BLOGCZEJNalpha

[PL] Opuszczone miasto - Kłomino

Kłomino - największe w Polsce miasto widmo.

Około 30 kilometrów na południe od Bornego-Sulinowa w powiecie szczecinieckim, w latach 30-tych ubiegłego wieku powstała niemiecka jednostka wojskowa. Miejsce nazwno Westfalenhof. We wrześniu 1939 roku, w jednostce tej stacjonowało około 60,000 żołnierzy. Już w listopadzie 1939 roku zorganizowano tam obóz jeniecki, w którym znajdowało się 6 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz 2300 cywilów aresztowanych na terenach Polski. Obóz istniał przez niemal cały okres 2 wojny światowej, aż do stycznia 1945 roku kiedy to teren zajęła Armia Czerwona. Wtedy wieś nazwano Gródek.

IMG_0227.jpg

Po przejęciu przez Sowietów wybudowano bloki, garaże, koszarowce, sklepy i kino. Powstało niemal samowystarczalne miasto. W tym czasie rozebrano 50 budynków poniemieckich, by pozyskać cegłę do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Aż do 1993 roku miasto było bazą Armii Czerwonej i podlegało jej administracji (nie było go na mapach Polski). Polska armia (jak również obywatele) mieli zakaz wstępu do miasta, mimo że teoretycznie znajdowało się ono na terytorium Polski.

IMG_0218.jpg

Po upadku Związku Radzieckiego zaczęto wycofywanie jednostek z miasta, by w 1993 roku opuścić je całkowicie. Cały kompleks został pozostawiony w stanie niemal nienaruszonym – w magazynach były pełne półki części do czołgów, w garażach zaparkowane Uazy i Ziły, a w prywatnych mieszkaniach stały nawet telewizory Rubin. Nowy polski rząd nie bardzo wiedział co zrobić z miastem. Zmieniono jego nazwę na Kłomino i taka nazwa obowiązuje do dziś. Podobno próbowano sprzedać miasto za 2 miliony złotych, chętny na kupno jednak się nie znalazł. Tylko kilka rodzin osiedliło się w mieście, a władze ze względu na brak funduszy postanowiły pozostawić te miejsce opuszczone. Wtedy na terenie Kłomińskiego miasteczka pojawili się złomiarze i rozebrali wszystko. Dosłownie wszystko. Wyważono drzwi z futrynami, okna, pozrywano kable, tapety… Pozostały tylko obskurne ściany, zawalone dachy i pełno walającego się dookoła gruzu.

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa. Zostały wykonane w 2007 roku. Obecnie (od 2014 roku) miasto jest wyburzane, więc wygląda zupełnie inaczej. Jest to też ostatni moment na to, by zobaczyć cokolwiek co z niego zostało.

IMG_0208.jpg

Ściana frontowa teatru z czasów Sowieckich
IMG_0215.jpg

Wnętrze "teatru"
IMG_0212.jpg

Element propagandy
IMG_0213.jpg

Jeden z zamieszkałych budynków (niecałkowicie)
IMG_0220.jpg

IMG_0225.jpg

IMG_0230.jpg

IMG_0209.jpg

IMG_0228.jpg

Wkrótce kolejne wpisy o innych ciekawych miejscach.
Zapraszam do śledzenia i upvotowania.

KOMENTARZE

 • informator

  [BOT] Witamy markoslaw na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. Steemit czy Busy). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.

  • Plagiaty oraz kopiowanie cudzej twórczości są niemile widziane przez społeczność i mogą doprowadzić do ukrywania wszystkich publikowanych postów danego użytkownika.
  • Wszelkie szczegóły związane bezpośrednio z twoim kontem i twoimi postami znajdują się na steemd.com.
  • Posty zawierające takie rzeczy jak nagość, pornografia, wulgaryzmy czy przemoc powinny zawierać dodatkowo tag #nsfw (Not Suitable/Safe For Work).
  • Wiele ciekawych i bardziej szczegółowych informacji można przeczytać w FAQ dla zupełnie początkujących użytkowników Steemit.
  • Parę dobrych praktych na temat zachowania na steem przeczytasz tutaj.
  • Posiadamy polski serwer Discord.
  • Istnieje polski kanał na oficjalnym czacie, który wymaga osobnej rejestracji.
  • Jeżeli chcesz ładnie formatować swoje posty, to spójrz na poradnik stworzony przez społeczność Markdown.
  • Przegląd wydarzeń i informacje o polskich, steemowych tagach, możesz znaleźć na @kurator-polski.
  • Lista wszystkich tagów wykorzystywanych przez polskich użytkowników znajduje się tutaj
  • Tutaj uzyskasz parę informacji nt. wspierania danych tagów tematycznych przez kuratorów.

 • wrestlingworld

  Dobra robota, udokumentowałeś zdjęciami to czego teraz prawdopodobnie już nie ma, przeczytałem w internecie że burzono już wcześniej niektóre obiekty zanim zdjęcia zrobiłeś

 • bartheek

  Bardzo ciekawy artykuł. Pewnie takich miejsc w Polsce (i nie tylko) jest znacznie więcej. Chętnie bym pojechał i zwiedził, ale skoro kilka lat temu zaczęli rozbierać.

  Oczywiście upvote się należy :)

 • wanderjusta

  Ciekawe! Zawsze mnie fascynowały miejsca tego typu

 • grzechotnik

  Wychowałem się w takim Leningradzie jak ten z pierwszego zdjęcia, tyle, że na południu Polski. Bardzo bym chciał zobaczyć to miejsce, dzięki za post.

  P.S. Zapraszam na tag #pl-architektura

 • lucjusz

  Dzięki za ten artykuł, wartościowe zdjęcia, których już nie da się zrobić.