BLOGCZEJNalpha

Wise - słów kilka o projekcie majacym ambicje odmienić Steem

protok_wise.png

Na sam początek mam dla was wersję TL;DR;, trwająca tylko minutkę :)

https://www.youtube.com/watch?v=irEeQzrLDaU

A tutaj mięsko i same szczegóły :)

https://www.youtube.com/watch?v=0nFkmd-A7jA

▶️ DTube | ▶️ IPFS


Rzadko to piszę, ale w tym przypadku liczę na dużo resteemów :)


Edit: Project Wise jest już dostępny pod adresem https://wise.vote/

KOMENTARZE

 • aditor

  Uważam to za bardzo dobry i ciekawy pomysł.

  Nie tylko z względu na treści eksperckie ale chociażby na to w jakim rejonie dany użytkownik eksploruje Steem. Może to poszerzyć pomoc dla autorów w rejonach nie znanych przez delegującego głos a nie tylko z względu na widzę i kompetencje.

 • mys

  Bardzo mi się ten Wise podoba. Mam już nawet pomysł jak go wykorzystać i to w sposób, który nie został przez Ciebie omówiony :)
  Wyjaśnij mi proszę jak wygląda mechanizm wynagradzania kuratorów treści poprzez Wise. Czy to Jędrzej dostanie nagrodę kuratorską, Ty jako zproxowany głosujący czy może obaj? Technicznie oddajecie jeden głos czy obaj jeden za drugim? Duży sens miałoby jeśli to Jędrzej oddaje głos jako pierwszy, a Twój dużo mocniejszy głos "podbija" post tuż za Jedrzejem.

 • jozef230

  No no widze że już jeden z kilku projektów realizujesz😀
  Fajna sprawa. A jeśli bym chciał swój głos oddać na zagraniczny post? Może np. Raz na miesiąc lub dwa? Ostatnio zaglądam w polish to nie ogarniam. Za dużo słabych treści. Z automatu mam swoje głosy zapisane dla ulubieńców. Podobają mi się debiuty nowych autorów i niechciałbym ich omijać. Sam obecnie zaniedbałem swoich followersów i społeczność polską. Jestem w końcowej fazie testów botów a dokładnie sell vote i lising SP. Mam na sumieniu twoje zaufanie do mnie i twojej delegacji.
  Musze wszystko sobie uporządkować.

 • saunter

  Trzymam kciuki za projekt odkąd usłyszałem że nad nim pracujesz. Myślę, że nie tylko pomoże on zapracowanym whale'om nie marnować SP i wspierać treści na których do końca się nie znają, ale może on zupełnie odmienić kurację takich projektów jak SteemSTEM - gdzie np. zweryfikowane osoby o danym stopniu naukowym, ale słabym koncie mogłyby korzystać nagle np. raz w tygodniu czy miesiącu z 100% VP kilkuset osób z całej społeczności.

 • rafalski

  To co ciekawe, to osoba która dostanie duży głos do wykorzystania niż zazwyczaj ma, a dotychczas się jej nie chciało szukać dobrych treści ze swojej dziedziny to zacznie to robić.

  Np. kiedy ktoś pisze coś na mało popularny temat to wie, że jest jedną z niewielu osób, która to robi. Ale są też osoby nowe, które nie potrafią tagować, odnaleźć się, a piszą w tym samym temacie.

  Wtedy ta osoba z większym stażem zada sobie trudu odnalezienia tych zakopanych treści i wyjęcia ich na powierzchnię. Efekt - nowy zadowolony autor w społeczności - > rozwój.

 • noisy

  wstawię komentarz, by zgodnie z tym co mówił ostatnio @aditor w swoim poście, nieco zrobić ciekawszą dyskusję pod tym postem:

  komentarz z wykopu od ferviego:

  Zobaczymy, chociaż coś czuję, że tanio skóry wszelkiego rodzaju boty nie sprzedadzą

  szczerze mówiac zdziwiłbym się, gdyby to wykluczyło boty. Raczej ma to być alternatywa dla osób, które chcą mieć alternatywny sposób wpływania na widoczność swojego posta.

