BLOGCZEJNalpha

#2 Gry mojego dzieciństwa - Mortal Kombat (1992)

mortal_1.png

Cześć,
kolejną grą którą chciałbym wam przedstawić z czasów mojego dzieciństwa to wydana w 1992r Mortal Kombat.
Gra została stworzona przez firmę Midway Games, a gatunek jaki prezentowała to 2D bijatyka.
Do poprawnego uruchomienia gry należało posiadać system DOS.
Minimalne wymagania sprzętowe to Procesor Intel 80386, 4MB RAM, Grafika - VGA.
Następstwem gry były kolejne serie cieszące się ogromną popularnością aż do dzisiaj. Na podstawie gry wydanych zostało też kilka filmów i seriali, które akurat nie zdobyły zbyt wielkiej popularności.
W latach 90 na całym świecie popularność gry była tak duża, że salony gier były zapchane przez stojących w kolejkach młodych ludzi oczekujących na swoją kolej.


mk_flipers.jpg
Charakterystyka gry i to co odróżniało ją od podobnych gier w tamtych czasach(np.Street Fighter) to przede wszystkim niesamowita grafika, brutalność i realistyczność ruchów postaci.
Była to pierwsza bijatyka która nie pochodziła z Japonii.
Pewnym jest, że gra nie zdobyła by takiej popularności gdyby nie FATALITY, czyli ostateczne combo lub cios który w sposób brutalny unicestwiało przeciwnika po przegranej walce.
Oczywiście było to bardzo widowiskowe. Każda z 7 postaci posiada swój zestaw ciosów specjalnych jak i swoje własne FATALITY.
Dodatkowo przy odpowiedniej planszy, każdy gracz ma możliwość zrzucenia po wygranej walce przeciwnika na kolce co również należało do Stage Fatality.
Gra budziła wiele kontrowersji ponieważ ilość przelewanej krwi, oraz brutalne fatality typu wyrywanie kręgosłupa lub ucinanie głowy, przez wielu uznawane było za przesadzone i niemoralne.
Mimo tego Mortal Kombat i tak cieszyła się ogromną popularnością, wydawane były książeczki zawierające zbiór ciosów/kombosów/fatality każdego zawodnika, również jego historia itp...


Tryb gry:


Gracz ma dwa tryby gry do wyboru "Kariera" oraz "Gra dwuosobowa".
Kariera opiera się na kilku szansach(kredytach).
Kredyty te dostaje gracz by przejść, pokonać swoich przeciwników i zmierzyć się ze słynnym Goro(postać z sześcioma kończynami).
W przypadku wygranej z Goro dochodzimy do finałowej walki z wielkiem czarnoksiężnikiem Shang Tsungiem.

Lista wojowników oraz ich okrzyki bojowe:


11.pngJohhny Cage

„To wygląda na proste!”


44.pngSonya Blade

„Myślę, że trzeba będzie sobie z tym poradzić brutalnym sposobem”


33.pngSub-Zero

„Ta walka będzie twoją ostatnią!”


77.pngScorpion

„Zemsta będzie moja!”


55.pngRaiden

„Piorun cię dopadnie!”


66.pngLiu Kang

„Pokaż mi, co potrafisz zrobić!”


22.pngKano88.pngGoro99.pngShang Tsung

„Twa dusza będzie moja!”


PodsumowanieGra Mortal Kombat jest kultową grą. W internecie możemy zakupić setki gadżetów z logiem MK. Istnieje wiele blogów, fun pagy oraz niezliczona ilość forum.
Wielu starszych graczy uważa że Mortal Kombat jest jedną z najlepszych gier wszechczasów.


Pozdrawiam @mastek

KOMENTARZE

 • embomb701

  Voted, good job.

 • bezmozg

  Od zawsze byłem fanem "Street Fighter'a", ale do MK zawsze z chęcią wracam. Zwłaszcza do pierwszych części, te nowe kompletnie nie przypadły mi do gustu. Do dzisiaj nawet pamiętam jak wykonywać większość ciosów Liu Kang'iem. Ilość połamanych joystick'ów podczas rozgrywek, liczona była w dziesiątkach.

 • ciapo

  Jedynkę katowałem na automatach motzno, potem trochę na Amidze oraz SNESie :) W dwójkę razem z kumplem potrafiliśmy takie rzeczy, że ludzie nam kupowali żetony żeby popatrzeć jak gramy :) Znałem na pamięć wszystkie ciosy, wszystkich postaci, włącznie z przemianami Shang Tsunga. Ogólnie do dwójki mam największy sentyment :) Jednak zawsze lubiłem fightery i jakoś nigdy nie faworyzowałem żadnej z serii, wiem, że Virtua Fighter i jego klony, jak Dead or Alive nigdy mi nie podchodziły, ale poza tym to wszystkie Street Fightery, KoFy, Tekkeny, Soul Calibury i masa innych to był temat, w którym się odnajdywałem :)

 • wonderwop

  I remember this game, I used to play it alot. Fun times. Great memories!

 • kpd-244

  ONE OF MY FAV GAME

 • muaddib1983

  Ehhh aż się łezka w oku kręci 😉
  Zawsze grałem SUB ZERO 😂
  No i nieśmiertelny tekst-"Finish Him!" 😁

 • xhunter

  i love this games ! thanks for sharing with us .

 • kapitanpolak

  No ja niestety nie miałem przyjemności zagrać za dzieciaka a szkoda bo widzę, że wszyscy zachwalają :/

  Serię poznałem dość późno bo pierwszym tytułem w jaki zagrałem był dopiero Mortal Kombat z 2011 roku.

  Upvota dam za dzień lub dwa bo teraz regeneruję SP, ale za to wtedy wpadnie parę groszy więcej ;)

  Pozdrawiam!

 • jyoti-thelight

  one of the most famous pc game in 2010

 • nahupuku

  i love MK i create a youtube serie looks like it i was a MK character https://steemit.com/spanish/@nahupuku/retropuku-pukuninja-urbano - http://pukuninjaurbano.blogspot.com if you wanna take a looK! and I really love this game i have my own MK tattoo in my right arm

 • bartheek

  Bardzo fajny artykuł, aż się łezka w oku zakręciła. Katowało się w tą grę w salonie gier, kiedy jeden koleś otworzył salon w 1998 roku na naszym osiedlu. Granie w nogę prawie przez cały dzień, potem pod wieczór do salonu. Automat z Mortalem był najbardziej oblegany :) Najlepsze się zaczęło kiedy zamienił ROM MK na MKII, wtedy się zaczęło :)

 • kusior

  Fajny wpis :) Ja sam w Mortal Kombat za wiele nie grałem, ale mimo wszystko poznałem tą produkcję. W młodzieńczych latach znacznie więcej czasu spędziłem przy Tekken 3 na PSX.