BLOGCZEJNalpha

Napiwki w Ameryce

Halo, halo Steemit! Witam Was w ten słoneczny, majowy weekend :) Zauważyłam, że artykuły odnośnie Ameryki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, więc postanowiłam kontynuować te tematy. 2 miesiące w Stanach i codzienne kontakty z Amerykanami (praca) pozwalają mi na ciągłe zagłębianie wiedzy o tym kraju. Dzisiaj chciałabym poruszyć temat napiwków.

***

W Polsce napiwki zostawiamy głównie w barach i restauracjach. Zwykle wynoszą one 10% kwoty z rachunku. W USA wygląda to zupełnie inaczej. 10% oznacza ... niezadowolenie klienta z obsługi. Zaś brak napiwku jest przyjmowane jako niegrzeczne.

IMG_2177_preview.jpg

Cennik napiwków

Najwięcej napiwków zostawia się w barach i restauracjach, to dla każdego z nas jest naturalne. Tym bardziej, że Amerykanie baaaardzo często jedzą poza domem (żeby nie powiedzieć codziennie - bo po co tracić czas na gotowanie?). W USA zostawia się nie 10% a 15-20% kwoty z rachunku, choć można dać więcej .- jak kto woli :).
Wiadomo, że im lepsza obsługa tym wyższy napiwek - zwłaszcza w renomowanych restauracjach (np. z przeróżnymi burgerami). Dlatego też, kelnerzy starają się jak mogą - pytają czy smakuje, jak smakuje, czy czegoś nie brakuje nam, chodzą z dolewką wody niemal non stop (woda w knajpach jest za free).

A jak wygląda sposób dawania napiwków?


Zupełnie inaczej wygląda to w Stanach niż w Polsce. Na rachunku, który otrzymujemy jest dodatkowe, puste miejsce, gdzie wpisujemy kwotę napiwku - np. 10$ albo 20%.

Co z pozostałymi miejscami?


Na własnej skórze nie sprawdzałam, ale znajomi z pracy mówili, że napiwki również zostawia się u fryzjera, kosmetyczki czy nawet masażysty! Wartość procentowa napiwku jest taka sama jak w restauracjach czy barach. (15-20%). Napiwki również zostawia się w taxi, hotelu, sprzątaczkom hotelowym czy gościowi co wnosi nam bagaże lub room service. Jakie jest moje największe zaskoczenie odnośnie napiwków? Myjnia samochodowa! Tutaj również zostawiamy napiwki (nawet na takiej samoobsługowej).

Czy naprawdę muszę zostawiać wszędzie napiwki?


Nie trzeba, jak nie damy napiwku nikt nam nic złego nie zrobi. Jednak pomyślmy przyszłościowo - pójdziemy do dentysty, któremu nie damy napiwku za pierwszym razem, to aż strach się bać co może stać się z naszymi zębami na kolejnej wizycie czy przeglądzie :)

KOMENTARZE

  • gotsummerpl

    co powiesz na upvote za upvote? https://steemit.com/polish/@gotsummerpl/program-do-odliczania-czasu-or-python @napotem

  • katayah

    Haha... Za mną kiedyś biegła pani że nie ma tipa (chociaż po prostu nie zauważyła ze został w gotówce)... Więc różnie bywa. :D
    O napiwku u dentysty nie słyszałam. Za to za usługi typu manicure, masaż itd jak najbardziej, od tego zależy niestety jakość usług. U fryzjera napiwek daje się nie tylko styliście, ale też osobie, która myje włosy 😂 ogólnie jest to zabawne i dużo liczenia. Tutaj zawsze trzeba mieć świadomość że płaci się więcej niż jest napisane... Czy to tax czy tip, ale niestety tak jest..