  Natomiast to narzędzie może być z kolei bardzo fajnym narzędziem nacisku. Np. będzie reguła, która będzie zabraniała używać mojego głosu na osoby, które kupują głosy u botów :D :)

  Jeżeli wystarczająco dużo osób taką regułe zacznie używać, to będzie ciekawie :)

 • katayah

  Świetna inicjatywa, w takich momentach nietrudno zauważyć że #Polish to wyjątkowa społeczność tej platformy. Jestem pewna, że taka opcja znacznie zmniejszy ryzyko pominięcia wartościowych postów. Coś podobnego realizuje od kilku tygodni @mmmmkkkk311, wise byłoby zautomatyzowaniem tego procesu:
  https://steemit.com/polish/@mmmmkkkk311/wyroznione-posty-na-tagach-tematycznych-3
  Myślę że warto to podać jako przykład.
  Naprawdę świetna robota, duży szacunek. Myślę, że gdyby istniała taka możliwość, sama zrezygnowałabym z konkursu za kupiony upvote, przy opcji typu wise korzyści zarówno dla autorów jak kuratorów treści są znacznie większe. Jestem bardzo ciekawa rozwoju projektu!

 • assayer

  No, wymagać to będzie mniejszego zaufania ze strony wielorybów, niż przy bezwarunkowej delegacji, a oddanie głosu specjalistom samo przez się ma sens. Może i coś drgnie na Wielkim Steemicie po tej akcji? Na razie główna strona to strona promocyjna, a nie żadna "trending". Co gorsza u nas treści promocyjne nie są oznaczane jako "sponsorowane", co jest nawet w najlichszych gazetach...

  Bardzo jestem ciekaw, jak wypadną testy na polish. Mam jeszcze pytanie co do botów. Czy aby mieć szansę na głos od Ciebie w tym systemie "wise" trzeba się będzie wypisać z listy diosbota? (Szkoda by było, bo wspiera on raczej dobrych autorów...).

 • piotrmajda

  Resteem :) Powodzenia z nowym projektem :)

 • hopyt

  Paradoksalnie już obejrzałem na YT ☺
  Myślałeś może nad dodaniem miniaturek do Twoich filmów? Chętnie zrobię kilka za darmo

 • zwora

  Strasznie mi imponuje wasza działalność!

 • kusior

  Projekt zapowiada się świetnie! Już nie mogę się doczekać jak to wszystko zadziała w praktyce.

  Sam wiele razy czułem nieusatysfakcjonowanie, gdy znajdowałem bardzo dobry, wręcz profesjonalny artykuł, przy którym ewidentnie ktoś długo pracował, a zaledwie kilka osób na niego zagłosowało. A swoim upvotem mogłem dorzucić zaledwie kilka centów...

  Jest tutaj naprawdę sporo osób, które obracają się w zaledwie paru tagach i mają szansę wychwycić takie perełki z danej dziedziny. A przy okazji znają się na tym temacie. Wise być może pozwoli im poczuć prawdziwą moc i odpowiednio nagradzać osoby, które na to zasługują.

  Niezmiernie się także cieszę, że to my - polska społeczność, będziemy mieli okazję testować ten projekt :D

 • alcik

  Świetne. Już przy Twoim wprowadzeniu oświeciło mnie do czego zmierzasz i według mnie jest to pomysł REWELACYJNY. To taki trochę circle of trust (o ile dobrze zapamiętałem nazwę, a może to było web of trust?) jak w zarządzaniu kodami źródłowymi do kernela linuxowego (przeprasza wszystkich za tak technologiczną analogię ale od razu mi się to skojarzyło i chyba dość pasuje).

