BLOGCZEJNalpha

W poszukiwaniu społeczności językowych na Steemit #2: Islandzki

Nie wszystkie społeczności na Steemit są zorganizowane jak tak Koreańczycy, Hiszpanie czy nawet Polacy - na językowej mapie świata wciąż jest dużo białych plam. Dziesięć miesięcy temu napisałem post o analizie europejskich społecznościach nie-angielskojęzycznych wraz z radami dotyczącymi tagów. Od tamtej pory przybyło wielu nowych użytkowników, część z nich odeszła, a Steemit miał swoje wzloty i upadki, ale angielski wciąż pozostał głównym językiem tej platformy. Inne języki muszą tworzyć swoje tagowe enklawy i jak do tej pory - działa to dość dobrze.

W tej serii zamierzam skupiać się właśnie na takich językach. Będę wyszukiwać nie-angielskojęzyczne społeczności, a jeżeli to nie będzie możliwe - być może właśnie dzięki moim angielskim postom pomogę stworzyć takie społeczności w przyszłości? Jak zawsze dorzucam porady w sprawie tagów!

Dzisiaj będzie o języku islandzkim.

https://steemitimages.com/DQmf8VhdFnP431hR8dDQFF4vdqW2Jri43HY3Q9ZRXiTQDmi/02.jpg

Informacje

Język urzędowy: Islandia.
Native speakerzy: 358 000 (2013).

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Idioma_island%C3%A9s.PNG
Świat mówiących po islandzku z Wikipedii

Dziesięć miesięcy temu wyglądało to tak:

https://steemitimages.com/DQmXjPxvVnS7GW4jNNcuNqmcCURK6s8SZn9TVG6fTawTFAn/obraz.png

Czyli tak naprawdę udało mi się znaleźć jedynie jeden post i w dodatku opublikowany w 2016 roku. Jak można w ogóle rozmawiać o islandzkiej społeczności?

Czy coś się zmieniło od tego czasu? Popatrzmy na zestawienie do końca lutego.

ICELAND

https://steemitimages.com/DQmRjRt1YW9bjBGVg4LAHLzuGT61BsWVsQZ9HMxSPqfFRAg/is_iceland.png

Tag na podstawie angielskiej nazwy kraju zazwyczaj nie działa. Wybierzcie sobie dowolne państwo i popatrzcie na posty pod jego tagiem. Tutaj jest właśnie taka sama sytuacja - tylko dwa islandzkie posty i ponad tysiąc napisanych w innych językach. Nie tędy droga.

ICELANDI

https://steemitimages.com/DQmXpSNPQAKE8317715xPJpDU8t8GP6mfCP8s14uM6zxU7v/is_icelandi.png

Nie mam pojęcia, co może oznaczać to słowo, bo to ani angielski, ani islandzki - może po prostu jakaś literówka? W każdym razie był to tylko jeden post dawno temu, więc i tak żadnej przyszłości dla tego taga.

ICELANDIC

https://steemitimages.com/DQmXGv5XgqVc7KNdtWMMWhHem2V8neyJc7qeWwSYEXapjny/is_icelandic.png

Cóż... Niby tag dobry, ale jednak zbyt wielu islandzkich postów tu nie ma. Całe szczęście nie ma też za wiele tych innych, więc do tej pory jest to chyba najlepsza opcja do budowania społeczności.

IDN

https://steemitimages.com/DQmV67N1SMMZXaTQYfMEqJeJdxDSQ58j5N34dE99oaHvA7S/is_idn.png

Jest to trochę dziwna sprawa, ponieważ ten sam tag był użyty przez część albańskich postów, chociaż nie ma on żadnego związku ani z Albanią, ani z Islandią (bo dotyczy Indonezji). Bardziej ciekawostka niż jakaś przydatna wiedza.

ISLAN

https://steemitimages.com/DQmPC2VTHMEvSLQYnW7UwCkqhrS4hL9ToDSrv7qgVo64GmP/is_islan.png

Czy to jest jakaś krótsza wersja nazwy państwa lub języka? Być może. Najważniejsze, że pod tym tagiem jest kilka islandzkich postów. Jednakże nie tak dużo, jak byśmy chcieli.

Inne islandzkie posty

I to tyle, jeżeli chodzi o tagi mogące budować społeczność islandzką. Jeżeli poszukamy wszystkich islandzkich postów (z wyłączeniem tagów powyżej), to je znajdziemy, mają one jednak przypadkowe, losowe lub po prostu nieprawidłowe tagi.

https://steemitimages.com/DQmdFaHMDAtnuuYJW5GPThwucc1q59FG4Gn1asnfyB3CbYP/is_na.png

Zatem... Islandzka społeczność?

To będzie trudna sprawa. Wiemy, że ludzie piszą w języku islandzkim, ale muszą się oni zorganizować i “wziąć” jeden z tagów do stworzenia społeczności. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie użycie jednej z trzech opcji:

 • icelandic (angielska nazwa języka),
 • islenska (islandzka nazwa języka),
 • isl (na podstawie ISO).
  Powodzenia!

Następne języki?

Mam już kilka propozycji od użytkowników na kolejne odcinki tej serii: bułgarski, rumuński, łotewski, czeski, słowacki i ukraiński.

Co sądzicie o tym poście? Jaki język chcecie zobaczyć jako następny? Czy jest to w stanie komuś pomóc?


Grafika zaprojektowana przez Freepik.


Jedna osoba pod dwoma nickami.
Marek Szumny - to ja.
@lukmarcus i @marszum.

KOMENTARZE

 • shogunma

  Bardzo ciekawy post. Trochę się zdziwiłem jeśli chodzi o społeczność islandzką.
  Wygląda jakby temat dotyczący Steemit był im zupełnie obcy. Ciekawe jak to sie przekłada na kryptowaluty.
  Jestem ciekaw jak sobie radzą np nasi sąsiedzi, może na początek południe naszej granicy. Ciekawy temat. Pozdrawiam.

 • rozku

  ale świetny pomysł!
  właśnie niedawno sie zastanawiałam jak to jest z innymi językami niż angielski, bo czasami widywałam w tagu "intro" inne języki (np. niemiecki, francuski i języki latyno) i byłam ciekawa na ile sie integruje dana społeczność.
  ide popatrzec na poprzednie zestawienie!

 • markoslaw

  Ukraińcy piszą głównie po rosyjsku, więc wyniki ich społeczności mogą być trochę oszukane.

 • saunter-pl

  Ciekawa inicjatywa! Myślę, że jeżeli miałoby to pomóc komukolwiek to tym społecznościom, ale wtedy musiałbyś pisać o tym w języku angielskim. Chętnie zobaczyłbym takie opracowanie jakiejś mocnej społeczności afrykańskiej, jestem ciekawy jak oni się organizują a wiem że jest ich wielu, np. Nigeryjczyków.

  Btw, czy byłaby szansa żebyś podrzucił mi te posty po islandzku albo chociaż ich autorów? Nie wiem do końca jak to znaleźć, a może coś bym im po islandzku pokomentował (zacząłem się uczyć tego języka) :)