnie, można wręcz uczyć się stopniowania przymiotników, tylko, że w języku polskim rozróżniamy trzy stopnie (równy-wyższy-najwyższy), a Chmielarz nie skończył na trzech tomach przygód komisarza Mortki. Skoro więc pierwszy tom oceniłem jako dobry, drugi jako lepszy, a trzeci najlepszy, to jak sklasyfikować tę książkę?


https://ipfs.busy.org/ipfs/QmdzBrnRy13JbZKVazqVsrn5AE7aD48CA2M51AZCLkXLGr
Okładka powieści z księgarni internetowej empik.com, gdzie zakupiłem książkę

Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze.

Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę. U jego boku stanie aspirantka Suchocka, która sama ma w zanadrzu kilka tajemnic…

W cieniu śledztwa w sprawie zabójstwa studentki na eklektycznym warszawskim osiedlu, toczy się wiele z pozoru pobocznych wątków, które jak to zwykle u Chmielarza nie są przypadkowe, każda scena, każda charakterystyka postaci, czy nawet opis zwyczajów ptaków ma znaczenie, więc warto czytać (lub słuchać) uważnie. Komisarzowi Mortce wciąż partneruje aspirantka Suchocka "Sucha", jednak wraca do gry i to z dużymi sukcesami zawieszony podkomisarz Kochan (partnerował Mortce w pierwszej książce z serii), któremu zlecono sprawy z tzw. archiwum X, czyli nierozwiązane przez lata.

Kochan pierwszą z nich rozwiązuje w ciągu jednego dnia, kolejna zajmuje mu niewiele więcej. Zwraca to uwagę i podziw wielu policjantów Komendy Stołecznej, w tym komisarza Mortki, ale według niego Kochan zaimponuje mu najbardziej jeśli rozwiąże sprawę tzw. "trójki z Neptuna", czyli trzech mafiosów, którzy weszli do restauracji Neptun celem zawarcia porozumienia i podziału miasta, i nikt ich później już nie zobaczył.

W sprawie studentki pojawia się również wielu podejrzanych, okazuje się, że zamknięte osiedle skrywa dużo tajemnic, czy parze policjantów uda się rozwikłać wszystkie z nich musicie przekonać się sami sięgając po książkę Wojciecha Chmielarza. Powieść świetnie napisana, wciąga z butami i wypluwa dopiero po ostatniej kropce. Mam wrażenie, że autor się dopiero rozkręca - zakończenie nie pozostawia złudzeń, a robi to po prostu genialnie!

data wydania: 14 września 2016
ISBN: 9788380493490
liczba stron: 368
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.

Zapraszam do lektury.

Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.

KOMENTARZE

  • kusior

    wciąga z butami i wypluwa dopiero po ostatniej kropce

    Właśnie takie książki lubię! Zachwalasz tego Chmielarza, więc nie pozostaje nic innego jak kiedyś zapoznać się z jego powieściami.