BLOGCZEJNalpha

[Steemit] Bot botowi nie jest równy (kilka słów o @informator i @diosbot)

https://steemitimages.com/DQmb2gk5XXdYFnHU4FQX4jYM192zmdZWHqG2fvAnh6gZGVi/OIUF2G0_.jpg

Lubię używać stwierdzenia, że polska społeczność Steem wkroczyła w kolejny etap rozwoju. Mamy już za sobą pierwsze kroki i inicjatywy, były też pierwsze mniej lub bardziej poważne konflikty. Obecnie trwają poważne dyskusje nad tym, dokąd zmierzamy i jaki w tym celu należy obrać kierunek.

W ostatnim czasie powstały dwa boty wspierające Polaków i w skrócie chcę napisać o nich kilka słów. Mowa o @informator i @diosbot. Oba mają na celu wspieranie polskiej społeczności, jednakże w całkiem inny sposób.

Głównym celem bota @informator miało być informowanie każdego nowego przybysza w #polish o podstawowych zasadach, których staramy się przestrzegać - czyli po części taki regulamin, który dla wielu jest pierwszą oznaką cenzury.

Do tej pory witałem nowych użytkowników kilkuwierszową regułką, więc skoro moja “robota” została przejęta przez kogoś innego, czułem się w obowiązku dodać kilka uwag od siebie w poście o bocie, które zostały uwzględnione.

Teraz widzę jednak duży problem. Bo poza witaniem każdego nowego użytkownika, bot głosuje na jego post i go resteemuje. Dlaczego jest w tym problem? Bo bot działa na zasadzie prostego algorytmu i chyba nikt tego nie kontroluje - akcje są podejmowane dla każdego użytkownika, który pierwszy raz napisał cokolwiek w #polish. Oznacza to, że bot nagradza i promuje posty, które nie są zgodne z tym, co sam pisze w komentarzu.

Przykłady tylko z 48 godzin:

opis głos post
mem animowany ≈$0.32 Hihi
po angielsku ≈$0.16 Cross-Country Skiing Ladies' Sprint Classic Quarter-Finals
angielski plagiat ≈$0.30 Polish PM visits Lebanon ahead of refugee donor conferences
angielskie zdjęcia ≈$0.15 Samsung Galaxy S7 edge Photo gallery
angielskie zdjęcie ≈$0.31 Church in Warsaw
polski mem ≈$0.31 Co się liczy?
zdjęcie z neta ≈$0.31 Beutiful photo
angielskie zdjęcie ≈$0.15 Polish Winter
zdjęcie ≈$0.15 Ustronie Morskie 2009
angielski post ≈$0.31 Poland wants to ban cryptocurrencies.

Strata głosów w tym krótkim okresie wynosi $2.47. To kompletnie nie tędy droga.

Dlatego też uważam @diosbot za o wiele lepsze rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że jest on codziennie aktualizowany przez kuratorów polskich treści (poprawki są nanoszone na bieżąco). Dzięki temu bot głosuje jedynie na ludzi z listy, o ile opublikują coś w określonych tagach. Doceniani są autorzy dobrych postów, którzy zgodzili się na jakieś ogólne zasady. W każdej chwili można dodać lub usunąć użytkownika z listy, to samo zresztą dotyczy tagów.

Dlatego też postanowiłem zrobić delegację dla @diosbot w postaci 1000 Steem Power, co obecnie daje głos w okolicach $0.28. Transakcję można sprawdzić w blockchainie. Dzięki temu moc bota trochę urosła i obecne delegacje wyglądają następująco:

https://steemitimages.com/DQmbgdQeQXUXNwwL7mNeYbxRVtnceRY4pWX36npe1vgABhd/diosbot.jpg

W przyszłości mam nadzieję, że @diosbot zostanie powiązany z projektem PLK, dzięki czemu to sama społeczność polska będzie z pomocą bota głosować na innych.

Dodam jeszcze, że @grecki-bazar-ewy zadeklarowała w swoim komentarzu do wyników Tematów Tygodnia #14 przekazanie swojej wygranej w SBD właśnie na wzmocnienie mocy bota. Brawo!

A! O samym bocie więcej w poście od @fervi - DiosBot - Prezentacja bota do upvotowania polskiej społeczności.

Grafika użyta w nagłówku została zaprojektowana przez Macrovector dla Freepik.


Jedna osoba pod dwoma nickami.
Marek Szumny - to ja.
@lukmarcus i @marszum.

KOMENTARZE

 • fervi

  Cóż za wyróżnienie :D

  Ogólnie muszę stworzyć interfejs przeglądarkowy dla bota, by kuratorzy innych tagów mogli proponować inne osoby, które są dodawane (lub odejmowane, jeśli osoby są kontrowersyjne).

  W wolnej chwili przejrzę bota informator, usunę upvotowanie i jak ktoś będzie chciał robić tag własny to bot będzie mógł informować o regulaminie na nim. Na razie wszyscy stwierdzili, że na razie nie jest potrzebne, ale w przyszłości może się przydać.

  A ogólnie no to cóż. Wiele osób narzekało, że np. polbot upvotuje spamerskie wpisy, stąd DiosBot miał być pod tym względem lepszy, ale obsługa jego wymaga pewnej "konfiguracji" - listy osób i tagów. Za to wartościowe posty dostają upvote i to moim zdaniem najważniejsze.

 • cardboard

  Tip! :)

 • tipu

  <p>Hi @marszum! You have received 0.1 SBD tip + 0.01 SBD @tipU https://i.imgur.com/JFq6JWX.png from @cardboard :)</p><p><strong>@cardboard wrote lately about: <a href=https://www.steemit.com/@cardboard/just-testing rel="noopener"> Just Testing</a></strong>. Feel free to follow @cardboard if you like it :)</p></td></tr></table>

 • shogunma

  1000 Steem Power potężny głos. Gratuluję świetnej roboty oraz zaangażowania.
  22 dni temu zostałem przywitany dużymi upvotami, dziękuję wam wszystkim i życzę powodzenia oraz zadowolenia z działania na rzecz polskiej społeczności.

 • grzegorz2047

  W informatorze głosowanie może zostać w każdej chwili wyłączone, bo to jest przewidziane w jego konfiguracji. Jeżeli @mmmmkkkk311 nie ma do tego żadnych objekcji, to nie widzę problemu. Generalnie trudno jest ocenić czy pierwszy post jest dobry czy zły. Jeżeli głosy "przekazują wartość" do nieodpowiednich postów, to lepiej zrezygnować z głosów. Jeżeli chodzi o kontrolowanie wydanych głosów, to @mmmmkkkk311 co jakiś czas je sprawdza.
  Jeżeli chodzi o resteemowanie, to tu raczej nie powinno być zmian, gdyż jednak informator pozwala przekazywać informację nt. kto po raz pierwszy napisał coś na #polish.