BLOGCZEJNalpha

Mały Wiedeń w Polsce

Witajcie,

Dziś zapraszam Was na krótką wycieczkę po mieście, które nazywane jest Małym Wiedniem. Położone jest ono na pograniczu województwa śląskiego oraz małopolskiego, czyli w rejonach tzw. Podbeskidzia. Wiecie już o jakim mieście mowa?

DSC04903.jpg

Zamek książąt Sułkowskich


Bielsko-Biała powstała 1 stycznia 1951r. kiedy to doszło do połączenia dwóch sąsiadujących ze sobą miast - śląskiego Bielska oraz małopolskiej Białej.

Jej zwiedzanie rozpoczniemy na Placu świetego Mikołaja, gdzie znajduje się jeden z największych kościołów miasta - Katedra świetego Mikołaja. Ciekawostką jest, iż budowla ta nie posiada jednego okreslonego stylu architektonicznego - możemy tu znaleźć zarówno elementy pochodzące z gotyku (kiedy to powstał kościół) jak i np. elementy neoromańskie.

DSC04872.jpg

Katedra świętego Mikołaja

Idąc dalej wąską uliczką Kościelną dochodzimy do Rynku. Rynek w Bielsku-Białej ma kształt prostokąta, a z każdego jego narożnika wychodzą po dwie prostopadłe do siebie uliczki. Uliczki te są wąskie lub bardzo wąskie. Poniżej przykłady ;)

DSC04882.jpg

Ulica Wzgórze

DSC04884.jpg

Ulica Podcienie

W centralnej części Rynku znajduje się fontanna z rzeźbą Neptuna, a tuż obok niej dwie ekspozycje archeologiczne - kamienna studnia oraz fundamenty wagi miejsiej. Dookoła Rynku znajdują się kamienice, w których obecnie prowadzonych jest wiele punktów gastronomicznych.

DSC04875.jpg

Makieta Rynku

Wychodząc z Rynku ulicą Wzgórze lub ulicą Podcienie na wprost zobaczymy Zamek książąt Sułkowskich. Jest to najstarsza zabytkowa budowla Bielska-Białej. Został on wybudowany w XIV wieku przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, a następnie był stopniowo rozbudowywany. W chwili obecnej w zamku znajduje się Muzeum Historyczne.

DSC04953.jpg

Zamek książąt Sułkowskich

DSC04965.jpg

Zamek książąt Sułkowskich

Idąc dalej ulicą Wzgórze dojdziemy do Placu Bolesława Chrobrego, z którego przejściem podziemnym możemy dojść do głownego deptaku miasta - ulicy 11 Listopada.
Tuż za mostem na rzece Białej znajdziemy pomnik głównego bohatera serialu animowanego, który był produkowany w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych - Reksia.

DSC04907.jpg

Pomnik i fontanna Reksia

Spacerując dalej dojdziemy do Placu Ratuszowego gdzie możemy odwiedzić informację turystyczną oraz podziwiać piękny budynek Ratusza. Jest on siedzibą Prezydenta Miasta oraz Rady Miejskiej.

DSC04924.jpg

Ratusz

Wracając deptakiem możemy odwiedzić liczne punkty handlowe, usługowe czy gastronomiczne. Warto skusić się na świeże pączki w jednej z tradycyjnych pączkarni lub na lody rzemieślnicze ;)

DSC04920.jpg

Główny deptak miasta - ul. 11 Listopada

Dochodząc do mostu na rzece Białej możmy kontynuować nasz spacer uliczką wzdłuż rzeki. Dojdziemy do CH Galeria Sfera. Moim zdaniej jednego z najładniejszych centrów handowych w Polsce ;)

DSC04937.jpg

Rzeka Biała oraz Galeria Sfera

DSC04945.jpg

Galeria Sfera z innej strony

Przechodząc przez Sferę i udając się do wejścia głównego przed budynkiem zobaczymy pomnik kolejnych bohaterów bajki, która również powstawała w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych - Bolka i Lolka.

DSC04944.jpg

Pomnik Bolka i Lolka

Idąc dalej ulicą Cechową, a następnie Zamkową dojdziemy do Teatru Polskiego oraz budynku Poczty Głównej.

DSC04969.jpg

Teatr Polski oraz Poczta Główna

Budynek Teatru Polskiego powstał w 1989-1980 roku i jest on bogato zdobiony. Natomiast przed Teatrem znajduje się replika zabytkowej fontanny.

DSC04974.jpg

Teatr Polski


W ten oto sposób nasza wycieczka po centrum Bielska-Białej dobiegła końca. Mogliście zobaczyć wiele wspaniałych budynków oraz piekną architekturę. To jest moje miejsce. Gdzieś tam, pośrodku tego wszystkiego jestem ja ;)

Post ten zgłaszam do konkursu organizowanego przez @katayah - Moje miejsce w architekturze i sztuce.

Pozdrawiam :)

KOMENTARZE

 • herbacianymag

  Daleko nie mam, byłem ze dwa razy, bardziej przy okazji. Reksia najbardziej pamiętam, co raczej nie jest dobrą wizytówką moich pobytów. Przejechałbym się z plecakiem i dałbym się oprowadzić. Pozdrawiam

 • strefanetu

  To był dobry dzień na zdjęcia pewnie;)

 • bowess

  Piękny ten nasz Mały Wiedeń.
  To niesamowite, jak cudowne mamy w Polsce miasta, a zazwyczaj panuje tendencja umniejszania ich walorów, szczególnie gdy chodzi o własne miasto. Sama się spotykam ze stwierdzeniami "A przecież tu nic specjalnego nie ma.", "Tu w ogóle jakieś wycieczki przyjeżdżają?".
  Czas otworzyć oczy i spojrzeć na polskie miasta z życzliwością, na jaką w pełni zasługują. Przez ostatnie lata przeprowadzono tyle renowacji, rewitalizacji, że jest po prostu coraz piękniej.

  Bielsko-Biała kojarzyła mi się dotychczas oczywiście z dobranockami, ale też miasto miało pewne powiązanie przemysłowe z moim miasteczkiem - była to fabryka Fiata. U nas powstawały części układu hamulcowego.

  Świetny post! Już wiem, że jeżeli znajdę się w okolicy, to warto przeznaczyć trochę czasu na zwiedzenie miasta.

 • saunter

  Jaka ta nasza Polska jest przepiękna!

  PS Jesteś w tygodniku ;)

 • shogunma

  Nie byłem - niestety. Piękne miasto. Zdjęcia śliczne. Pozdrawiam.

 • katayah

  Ale piękne miasto! Aż ma się ochotę wybrać na ten rynek kocimi łbami i usiąść gdzieś w kawiarence przy kawie i podziwiać te śliczne kamienice :) Nie miałam pojęcia, że Bielsko-Biała jest tak piękna. Bolek i Lolek oraz Reksio - takie sympatyczne rzeźby! :)