BLOGCZEJNalpha

W poszukiwaniu społeczności językowych na Steemit #1: Albański

Nie wszystkie społeczności na Steemit są zorganizowane jak tak Koreańczycy, Hiszpanie czy nawet Polacy - na językowej mapie świata wciąż jest dużo białych plam. Dziesięć miesięcy temu napisałem post o analizie europejskich społecznościach nie-angielskojęzycznych wraz z radami dotyczącymi tagów. Od tamtej pory przybyło wielu nowych użytkowników, część z nich odeszła, a Steemit miał swoje wzloty i upadki, ale angielski wciąż pozostał głównym językiem tej platformy. Inne języki muszą tworzyć swoje tagowe enklawy i jak do tej pory - działa to dość dobrze.

W tej serii zamierzam skupiać się właśnie na takich językach. Będę wyszukiwać nie-angielskojęzyczne społeczności, a jeżeli to nie będzie możliwe - być może właśnie dzięki moim angielskim postom pomogę stworzyć takie społeczności w przyszłości? Jak zawsze dorzucam porady w sprawie tagów!

Dzisiaj będzie o języku albańskim.

https://steemitimages.com/DQmcdC9XP1bVQ425nJSq5dDQa5MAe3hhzQaTAHVig8bzFwF/260534-P4K16K-896_p.jpg

Informacje

Język urzędowy: Albania, Kosowo.
Mniejszości narodowe: Macedonia, Włochy, Czarnogóra, Serbia, Chorwacja, Rumunia.
Native speakerzy: 5,4 miliona (2011).

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/31/Albanians_in_Europe.jpg
Rozkład ludności albańskiej w Europie z Wikipedii

Dziesięć miesięcy temu wyglądało to tak:

https://steemitimages.com/DQmVUjnkTcAxqWtESJLiAtf62JSjNPo7BynqUMscjZyFTPa/obraz.png

Były tylko dwa albańskie posty na Steemit i nie miały one tagów związanych z państwem lub z językiem. W tamtym momencie nie było żadnej przyszłości dla albańskiej społeczności.

Co się zmieniło od tamtej pory? A dokładniej - do końca lutego?

Dużo.

Spójrzmy na zestawienie tagów dla albańskiej społeczności.

Za każdym razem, gdy pojawia się gwiazdka (*) przy liczbie autorów, oznacza to, że część z nich napisała posty w kilku miesiącach i zostali policzeni tylko raz.

ABG

https://steemitimages.com/DQmYDj5dnPUS8724vdwks7zy2YjJzaPGDag5x1DQoCZ6SNv/sq_abg.png

Na początku wydawało się, że może to być połączone z Albanią, ale po krótkich poszukiwaniach uświadomiłem sobie, że nie ma to żadnego związku z tym państwem i jeżeli abg kiedykolwiek powinno być używane to w odniesieniu do języka abaga. Nie mam pojęcia, dlaczego ten tag został przypisany postom w języku albańskim. Sześciu autorów z sześcioma tekstami ponad cztery miesiące temu, teraz to już nie ma znaczenia.

ALBANIA

https://steemitimages.com/DQmVNKJ7DVTJtCAfohStRnyCgk1QFVvViYvToCjKm6dMx7N/sq_albania.png

Używanie nazwy kraju, tym bardziej w wersji angielskiej, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Wystarczy popatrzeć na liczbę innych postów. Mogę zrozumieć, dlaczego autorzy chcieli tagować posty z albańską treścią jako albania, ale w ten sposób ciężko będzie stworzyć społeczność.

ALBANIAN

https://steemitimages.com/DQmU6Vbtm2f3uBRJ8ejhGPXzJevHRyGN793x5g8H4qn7bsW/sq_albanian.png

Pierwszy tag związany z nazwą języka, dokładniej mówiąc - angielską nazwą. Niestety nie ma tu nic ciekawego, nawet liczba innych postów jest bardzo mała. To mógłby być tag społeczności językowej, do tej pory zdecydowanie najlepszy wybór, ale to jeszcze nie koniec.