  W skrócie opiszę jak to działa, bo chciałbym zadać jeszcze pytanie. Działanie społeczności wokół kernela Linuxa rozkminiałem już dość dawno i może nie wszystko dokładnie pamiętam ale ważny jest ogólny pomysł. O tym jakie zmiany trafiają do kodów źródłowych jądra linuksa decyduje jeden człowiek - Linus Torvalds. Przynajmniej teoretycznie. Bo w praktyce to jest to niemożliwe. Ten kod jest OLBRZYMI. Torvalds ma łeb jak sklep ale sam nie byłby w stanie tego ogarnąć. Więc ma kilka zaufanych osób ze społeczności programistów skupionej wokół jądra. Każda z tych osób zna dobrze jakiś obszar. Dla przykładu weźmy sobie (wymyślam tu na bieżąco) na przykład systemy plików. I pan X który się świetnie zna na systemach plików ma niewielki krąg kilku zaufanych osób, z których każda zna się świetnie na jakiejś części tego obszaru - np. pan Y zna się świetnie na niskopoziomowych sterownikach do dysków twardych. No i ktoś dodaje zmianę w jakimś sterowniku. Pan Y się jej przygląda, analizuje pod kątem bezpieczeństwa, jakości kodu itp. No i jeśli wszystko mu się podoba to rekomenduję tę poprawkę panu X. Pan X dostaje tylko info o tym czego ta zmiana mniej więcej dotyczy. Analizuję ją pod kątem np. strategii dla tego obszaru i planów wobec tej części kodu (bo może jest na przykład do usunięcia albo do całkowitego zastąpienia nową itp. itd). Jeśli jednak nie ma uwag przekazuje rekomendację do Torvaldsa i poprawka trafia do kodu. To tak w uproszczeniu - warstw jest pewnie więcej i pominąłem na przykład testy i to, że istnieje wiele wersji kodu kernela.

  Powyższe podejście ma swoje oczywiste zalety i mniej oczywiste wady - ale sprawdza się całkiem nieźle. Dla mnie jest niezwykle fascynujące - jak dobrze to działa przy tak ogromnym kodzie i całkowitym rozproszeniu zaufania, wiedzy i kompetencji.

  I teraz wreszcie pytanie. Czy w WISE przewidujecie (może kiedyś) wielowarstwowość takich delegacji? Na przykładzie Steemitowym: niech sobie będzie ten Jędrzej, który ogarnia cały obszar o nazwie Zdrowie ale właściwie do specjalizuje się tylko w jakimś kawałku medycyny, więc ze zdrowia wydziela podobszary, np. zdrowe żywienie, stomatologia czy farmacja (i wiele innych). W każdym z tych podobszarów ma eksperta na którego może delegować kawałki jemu oddelegowanych głosów. Albo planować ich redystrybucję. Na przykład w jednym tygodniu te delegowane głosy trafią do zdrowego żywienia a w innym do stomatologii.

  Bardzo jestem ciekaw tego eksperymentu. Już się nie mogę doczekać pierwszych efektów.

 • grecki-bazar-ewy

  Uważam że to świetny pomysł!
  Jeśli dzięki temu zyskają dobre treści to na pewno warto spróbować. Będę kibicować, powodzenia :)
  (klikam resteem oczywiście)

 • suchy

  Super inicjatywa! Jestem pod ogromnym wrażeniem, że ci się chce tak wspierać polska społeczność. Przeglądając trending na #polish ciężko teraz coś ciekawego znaleźć a nie zawsze jest tyle czasu, żeby kopać się przez tagi i szukać dobrego materiału.

 • krystexx

  Trzymam kciuki za projekt! Uważam że to świetny pomysł
  Ciekawi mnie jak to zadziała w praktyce

 • reinmar

  Super pomysł :)
  Czekam na kolejne wieści z pola walki :D

 • bogdanwasilewski

  Bardzo fajna widzę tworzy się tutaj u Was społeczność.
  Grafikę na takim poziomie jak kolega zapodał też mogę zrobić i służyć pomocą i jeszcze zrobić z tego GIF np mrugający. Bardzo fajnie wszystko układa się w całość, pozdrawiam.

