BLOGCZEJNalpha

Zdarzyło to się... 35 lat temu. Krwawe zamachy w Bejrucie

Koszarami Międzynarodowych Sił Pokojowych w Libanie (MNF) w dniu 23 października 1983 roku wstrząsnęły dwie silne eksplozje. Atak terrorystyczny miał miejsce zarówno w koszarach zajmowanych przez żołnierzy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej na terenie lotniska w Beirucie, jak i koszarach „Drakkar” w Bejruckiej dzielnicy Ramlet al Baida zajmowanych przez francuskie pułki powietrzno-desantowe.

1024px-Beirutbarr.jpg

Sytuacja na bliskim wschodzie nigdy nie była łatwa, szczególnie po zainstalowaniu w tym regionie sztucznego państwa Izrael po drugiej wojnie światowej. W czerwcu 1982 roku nastąpiła eskalacja konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w związku z czym Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła Rezolucję nr 508 wzywającą do natychmiastowego przerwania działań zbrojnych na granicy izraelsko-libańskiej. Jednak Izraelczycy byli już w fazie rozpoczęcia wojny, plan zakładał błyskawiczne zajęcie południowego Libanu i zniszczenie całej infrastruktury Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

W efekcie w sierpniu 1982 roku do Bejrutu wysłane zostały Międzynarodowe Siły Pokojowe w sile 400 żołnierzy francuskich, 800 żołnierzy włoskich oraz 800 amerykańskich marines. Sytuacja w regionie była wciąż bardzo napięta, zaangażowanie amerykanów w Libanie nie było odebrane najlepiej przez arabów, w kwietniu 1983 roku pod ambasadą amerykańską w Bejrucie wybucha samochód pułapka. W wyniku zamachu zginęło 63 ludzi w tym 19 amerykanów, w większości pracowników ambasady i agentów wywiadu CIA, ponadto 120 osób zostało rannych. Do zamachu przyznała się organizacja Islamski Dżihad, jednak wiele śladów prowadziło również do Hezzbollahu, libańskiej partii politycznych islamskich szyitów wspieranych przez Iran i Syrię.

Zamach przeprowadzony na siły MNF w Bejrucie również przypisuje się Islamskiemu Dżihadowi i Hezzbollahowi, do przeprowadzenia zamachu użyto dwóch ciężarówek wyładowanych materiałami wybuchowymi. Ładunek był raczej domowej roboty, składał się ze sprężonego butanu w kanistrach, z wykorzystaniem tetranitanu pentaerytrytolu (PETN) w celu jego detonacji. PETN jest chemicznie bardzo podobny do nitrogliceryny. Ładunek, który odpowiadał 9,5 tonom trinitrotolulenu (TNT) została umieszczona w tylnej części ciężarówki, pod warstwą betonu pokrytej płytą z marmuru, aby skierować eksplozję w górę. Siła wybuchu dosłownie zniszczyła budynek.


lossy-page1-479px-1983_Beirut_barracks_bombings.tiff.jpg

Marine_Barracks,_Beirut_1982.jpg

W efekcie przeprowadzonego zamachu na lotniku w Bejrucie zginęło 241 amerykańskich żołnierzy (220 żołnierzy piechoty morskiej, 18 marynarzy i 3 żołnierzy wojsk lądowych), dodatkowo 115 żołnierzy zostało rannych. W drugim zamachu na koszary „Drakkar” zginęło 55 francuskich żołnierzy i 5 libańskich cywilów, ponadto 15 żołnierzy i około 20 cywili zostało rannych.

W odwecie za ataki Francja przeprowadziła nalot w dolinie Beqaa na domniemane pozycje Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Prezydent Reagan zebrał swój zespół bezpieczeństwa narodowego i zaplanował przeprowadzenie ataku na koszary Szejka Abdullaha w Baalbek w Libanie, gdzie prawdopodobnie szkolili się bojownicy Hezbollahu.

Utwór KSU z płyty "Pod prąd" wydanej w 1988 roku nawiązuje do wojny libańskiej:
https://www.youtube.com/watch?v=TZyxuPqesbs


Subiektywne opracowanie, które ma na celu przybliżyć czytelnikowi w sposób przystępny wydarzenia historyczne, wspomagałem się materiałami z Wikipedii i innymi. Obrazy pochodzą z Wikimedia na licencji CC0.

KOMENTARZE