BLOGCZEJNalpha

Czy to cała prawda o Krakenie?

Kraken... Niszczyciel statków, postrach żeglarzy. Mityczny potwór morski! Podobno pierwsze przekazy na jego temat pojawiają się w mitologii nordyckiej w XII wieku.


https://cdn.steemitimages.com/DQmP6shzfXjeUdbBzfAc3cbgyeJaShDUMK35wgeVEusftNA/Le_Poulpe_Colossal.jpg

Le Poulpe Colossal - by malacologist Pierre Dénys de Montfort, 1801, from the descriptions of French sailors reportedly attacked by such a creature off the coast of Angola. (Public Domain)

Czy na pewno?


Gaius Plinius Secundus zwany Starszym, rzymski historyk i pisarz, który żył w latach 23 - 79 n.e. na terenie dzisiejszych Włoch, wspominał o Krakenie - potworze blokującym Cieśninę Gibraltarską.


https://cdn.steemitimages.com/DQmdhy8DM3CsFXJMHALw44TTSZevnpzkmYBRri34D7o7V5i/Gibraltar.jpg


Plinius napisał dzieło "Naturalis historia" (Historia naturalna). To rodzaj encyklopedii, zebranej przez niego wiedzy zawartej w 37 księgach. Zawierały one materiały zebrane przez autora jak również pozyskane z innych źródeł. Przykładowo informacje o Europie północnej pochodzą z traktatu Pyteasza z Massalii "O Oceanie" z IV wieku p.n.e. . Morze nie było obce Pliniusowi - zginął tragicznie dowodząc eskadrą rzymskich okrętów płynących na pomoc mieszkańcom zamieszkującym Pompeje, Herkulanum i Stabie podczas wybuchu Wezuwiusza. Możemy więc z dużą dozą wiarygodności założyć, że skoro pisał o Krakenie to opierał swoje świadectwo na prawdziwych danych pozyskanych na podstawie własnych obserwacji i relacji naocznych świadków.


Wróćmy jednak do tytułowego Krakena. W szerzej opisanej formie pojawia się on w pochodzącym z 1752 roku dziele "Natural history of Norway" autorstwa biskupa Bergen, Erika Pontopiddana. Opisany zostaje jako stworzenie, którego macki mogą objąć największe okręty, wystający z morza grzbiet przypomina pływającą wyspę a od jego wydzieliny woda była zabarwiona na ciemno.


https://cdn.steemitimages.com/DQmSsx6aUMYumLTPboziFmpM2ozqywuGwn2okSvmbpA2mZA/kraken%20i%20statek.jpg

Pierre Denys de Montfort's Poulpe Colossal attacks a merchant ship. (Public Domain)

Wydaje się mało prawdopodobne aby wszystkie te wzmianki w dawnych księgach, legendy i mity związane z morskim potworem były jedynie wytworem wyobraźni i fantazjami dawnych żeglarzy. Historia świata zna wiele przykładów, że u podstawy każdej fantastycznej opowieści może leżeć ziarno prawdy. Tak również jest z Krakenem, morskim potworem, postrachem mórz i oceanów wciągającym pod wodę całe okręty wraz z załogą na pokładzie.


Dziś historycy wsparci wiedzą malakologów, adeptów działu zoologii zajmującej się badaniem mięczaków, skłaniają się ku teorii, że pod maską morskiego potwora skrywa się mięczak - Kałamarnica olbrzymia, kalmarzec (Architeuthis dux). Wrzecionowata budowa ciała, 10 macek w tym dwie dłuższe i zakończone haczykowatymi przyssawkami, czynią z niej szybkiego drapieżnika polującego na ryby, niegardzącego skorupiakami i małżami. Na podstawie treści żołądków zbadanych egzemplarzy wiadomo również, że kałamarnice olbrzymie są kanibalami - pożerają mniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Największy dotąd okaz został znaleziony w 1887 przy brzegach Nowej Zelandii. Długość całego ciała 18 metrów, długość macek 12 metrów - prawdziwy potwór. Udało się również sfilmować kałamarnice olbrzymią w naturze. W pobliżu należącego do Japonii archipelagu Ogasawara składającego się 30 wysepek wulkanicznych. W lipcu 2011 naukowcy współpracujący z Discovery i NHK dokonali nagrania żywego okazu w środowisku naturalnym.

https://cdn.steemitimages.com/DQmaio487sEyYizgHMk4rnJYmhUnaGdMQa4kn9f4LEnQSvJ/Giant_Squid_NASA.jpg

Zasięg występowania kałamarnicy olbrzymiej pokrywa się z dawnymi szlakami morskimi co uprawdopodabnia teorię o spotkaniach z nim na morzu. Ziarno prawdy zebrane przez malakologów zdaje się potwierdzać, że mityczny potwór rzeczywiście istnieje. :)


https://cdn.steemitimages.com/DQmPVmvm8Xf5K5RmLZGfNaVnrR92HufENNcytqMWa358ZmQ/zasieg.png

Ten "potwór" ma naturalnych wrogów. Na kałamarnice olbrzymie polują kaszaloty. Zdolne nurkować na ponad 1000m w głąb oceanu.


https://cdn.steemitimages.com/DQmVeU6We6FU6NDxu6ce16i9npd9V1uMpdMeronvk6czdMM/kaszalot.jpg


Również rekin polarny nie pogardzi taką zdobyczą.


https://cdn.steemitimages.com/DQmbBoQyYzo2n9U499Uy5CJ6zMBupcZnvxssKgrGFaAtdxk/rekin%20polarny.jpg

Jest jeszcze coś co stawia kropkę nad i w historii o Krakenie. W wodach arktycznych żyje Mesonychoteuthis hamiltoni - Kałamarnica kolosalna.


https://cdn.steemitimages.com/DQmXDRhaqGLrNvHdaNcKqW3WHgroD27BL8cjzmZwDz8cwD1/kolosalna.jpg


Na podstawie jej szczątków zbadanych z żołądków kaszalotów i w oparciu o badania schwytanych egzemplarzy stwierdzono, że jej masa może dochodzić do 750 kg a długość do 14-17 metrów. Danych jest jednak wciąż za mało by dokładnie poznać te stworzenia. Zasięg jej występowania przedstawia obrazek poniżej.


https://cdn.steemitimages.com/DQmVsZSGLAyq3Tzaw9Lub8xqmqTVkzDaeKEoaX8HZUEidKk/arktyczna.png


Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, że Kraken nie istnieje ?


W każdej legendzie tkwi ziarno prawdy. :)


https://cdn.steemitimages.com/DQmfXmdN4joRVWvjKv85Uivsp9auUumRKnDmU3GKZiTHNvU/kraken%20atak.jpg

The Kraken, as seen by the eye of imagination

Bibliografia
George M. Eberhart: Mysterious creatures: a guide to cryptozoology oraz Wikipedia
Foto - Wikimedia

KOMENTARZE

 • kamilkowalski

  <center>MEDAL.jpg</center>
  <b>Gratuluje wygranej w konkursie w tagu #Pl-zwierzeta</b>: https://steemit.com/pl-zwierzeta/@kamilkowalski/konkurs-and-zgloszenia-do-kuratorstwa-lipiec-sierpien-2018-akcja-perpetuummobile
  Nagroda za 2-gi dzień konkursu.
  Przelew zostanie zrealizowany w ciągu 3 dni roboczych.


  Nagroda: przelew został wykonany.

 • kamilkowalski

  Swoją drogą Post REWELACYJNY!