 • polisson

  Hej. Jestem w Steem od niedawna, a trafiłem tu bo udzieliła mi się Wasza zajawka ;)
  Powiem tak: gdybym miał nazwać steem jakimś słowem z dziedziny emocjonalnych to najbardziej pasuje mi "PODNIETA". Założyłem konto bo naoglądałem się @noisy2, natrafiłem na kilku twórców i to jacy są na razie niezauważeni, dowiedziałem się o roli kuratora i poczułem, że chcę tu być. No i jestem... No i co czuję? a czuję w każdej treści przesadną podnietę, zajawkę, przytakiwanie, przyklaskiwanie, podrygiwanie do taktu cichnącej muzyki, samą aprobatę, klakierstwo i wniebowzięcie za razem. Każdy boi się napisać złe słowo, bo wszystkim wryło się w pamięć, że to zostaje NA ZAWSZE! A nuż za 20lat przyszły szef wyciągnie nam jakieś brudy by wywalić z pracy więc po co to? Niema kuratorów, bo lepiej złapać dolca na pisaniu z błędami ortograficznymi, niż na flagowaniu...
  Wiem, że klasyczne socialmedia się sprzedały, stały źródłem hejtu i też miejscem przesadnej moderacji, a steem...? Steem natomiast przesycony jest myślą o zarobkowaniu, o pisaniu każdej głupoty (np kulinaria to już ewenement bo przecież życie toczy się wokół żarcia) by inni to lajkowali. Tak wiele osób gdy zakłada tu konto to nie myśli o tym jak o platformie blogerskiej czy informacyjnej, a napisze coś i gapi się w te liczniki dolarów. Może to domena kryptowalut, bo nie oszukujmy się, jak kupowaliśmy swoje pierwsze krypto, to nie z myślą by płacić tym za pizzę, tylko by zarobić.
  Ja tu zaszedłem po treści, ale ciągle czytam/słyszę o tym, że tu hajs na bieżąco, ktoś szuka mocy, ktoś chce oddać moc, itd.
  Rozumiem Wasz wkład i to, że sieć jest młoda, bo tak jak gry strategiczne doczekują się poprawek od swoich twórców gdy okazuje się, że jakieś współczynniki faworyzują Protossów nad Zergami, tak i tu niema ideału. Reagujemy gdy nam coś nie pasuje i to poprawiamy.
  Jednak nie dziwi mnie dlaczego nas tu jest tak mało. Coś nie sztymuje z centami to tworzymy coraz głębsze instancje matriksa, jakieś delegatury, jakieś rozdwojenia opinii/oceny, jakieś drugie suwaki.... i nie wiadomo czy to w ogóle zadziała...
  Może promocja powinna mieć jakiś fundament najważniejszy? Może realne nagrody powinny wchodzić w grę po uzbieraniu doświadczenia, albo czasu na Steem? Tylko tak wyraźnie myślę, bo może jest inna prostsza droga, a chyba nie tylko ja zauważam, że tu jest za mało konstruktywnej krytyki?

 • marczanto

  Świetny projekt. Wydaje mi się, że przez te 31 minut bardzo dużo się dowiedziałem i na pewno podzielam Twój entuzjazm w tej kwestii i bardzo cenię Twój luźny przekaz i pozytywne nastawienie. Oby tak dalej. Społeczność na tym pomyśle może tylko zyskać.
  Resteem

 • krashaii

  Nie no zajebiście! Dopiero dziś Cię poznałem na Steemit ale od razu leci follow!

 • bartheek

  W końcu znalazłem pół godziny aby obejrzeć ten vlog. Na programowaniu całkowicie się nie znam, ale moim zdaniem pomysł jest bardzo ciekawy. Mam tylko nadzieję, że (tak jak mówisz we vlogu) osoba, której udostępnisz swój 100% głos będzie osobą zaufaną i nie da go na jakiś niepewny artykuł. Żebyś nie musiał później cofać tego upvote'u. Oby to wypaliło :)

 • anka

  Pomysł przedni. Czekam niecierpliwie jak to zagra.

 • foodini

  Mogę się tylk domyślać ile pracy kosztuje opracowanie takiego projektu i chylę czoła! Świetna inicjatywa i trzymam kciuki żeby wszystko poszło gładko!

 • mykitchenlab

  @noisy2 cześć! miło cię poznać! wpadłam na twój profil właśnie dzięki projektowi wise, ponieważ @grecki-bazar-ewy zagłosowała na kilka z moich postów używając Twoich głosów. dziękuję! muszę przyznać, że to świetna inicjatywa. miło, że tak wspierasz steemitową społeczność! :)