BLOGCZEJNalpha

Tesla przedstawi Model Y szybciej niż się spodziewano


Podczas konferencji podsumowującej finansowe wyniki Tesli w czwartym kwartale 2017 roku, Elon Musk poinformował, że firma przedstawi plany produkcyjne kolejnego modelu już w przeciągu najbliższych 3-6 miesięcy.

Model Y będzie czwartym, elektrycznym pojazdem osobowym firmy Tesla. Ma być kompaktowym SUVem i pełnić względem Modelu 3 rolę podobną do tej, jaką pełni Model X względem Modelu S.

Tesla pierwotnie planowała budowę Modelu Y na bazie płyty podłogowej najtańszego modelu firmy - Modelu 3. Pod koniec zeszłego roku, Elon Musk poinformował jednak, że zmieniono plany i, że Model Y będzie zbudowany na zupełnie nowej platformie, która będzie różnić się od dotychczasowych rozwiązań pod każdym względem. Pojazd miał być tak skonstruowany, żeby możliwe było pełne zautomatyzowanie produkcji. W tym celu planowano wyeliminować np. konwencjonalne instalacje przewodów.


Proces montażu Modelu 3:


Podczas dzisiejszej konferencji okazało się jednak, że firma wraca do poprzednich planów i zbuduje Model Y na bazie Modelu 3. Inwestycje w produkcję zaczną się już pod koniec tego roku, co oznacza, że pojawienie się nowego modelu może nastąpić szybciej niż ktokolwiek przypuszczał.

Ponadto Elon Musk przekazał informację, iż Tesla planuje znacząco poprawić wydajność linii produkcyjnej opracowanej dla Modelu 3, przez co produkcja Modelu Y może osiągnąć nawet milion sztuk rocznie przy mniejszych nakładach finansowych.

Model Y będzie zdecydowanie mniejszą i tańszą wersją Modelu X, czyli samochodem dla ludzi, którzy poszukują budżetowego i kompaktowego SUVa. Po przejściu produkcyjnego "piekła" podczas budowania linii produkcyjnej dla "trójki", Tesla będzie miała zdecydowanie większe doświadczenie, co może poskutkować faktyczną obniżką końcowej ceny. Ponadto koszt ogniw litowo-jonowych sukcesywnie spada, więc Model Y może okazać się jeszcze większym sukcesem.


Aby ułatwić wszystkim życie przygotowałem dodatek do przeglądarki Chrome: Steem Enhancer, czyli sposób na obserwowanie tagów i powiadomienia o komentarzach i odpowiedziach. Dzięki niemu nie przegapisz żadnego mojego wpisu z tagu #pl-technologia.

Obserwuj mój profil, jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata technologii.
Źródło: Tesla Conference call; Zdjęcie: Engadget

KOMENTARZE

 • atjehsteemit

  Very nice post follow and vote me by @atjehsteemit

 • rafaka

  Gdzieś mi jakaś informacja przemknęła że jeden z dostawców powiedział że produkcja Y ma ruszyć w marcu 2020 roku. Aby czekać na kolejną Gigafactory

 • wolontariusz

  Czytam przy porannej kawie. Interesuje mnie ten temat. Jak wrzucisz coś w przyszłosci też chętnie poczytam.

 • chewing

  Autonomiczne samochody, autonomiczna produkcja, za chwilę ludzi nie będą musieli zatrudniać, bo wszystko będzie autonomiczne :)

 • hass

  Może być ciekawy.
  PS. @nicniezgrublem chyba podwójnie wpisało Ci się w tekscie info o wykorzystaniu tej samej płyty podłogowej od modelu 3.

 • szrociak

  Pytanie tylko co z tego wyjdzie. Elon Musk dużo gada, ale jak widać wciąż maja ogromne problemy z Modelem 3, którego nie są w stanie wdrożyć do naprawdę masowej produkcji. Poczekamy, zobaczymy.

 • opti

  Jak pokazuje czas szybkość wprowadzania nowych modeli przyśpiesza. Dodatkowo Tesla, w przeciwieństwie do konkurencji cały czas udoskonala model, który jest w produkcji. Dlatego dla tych co kupują modele używane tak duże znaczenie ma numer seryjny.

  Dlatego wierzę, że nowy model poza niższą cenę będzie miał też i jeszcze lepsze parametry użytkowe.

  Chętnie @nicniezgrublem będę czytał twoje kolejne wpisy :-)

 • c3zar

  Roadster poleciał w kosmos to Elon musi mieć coś nowego :D

 • gradzio

  Niezłe cacko się szykuje !!!