BLOGCZEJNalpha

Czy jako dziecko marzyłeś by zostać pilotem? - wymagania, szkolenia, koszty.

Siema Steemit :)

Prawdopodobnie niejednemu z was, będąc dzieckiem, przeszło kiedyś przez myśl, że chcielibyście w przyszłości zostać pilotem. We mnie również zrodziło się takie marzenie, po oglądnięciu filmu Top Gun, chciałem zostać wojskowym pilotem odrzutowca F-14 Tomcat. Skleiłem nawet kilka modeli tego odrzutowca, najpierw z plastiku, a później z papieru (najbardziej podobały mi się ruchome skrzydła :) ). Niestety jak to zwykle bywa szybko wyrastamy i zmieniamy swoje zainteresowania, ale czy kiedyś zastanawialiście się czy wasze marzenia z dzieciństwa były rzeczywiście nieosiągalne i co by było gdybyście w pełni poświęcili się realizacji waszego marzenia? Mnie ostatnio naszła taka refleksja i postanowiłem sprawdzić co trzeba zrobić by zostać zawodowym pilotem.

military-jet-1008278_1920.jpg F-14 Tomcat

Wymagania

Kandydat na pilota musi mieć ukończone 16 lat i skończone co najmniej 2 klasy gimnazjum lub szkoły równorzędnej. Musi mieć również pozytywne orzeczenie lekarskie 1 klasy dla licencji transportowej czy 2 klasy dla licencji turystycznej. Pewnie słyszeliście, że pilot powinien być okazem zdrowia. Nie może mieć żadnych plomb w zębach, musi mieć idealnie prosty kręgosłup i nie może mieć wad wzroku. Wszystko się zgadza tylko dotyczy to pilotów wahadłowców. Oczywiście by otrzymać stosowne orzeczenie medyczne kandydat na pilota musi być zdrowy, ale nie musi to być poziom zdrowia astronauty. By móc wykonywać pracę zarobkową jako pilot musimy przejść szereg badań lekarskich takich jak:

  • badania laboratoryjne ( krew, mocz itp.)
  • badania okulistyczne
  • badania laryngologiczne
  • badania neurologiczne
  • spirometria
  • badania psychologiczne
  • badanie ogólne przez lekarza orzecznika

Badania te w zależności od wieku pilota muszą być powtarzane co roku lub częściej. Jeżeli chodzi o wady wzroku dopuszczalna jest korekcja szkłami czy soczewkami wad rzędu -6 do +5 dioptrii.

Ciekawostka: Rozmawiałem kiedyś z wojskowym, który zdawał test psychologiczny na pilota śmigłowca. Oprócz testu pisemnego, całą grupę kandydatów obserwował i oceniał psycholog. Kandydaci którzy zbytnio się stresowali czy nerwowo reagowali (np. rozglądali się, bujali nogą, bawili się długopisem czy drapali się po głowie) nie mogli liczyć na pozytywne rozpatrzenie ich kandydatury.

Szkolenia i koszty

Podstawowym szkoleniem, jest szkolenie na licencję PPL(A) lub PPL(H) (Private Pilot Licence – aircraft/helicopter). Składa się ono ze 100h szkolenia teoretycznego i 45h praktycznego. Zakończone jest egzaminem teoretycznym z 9 przedmiotów oraz praktycznym ok. 2h lotu. Po zdobyciu licencji kandydat może odbywać niekomercyjne loty samolotami o masie do 5700kg. Koszt takiego szkolenia waha się od 19 do ok. 30 tys. zł. w zależności od typu samolotu oraz podmiotu szkolącego.

Kolejnym krokiem jest wpis do licencji uprawnienia VFR NOC, czyli lotu w warunkach nocnych (ok. 5h praktyki). Następnie rozpoczynamy kurs teoretyczny ATPL(A) - Airline Transport Pilot Licence, czyli na licencję pilota liniowego, oraz rozpoczynamy budowę naszego nalotu. Kurs teoretyczny ATPL(A) trwa około 650h. Kandydat zdobywa uprawnienia IR(A) - Instrument Rating , czyli do lotów według wskazań przyrządów (szkolenie w symulatorze 35h i 15h w samolocie), uprawnienia MEP(L) - Multi -Engine Piston, czyli do lotów samolotami wielosilnikowymi (ok. 10h szkolenia praktycznego). Po osiągnięciu nalotu minimum 150h kandydat może przystąpić do szkolenia praktycznego na licencję CPL(A) - Commercial Pilot License, czyli na pilota zawodowego. Po zdobyciu tej licencji i zbudowaniu nalotu ok. 200h kandydat zdobywa również licencję ATPL(A) Frozen, czyli licencji uprawniającej do pełnienia funkcji pierwszego oficera w załodze wieloosobowej. Koszt tych wszystkich szkoleń może wynieść od 150 do 200 tys. zł.

By "odmrozić" licencję ATPL(A) Frozen, pilot musi wylatać w transporcie lotniczym minimum 1500h, w tym 300h w IR(A) oraz 200h w załodze wieloosobowej. Po odmrożeniu licencji ATPL(A) pilot zyskuje uprawnienia 1 pilota lotów liniowych.

Zarobki

Przeciętne zarobki pilota samolotów pasażerskich wynoszą ok. 10 tys. zł. miesięcznie, jednak w zależności od pracodawcy oraz typu samolotu pasażerskiego pilot może zarobić nawet do 40 tys. zł. miesięcznie. Tak więc czas i koszt szkoleń dość szybko się zwraca. Jeżeli tylko zdrowie dopisuje piloci mogę latać samolotami pasażerskimi do 65 roku życia. Bardzo często piloci odbywają swój ostatni lot właśnie w dzień swoich 65 urodzin.

Darmowe szkolenia

Zapotrzebowanie na pilotów jest bardzo duże i Polska jako jedyny kraj w Europie regularnie szkoli pilotów cywilnych. Takie darmowe szkolenia można odbyć w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, Politechnice Rzeszowskiej oraz w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Szkolenia te są finansowane ze środków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Kandydaci zdobywają licencję pilota zawodowego oraz mogą ubiegać się o pracę w liniach lotniczych. Jednak na takie darmowe szkolenia bardzo ciężko się dostać, ponieważ chętnych nie brakuje, a co roku na poszczególnych uczelniach odbywa się selekcja ok. 20 kandydatów. Decydują wyniki w nauce, znajomość języka angielskiego czy zdolności psychotechniczne. Krótko mówiąc darmowe miejsca przeznaczone są dla najlepszych.

aeroplane-aircraft-airplane-113017.jpg

Podsumowując, zostać zawodowym pilotem jest bardzo ciężko i trzeba być naprawdę bardzo zdeterminowanym i przejść długą drogę nauki i bardzo drogich szkoleń by urzeczywistnić marzenie o lataniu samolotem liniowym, jednak zarobki i pozytywne aspekty tej pracy w pełni rekompensują poniesiony trud :)

PS. tekst powstał w ramach tematu drugiego 32. edycji Tematów Tygodnia.

KOMENTARZE