BLOGCZEJNalpha

Rozmyślania na luzie #13: Chomik

Witajcie,

Dziś zapraszam Was na krótki wpis dotyczący zwierzątka domowego - u mnie padło na chomika.

DSC04525.jpg
Zdjęcie własne: Miki - chomik dżungarski


Wszystko zaczęło się od standardowego pytania:

Mamusiu możemy mieć jakieś zwierzątko?

Więc ja, jako współczująca matka odpowiedziałam, że przemyślimy sprawę. W ten oto sposób temat został zaczęty i co jakiś czas powracał.

W naszej sytuacji (mieszkamy w bloku) żadne zwierzę typu kot czy pies nie wchodziło w grę. Powstało więc pytanie czy jakieś inne zwierzątko będzie odpowiednie dla trzylatka. Po krótkiej analizie i rozmowach z małżonkiem ustaliliśmy, że możemy zgodzić się na chomika. Gdy syn przystał na naszą propozycję pozostało dokształcić się w kwestii chomików. Przeczytałam kilka książek, poszperałam w internecie i nasz wybór padł na chomika dżungarskiego.

Dlaczego?

Głównym powodem, dla którego wybraliśmy właśnie ten gatunek chomika, było to, że chomiki dżungarskie mają łagodniejsze usposobienie, niż bardziej popularne chomiki syryjskie. I u nas to się sprawdziło - przez rok (bo tyle Miki jest z nami) nikogo nie ugryzł.
Kolejna cecha na którą zwróciliśmy uwagę, to osiągane rozmiary - samica ma długość ciała około 8cm, a samiec około 11cm. W porównaniu więc do drugiego gatunku chomika, który braliśmy pod uwagę, są one mniejsze, a co za tym idzie wymagają mniejszej klatki, mniejszego kołowrotka - ogólnie mniej miejsca.

DSC04494.JPG
Zdjęcie własne

Opieka

Generalnie uważam, że chomik dżungarski nie jest zwierzęciem zbyt wymagającym. Nasza opieka nad Mikim sprowadza się do karmienia, wymieniania wody i sprzątania klatki. Oczywiście, w każdej z wymienionej czynności towarzyszy mi syn, gdyż to jego zwierzątko ;)

Co chomik je?
Podstawą diety chomiczka jest mieszanka ziaren, orzechów i nasion. Dodatkowo dostaje on świeże warzywa i owoce oraz troszeczkę mięska (głównie kurczaka).
Ponadto powinien mieć on zapewniony dostęp do świeżej wody. Chomiki dżungarskie bardzo mało piją, jednak nie możemy pozostawić ich bez wody.

Wyposażenie klatki
Aby chomik prawidłowo się rozwijał, należy zapewnić mu możliwość ruchu. Dlatego też klatka, w której nasz pupil mieszka jest odpowiedniej wielkości (zaleca się wymiary: 80x50cm). Nie jest ona też zbyt wysoka, aby chomik nie zrobił sobie krzywdy podczas upadku z górnej półki (u nas wysokość klatki to około 40cm). Dodatkowo w klatce znajduje się kołowrotek o średnicy około 20cm, a także miseczka na pokarm, buteleczka z wodą oraz domek, w którym chomik może odpocząć. W naszej klatce Miki ma jeszcze huśtawkę oraz kłodę z dziurkami, przez które może się przeciskać.

Czy chomik to dobre zwierzątko dla dziecka?

Na początku moja odpowiedź na to pytanie brzmiałaby NIE. Dlaczego? Już wyjaśniam. Chomiki to zwierzęta, które w dzień głownie śpią. Dopiero nocą zaczynają buszować po klatce. Dlatego też moje dziecko "mijało się" z chomikiem. Gdy syn chciał go oglądać, to Miki spał, a potem następowała zmiana: Miki się budził, a syn już spał ;) Jednak po kilku tygodniach nastąpiła zmiana w zachowaniu Mikiego. Chomik zaczął częściej wychodzić w dzień. Teraz chłopcy mogą go oglądać kilka razy dziennie. Dają mu ziarenka, a on ich wącha i się nie boi. Więc w obecnej chwili moja odpowiedź na zadane pytanie brzmi: TAK, chomik to dobre zwierzątko dla dzieci. Dziki niemu mogą uczyć się empatii, delikatności oraz odpowiedzialności.

DSC04492.JPG
Zdjęcie własne


Nasz Miki jest pogodnym zwierzęciem, choć bardzo malutkim. Chłopcy go uwielbiają. A mi, jak tylko będziemy mieć taką możliwość, marzy mi się piesek ;) A jak jest u Was? Jakich macie swoich pupili?

Pozdrawiam :)

KOMENTARZE

  • photocontests3

    <b>World of Photography Beta V1.0</b><br><a href="https://steemit.com/introduceyourself/@photocontests/readme">>Learn more here<</a><br><br>You have earned <b>5.10 XP</b> for sharing your photo! <br><table><tr><td><b>Daily Stats</b><br>Daily photos: 1/2 <br> Daily comments: 0/5<br>Multiplier: 1.02<br><sub>Server time: 11:45:50</sub></td><td><b>Account Level: 2</b><br>Total XP: 271.32/400.00<br>Total Photos: 37<br>Total comments: 26<br> Total contest wins: 1</td></tr></table>And have also received a <b>0.18</b> percent upvote.<br><br> <b>Follow:</b> @photocontests<br><b>Join the Discord channel:</b> <a href="https://discord.gg/2pmd5Dr">click!</a><br><b>Play and win SBD: </b>@fairlotto<br><b>Daily Steem Statistics: </b>@dailysteemreport<br><b>Learn how to program Steem-Python applications: </b>@steempytutorials<br><b>Developed and sponsored by:</b> @juliank

  • mmmmkkkk311

    I just upvoted You! (Reply "STOP" to stop automatic upvotes). Do społeczności: Jeżeli uważasz że głos został przyznany niesłusznie, przedstaw krótkie uzasadnienie w odpowiedzi do tego komentarza.