BLOGCZEJNalpha

Sposób na biznes: Działalność nierejestrowana

Witajcie,

Dziś post nieco inny niż ostatnie. Będzie on dotyczył działalności nierejestrowanej. Pokrótce przedstawię jak ona wygląda oraz czy może okazać się pomocna dla rękodzielników.

computer-3076956_1280.jpg
Zdjęcie z pixabay.com


Od kilku, czy nawet kilkunastu lat zajmuję się hobbystycznie rękodziełem. Tworzę głównie kartki okolicznościowe, zaproszenia czy pamiątki okazjonalne. Na początku były to projekty przygotowane dla mnie oraz najbliższej rodziny. Jednak z biegiem czasu coraz więcej osób - znajomych, znajomych znajomych, itd. - zaczęło się dopytywać czy mogą nabyć ode mnie taką ręcznie wykonaną kartkę.

Dało mi to do myślenia i gdzieś w głowie pojawiła się myśl o założeniu działalności gospodarczej. Usiadłam wieczorem przy moim biureczku, poszukałam, poczytałam, a następnie wzięłam ołówek i kartkę i zrobiłam listę za i przeciw. Kolejnym etapem była hipotetyczna analiza finansowa - wypisałam i policzyłam zakładany przychód oraz koszty jakie wiązałyby się z taką działalnością. Co się okazało zapewnie już wiecie. Niestety projekt ten z góry skazany był na niepowodzenie. Musiałabym sporo dokładać do własnej firmy. Dlatego też, od samego początku, z zainteresowaniem śledziłam wszelkie informacje dotyczące wprowadzenia przez obecny rząd, uproszczeń dla przedsiębiorców. I oto w dniu 30 kwietnia w życie weszła Ustawa (z dnia 6 marca 2018r.) Prawo przedsiębiorców, a wraz z nią nowa forma działalności - działalność nierejestrowana.

Co to takiego?

Działalność nierejestrowana jest to forma działalności, której nie trzeba rejestrować w CEIDG. Przeznaczona jest ona dla działaności, której miesięczny przychód należny nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na chwile obecną kwota ta wynosi 1050 zł i może ulec zmianie w kolejnych latach.

Kto może skorzystać?

Osoba fizyczna, która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej (za wyjątkiem tzw. okresu przejściowego, który pozwala skorzystać z tej formy działalności osobom, które nie prowadziły działalności gospodarczej w okresie ostatnich 12 miesięcy od dnia 30 kwietnia 2018r.). Dodatkowo musi to być działalność niereglamentowana, czyli taka która nie wymaga licencji, pozwoleń oraz koncesji. Ustawa wyklucza również możliwości skorzystania z działaności nierejestrowanej w ramach spółki cywilnej.

student-849825_1280.jpg
Zdjęcie z pixabay.com

Ogólne założenia działalności nierejestrowanej do mnie przemawiają i jak najbardziej sprawdziłaby się ona w przypadku mojego rękodzieła. Niestety na chwile obecną nie wszystkie kwestie są jeszcze uregulowane.

Co zatem jeszcze wiemy o działalności nierejestrowanej?

Wyjaśnione są już kwestie dotyczące:

 • ZUS
  Osoba korzystająca z działalności nie rejestrowanej nie opłaca żadnych składek na ZUS. W ten sposób odpadaja nam spore koszty, z jakimi co miesiąc muszą borykać się standardowe działaności gospodarcze.


 • VAT
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podmioty, których roczny przychód nie przekroczy 200 000 zł są zwolnione z podatku VAT (Ustawa (z dnia 11 marca 2004r.) o podatku od towarów i usług). Zatem jeśli sami dobrowolnie nie zgłosimy się do VAT, to nasza działalność nierejestrowana nie będzie podlegać temu podatkowi.


 • Podatek
  Przychód z działalności nierejestrowanej jest opodatkowany podatkiem dochodowym. W związku z tym, iż prowadząc działalność nierejestrowaną nie mamy obowiązku płacić zaliczek na podatek dochodowy, swoje zyski będziemy musieli rozliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. Niestety nie jest jeszcze wiadomo czy opodatkowaniu będzie podlegać przychód (czyli to co zapłacą nam kupujący) czy może jednak dochód (czyli przychód pomniejszony o koszty).


 • Ewidencja przychodów
  Prowadząc działalność nierejestrowaną możemy naszym kontrahentom wystawiać rachunki. Dodatkowo jesteśmy zobowiązani na ich podstawie do prowadzania ewidencji przychodów. Nie musimy posiadać w tym celu wyspecjalizowanej księgowości. Wystarczy, że swoje przychody uwzględnimy w zbiorczym, uproszczonym zestawieniu w formie np. tabelki w programie komputerowym (np. execel) lub w formie papierowej. Proponuję również prowadzić sobie ewidencję poniesionych kosztów, na wypadek gdyby okazało się, że opodatkowaniu będzie podlegał dochód, a nie przychód.
  ewidencja_przychodow_i_kosztow.jpg
  Przykładowa (wykonana przeze mnie) ewidencja przychodów oraz kosztów


