BLOGCZEJNalpha

#Dzień z pamiętnika medyka🏥 #14 Kąpiel na włosogłowke💔

https://cdn.steemitimages.com/DQmWRnVEdAvGbnyZFJbBSUDCky9jhtixNaJ54ix3qPkxA6Z/model-2498668_1920.jpg

Najpierw postaram się wam wyjaśnić czym jest ten pasożyt to pozwoli dobrze zrozumieć cała procedure i zobaczyć jak łatwo można dać się złapać na haczyk, czyli w tym przypadku kąpiel.

Włosogłówka ludzka (Trichruis trichiura)- malutki pasożyt osiągający 5 cm długości, lubujący się środowiskiem przewodu pokarmowego człowieka. Występuje on na całym świecie, jednak w krajach rozwiniętych do jakich należy Polska spotykany jest zazwyczaj jedynie na terenach wiejskich. Najwięcej zarażeń odnotowuje się w rejonach Azji i Ameryki Południowej, niektóre raporty podają, że może być nim zarażone około 60-80% społeczeństwa.


Przenosi się drogą fekalno-oralną czyli w tym przypadku najczęściej przez "brudne ręce". Jaja wydajane przez zakażonego człowieka po 10-14 dniach przebywania w glebie stają się inwazyjne/zaraźliwe i w przypadku ich przeniesienia do ust wywołują chorobę. To moment żeby uświadomić sobie jak ważne jest mycie rąk przed każdym posiłkiem, nigdy nie wiadomo co jest na przedmiotach których dotykamy, a pasożyty i zarazki są niewidoczne dla oka! Jaja pasożyta w jelicie cienki przechodzą w postać larwalną i wędrują do jelita grubego gdzie staja się dorosłe i produkują jaja- nawet do 20 tyś dziennie. Tu cykl się zamyka i osoba zarażona staje się miejscem zamieszkania pasożyta na 2-5 lat, jeżeli oczywiście wcześniej nie zostanie wyleczona lub nie dojdzie do ponownego zarażenia.


https://cdn.steemitimages.com/DQmQrXJ4qMyYaB6wRPLSH45ir5JXmnqvUaQ1UDyiFe5W3kA/hand-2594092_1920.jpg

Ten marny lokator żywi się krwią, którą pobiera po przyssaniu się do śluzówki jelita, co po dłuższym czasie może być przyczyną niedokrwistości. Powoduje również typowe objawy żołądkowo-jelitowe jak wymioty biegunka, czy nudności, a u dzieci często występuje także wypadnięcie śluzówki odbytu. Wykurzamy go lekami przeciwpasożytniczymi, chociaż czasem potrzeba na to więcej niż jednej dawki.

Teraz zobaczmy jak działa lecznicza kąpieli na włosogłówkę


https://www.youtube.com/watch?v=R4OJrJp3ym0

Filmik wygląda całkiem przekonująco prawda?

Przeanalizujmy teraz razem ten film


Włosogłówka tak brzmi nazwa, czyli prosta dedukcja włosy i głowa czyli tam powinniśmy szukać szkodnika! Zauważcie, że kąpiele najczęściej pokazują okolice karku i głowy, a pierwsza część nazwy szkodnika jest wiązana z miejscem bytowania przy mieszkach włosowych. Genialne w swojej prostocie. Dziwnym trafem okazuje się że z pasożyt jelitowy zaczyna nam wychodzić przez skórę, ale przecież mogliśmy tego nie wiedzieć


Kąpiel w gorącej wodzie i oklepywanie, aby pobudzić ciało. To nic innego jak najstarszy środek na rozszerzenie porów w skórze. Kto kiedykolwiek był nastolatkiem pewnie wie sporo na ten temat. Niesforna twarz płatała często figle, a dobre oczyszczanie było jedną z metod poradzenia sobie z problemem. Jeżeli nie wiesz o co chodzi to popatrz na skórę swojej twarzy przed i po kąpieli w gorącej wodzie i wtedy pory staną się świetnie widoczne.


Lekarstwo czyli "smakołyk" jak można znaleźć w opisach procedury to wywary z grochowin, ziół, miodu i mąki. Jest często modyfikowany i zmieniany w zależności od strony internetowej gdzie przeczytamy o kąpieli. Pewne elementy jednak zostają nie zmienione: mąka i miód. W założeniu słodki cukier i skrobia wywabiają szkodnika kusząc go smakiem, dla potwierdzenia słów mamy również odwołanie do mądrości ludowej medycyny:

Już nasze prababki wiedziały, jak skłonić takiego delikwenta do wyprowadzki
. To właśnie mąka jest magicznym składnikiem wypełniającym pory skóry.


Pomijam wpływ pełni księżyca i ogórków kiszonych na przeciwpasożytniczą kąpiel, a takie opracowania również są w internecie.

Wszystko jak widzicie układa się w całość. Kleik z mąki po wtarciu w ciało zatyka otwarte pory, które kurcząc się wypychają mąkę i tworzą wrażenie ruszających się robaczków wypełzających przez skórę. Nie jest to na szczęście szkodliwe, ale jak widzicie dobrze dopasowana w miarę logiczna historia potrafi przekonać. Następny post na takich stronach już przekierowuje do terapii na które można już stracić dużo więcej niż trochę czasu.

Uważajcie i bądźcie krytyczni wobec wszystkiego co czytacie z niesprawdzonego źródła

https://cdn.steemitimages.com/DQmWCzmBy5gAieRXp7TZXnwcTNE3vJLGcz4xhPpCzPjnNXT/silkworm-931555_1920.jpg

Dziękuje za przeczytanie and STAY TUNED FOR MORE

Link do artykułu z kąpielą (nie polecam):
http://pasozyty.net/art5.html

KOMENTARZE

  • anka

    Tak jak badanie żywej kropli krwi - dobry bajer nie jest zły, wystarczy na idiotów trafić a kasa idzie aż miło.

    Bardzo dobry tekst obnażający ludzką głupotę.

  • anna.urbanska

    Świeetny artykuł, podoba mi się bardzo ten sposób patrzenia na alternatywne terapie. Zamiast tylko wyzywać od szamanów - tłumaczyć mechanizm działania lub jegi braku :)

    Mnie zastanawia ostatnio popularna metoda "oczyszczania wątroby" za pomocą picia ogromnych ilości oleju z sokiem pomarańczowym...? Z relacji robiących to osób słyszałam, że usunęli w ten sposób duże ilości (podobno nawet pół kilo) "zielonych złogów"... Zupełnie nie wnikałam w potencjalny mechanizm , ale to chyba coś popularnego, bo już kilka pacjentów do mnie trafiło po takich "oczyszczających" praktykach. Ktoś wie coś więcej?