BLOGCZEJNalpha

Śląskie Mazury, czyli Pojezierze Palowickie

Nie masz pomysłu jak spędzić weekend lub popołudnie po pracy? Za oknem ładna pogoda, więc wybierz się w kierunku Śląskich Mazur, czyli na Pojezierze Palowickie!

Screen Shot 2018-04-15 at 9.30.27 PM.png

Większość z Was Śląsk kojarzy jako teren zanieczyszczeń, kopalń, smogu, przemysłu oraz złego powietrza. Taki obraz Śląska niestety wciąż się utrzymuje, może w mniejszym stopniu, ale wciąż jest obecny. Coś się zadziało i predstawianie Śląska się zmienia - zaczęto kręcić tutaj filmy oraz publikować zdjęcia przedstawiające tę małą ojczyznę w bardzo atrakcyjny sposób. W materiałach pojawiają się zamki, dworki oraz piękne kamienice. Dziś chciałam Wam pokazać ten teren od tej lepszej strony.

Screen Shot 2018-04-15 at 9.34.41 PM.png

Mniej znanym, ale mimo to urokliwym miejscem jest Pojezierze Palowickie. Swą nazwę zawdzięcza maleńskiej wsi - Palowice, na terenie której znajduje się m.in. 400 letni zabytkowy drewniany kościółek. To stąd również pochodzi śląski medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów, Andrzej Cofalik.

Screen Shot 2018-04-15 at 9.45.51 PM.png

Pojezierze Palowickie jako idealne miejsce do wypoczynku

Pojezierze oferuje liczne trasy rowerowe, zieleń drzew, ścieżki dla pieszych, możliwość łowienia ryb oraz dziesiątki gatunków zwierząt i roślin spotykanych tylko w tym rejonie, rozmieszczonych wzdłuż doliny potoku Jesioka.

Screen Shot 2018-04-15 at 9.49.49 PM.png

Jak powstało pojezierze?

Natura dla tego rejonu była hojna po zaprzestaniu działań przemysłu w tych obszarach. Zakończenie wydobycia rud żelaza na poczet Huty Waleska umożliwiło powstanie ot tak pięknego i atrakcyjnego terenu. Jak już wspomniałam teren bogaty jest w różne gatunki zwierząt jak i roślin. Można tutaj zobaczyć lilie, orzechy wodne, czasem można spotkać łabędzie, a jeśli będziesz miał odrobinę szczęścia to może zauważysz orła bielika i bociana czarnego!

Screen Shot 2018-04-15 at 9.55.21 PM.png

Teren ten niesie ze sobą coś fajnego dla każdego. Szkoda, że dotąd tak niewiele osób poznało ten wspaniały zielony obszar.

KOMENTARZE

  • wmproductions

    Fajnie, że pozytywny wpis na temat Śląska :)