BLOGCZEJNalpha

Pojedynczy atom uwieczniony na zdjęciu
Zdjęcie pojedynczego atomu utrzymywanego w zawieszeniu przez silne pole elektromagnetyczne wygrało prestiżowy konkurs fotograficzny organizowany przez Radę Naukową ds. Nauk Inżynierskich i Fizycznych.

Fotografia wykonana przez Davida Nadlingera przedstawia pojedynczy atom Strontu w pułapce jonowej. Pozytywnie naładowana cząsteczka utrzymywana jest pomiędzy dwiema elektrodami emitującymi silne pole elektromagnetyczne. Odległość między nimi to ok 2 mm.

Fotografia: David Nadlinger - Uniwersytet Oksfordzki, EPSRC

Atom po oświetleniu specjalnym laserem o długości fali na pograniczu koloru niebieskiego i fioletowego, absorbuje, a następnie emituje cząstki światła na tyle szybko, że fotografię wykonać można było za pomocą zwykłego aparatu fotograficznego w trybie długiej ekspozycji. Wykorzystany sprzęt to Canon 5D Mk II, EF 50mm f/1.8 z dwoma pierścieniami pośrednimi i dwiema lampami z filtrami kolorystycznymi.

Zdjęcie wykonano przez specjalne okienko w komorze próżniowej, w której znajduje się pułapka jonowa. Aby wykonać takie doświadczenie w urządzeniu utrzymuje się warunki zbliżone do próżni absolutnej.

Badania pojedynczych atomów pozwalają naukowcom zgłębić i poszerzyć wiedzę dotyczącą niezwykłych właściwości fizyki kwantowej. Ich efekty wykorzystuje się do budowy niezwykle dokładnych zegarów atomowych oraz komputerów kwantowych, które niedługo będą rozwiązywały problemy, z którymi aktualnie problem mają nawet najpotężniejsze superkomputery.
Aby ułatwić wszystkim życie przygotowałem dodatek do przeglądarki Chrome: Steem Enhancer, czyli sposób na obserwowanie tagów i powiadomienia o komentarzach i odpowiedziach. Dzięki niemu nie przegapisz żadnego mojego wpisu z tagu #pl-technologia.

Obserwuj mój profil, jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata technologii.

Źródło: EPSRC

KOMENTARZE

 • anka

  To ta "kropenieczka" na pierwszym zdjęciu?

 • smashedturtle

  Oto wszystko czym jestesmy

 • zoltaburza

  fascynujące :)

 • megasuperextra

  Świetne zdjęcie. Zasłużona nagroda

 • nicniezgrublem

  Oczywiście, żeby była jasność - atom Strontu nie jest wielkości kropki, którą widać na zdjęciu. W rzeczywistości jest wielokrotnie mniejszy. Jednak to dzięki odbiciu światła lasera można go było uwiecznić na zdjęciu. Czyli to co widać, to poświata wokół badanego atomu :)

 • c3zar

  Ostatnimi czasy jak widzę coś nowego to mam takie uczucia, że w pierwszym etapie myślę "o w mordę...!" a za chwilę... Kurde, dopiero? przecież mamy już 2018 a latające samochody nadal nie są powszechne a wręcz ledwo prototypowe :)

 • highonthehog

  przestrzeń jest informacja.

 • acronyms

  Super zdjęcie

 • andzi76

  Witaj napisałem do Ciebie na czacie, możesz zerknąć i odpisać ma parę pytań. Napisałem pod starszym postem, nie chcę Tobie robić spamu pod nowymi wpisami