ALBANON

https://steemitimages.com/DQmbgsvabzcg1sSsLw7nAmC7hPNzzxzJKmhQFuzfEf21Jfx/sq_albanon.png

Albanon to historyczna nazwa jednej z części Albanii. Pół roku temu były tam dwa posty i nic więcej o tym tagu nie można powiedzieć. To nie jest to czego szukamy.

IDN

https://steemitimages.com/DQmbKfDfJ8rZiKWEhbiaKepjQmKmihKXSAweWSfFgTEF6Aj/sq_idn.png

Ten tag zdecydowanie nie ma żadnego związku z albańskim językiem (od razu widać, że to indonezyjski), ale zdecydowałem się go uwzględnić - jest w nim jedenaście albańskich postów, a to nie jest mała liczba. Jednakże to było cztery miesiące temu, zatem - następny, proszę!

SHQIP

https://steemitimages.com/DQmQcpvsyWwV96FbhEF6YxoPZgdXuAy1JzYoMHyvXMvoSm3/sq_shqip.png

W końcu! To wygląda na najlepszą opcję dla albańskich postów. Nazwa tego taga to albańskie słowo oznaczające albański (język) i wyraźnie widać, że z miesiąca na miesiąc jest tam coraz więcej treści. A co ważniejsze - suma albańskich postów jest większa od sumy innych postów, więc jest to idealne miejsce do stworzenia społeczności i zarządzania nią.

Inne posty albańskie

To nie jest tak, że na Steemit nie ma żadnych treści w języku albańskim. Nawet jeżeli pominiemy posty z powyższych tagów to wciąż pozostaje ich naprawdę dużo. Po prostu posiadają złe tagi i w zasadzie są niemożliwe do znalezienia. Przyjrzyjmy się dokładniej.

https://steemitimages.com/DQmPXS4dR3aLh6Hj9D6VBdmuhvQ1LffuQYv8Gmernjw9QHu/sq_na.png

Tworzenie albańskiej społeczności!

Tak jak napisałem dziesięć miesięcy temu, jest kilka sugerowanych tagów dla albańskiej społeczności i jednym z nich jest właśnie natywna nazwa albańskiego języka - shqip. Patrząc na wszystkie powyższe tabele “wzięcie” tego taga jest najlepszym rozwiązaniem do publikowania wszystkich albańskich tekstów. Gdy tylko użytkownicy zobaczą, że w jednym miejscu jest największa szansa na przeczytanie czegoś w swoim własnym języku, zaczną sami pisać. Jest w tym mała iskierka nadziei, ale to już zależy tylko od Albańczyków.

Następny język?

Co sądzicie o tym poście? Jaki język chcecie zobaczyć jako następny? Czy jest to w stanie komuś pomóc?


Grafika zaprojektowana przez Freepik.


Jedna osoba pod dwoma nickami.
Marek Szumny - to ja.
@lukmarcus i @marszum.

KOMENTARZE

 • usmn

  Nice photography

 • crazyasshole

  Ciekawy post :)

 • ryklwa

  Świetny post. Może następnym razem coś o krajach Afrykańskich? Jestem ciekawy jak tam wygląda sytuacja? Upvote dla Ciebie. Zachęcam również, abyś zapoznał się z moim blogiem :) Pozdrawiam serdecznie!

 • browery

  Świetna analiza. Ostatnio polecałem Steemit swojemu rumuńskiemu koledze, z tego co sprawdzaliśmy razem trochę postów jest, ciekawe jak to by wyglądało w Twojej analizie.

 • hallmann

  Łotewski! :)

 • noisy

  Jaki język chcecie zobaczyć jako następny?

  czeski, słowacki, ukraiński

 • marekkaminski

  To ja to tylko tu zostawię; https://steemit.com/fakementors/@ikrahch/the-real-face-of-so-called-steemit-mentors-on-fb-one-group-has-been-discovered
  chodzi o pakistańskie gwiazdy steemit...