 • Rachunki
  Tak jak wspomniałam wyżej, jako prowadzący działalność nierejestrowaną powinniśmy wystawiać rachunki naszym kontrahentom. Rachunek taki powinien zawierać:
  * numer rachunku,
  * datę wystawienia,
  * kwotę do zapłaty,
  * nazwę usługi,
  * imię i nazwisko lub nazwę nabywcy,
  * imię i nazwisko lub nazwę sprzedawcy.
  Bloczek z rachunkami możemy nabyć w sklepach (ostatnio widziałam nawet u mnie w punkcie ksero ;) ), możemy pobrać wzór rachunku z internetu bądź stworzyć taki wzór samodzielnie (ważne, aby zawierał wszystkie w/w dane).

calculator-3242872_1280.jpg
Zdjęcie z pixabay.com


Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam i choć trochę przybliżyłam na czym polega działalność nierejestrowana. Myślę, że dla rękodzielników chcących zgodnie z prawem sprzedawać swoje dzieła, jest to dobra opcja. Oczywiście jeśli będziemy traktować rękodzieło jako dodatkowe źródło dochodów ;) Pamiętajmy, że w tego typie działaności mamy miesięczny limit przychodów, po którego przekroczeniu należy w przeciągu 7 dni zarejestrować działalność gospodarczą.
A Wy jak uważacie, czy to jest dobra zmiana?

Pozdrawiam :)Źródła:
Ustawa (z dnia 6 marca 2018r.) Prawo przedsiębiorców
mala-firma.pl
niepoddawajsie.pl

KOMENTARZE

 • wolontariusz

  Miałem właśnie dziś wieczorem szukać tych informacji. :)
  Oszczędziłaś mi masę czasu.
  Dzięki .
  Resteem.

 • zwora

  Bardzo ciekawe. I przystępne.

 • annaburska

  Bardzo przydatna wiedza, ja nawet nie wiedziałam ze jest taka możliwość i coś takiego jak działalność nierejestrowana.

 • piotrmajda

  Super:) Gratuluję wpisu.

 • postcardsfromlbn

  Powtórzę się - przydatny post, dzięki :)

 • cardboard

  Dzięki za dzielenie się wiedzą:) tipuvote! 3

 • tipu

  <center><p><strong>Hi @pkocjan! You have received 3.0 SBD @tipU upvotehttps://i.imgur.com/JFq6JWX.png! from @cardboard !</strong></p><hr>https://i.imgur.com/kVF5RiI.gif<hr><strong><p>@tipU pays <a href="https://steemit.com/steem/@tipu/tipu-is-looking-for-steem-power-delegators-pays-out-100-of-profit-50-of-curation-rewards-to-investors" rel="noopener">100% profit + 50% curation rewards to all investors</a>, allows to <a href="https://steemit.com/steemit/@tipu/introducing-tipu-auto-reinvest-option-for-investors-sp-delegators">automatically reinvest selected part of your payout</a> and <a href="https://steemit.com/steemit/@tipu/tipu-investors-update-payout-on-demand">other cool stuff</a> :) </p></strong><br>If you want to delegate, write a comment: @tipU I want to delegate X SP - where X is the amount of SP, and @tipU will answer you with a link :)</center>

 • tetroxide

  Ciekawy wpis, ale sama "działalność nierejstrowana" w wersji rządowej to dla mnie to zwykła kpina, a nie dobra zmiana. Kraj europejski, a stawki, limity i przepisy a la Bangladesz. Działanie pozorowane, nic więcej.

 • mys

  Kwota maksymalnego miesięcznego przychodu jest ukierunkowana typowo dla działalności hobbystycznych. Dobre jednak i to, może w przyszłości to prawo będzie zalążkiem czegoś szerszego.

 • grzyb77

  Mój sklep internetowy i działalność, która prowadzę, jest tak hobbystyczna, że gdyby nie to ograniczenie dotyczące 60 miesięcy już bym przeskakiwał w formę nierejestrowaną :) A tak, to do momentu, kiedy nie będzie przynosił strat, to trzeba będzie to chyba ciągnąć :)

 • sirq

  Dzięki za ten bardzo przydatny tekst. Ja również już dawno sobie policzyłem to i owo i wyszło mi to samo co Tobie, dlatego cieszę się, z takiej zmiany. :)

 • knittingpl

  Wreszcie władza raczyła o tym pomyśleć. W 2001 roku musiałam założyć działalność gospodarczą-wtedy nie było żadnych ulg ale była zasada, że do ZUS zgłasza się w dniu w którym dokonało się pierwszej transakcji. Niestety przez dwa miesiące nie miałam żadnego przychodu - i musiałam się z tego tłumaczyć w ZUS-ie , dlatego po trzech miesiącach zlikwidowałam działalność (na szczęście ZUS się ode mnie odczepił). To dobra informacja dla tych co tylko chcą sobie dorabiać albo zaczynają działalność i nie wiedzą jak to wyjdzie (na próbę). Mam tylko nadzieję, że MF w interpretacji kosztów w tego rodzaju działalności nie ośmieszy się tak jak to było w przypadku opodatkowania kryptowalut i podatek będzie się płacić od dochodu - czyli uwzględniając koszty

 • jozef230

  Świetne info! Dzięki!

 • thedragonnis

  Fajny "poradnik". :D
  Ustawa sama w sobie jest fajna, ale ma wiele niedopracowań i tak naprawdę jest według mnie picem na wodę.
  Miesięczny PRZYCHÓD 1050 zł to naprawdę niewiele. Przykładowo.
  Kiedy były plany tej ustawy myślałem sporo nad zaczęciem sprzedawania talii kart. Siedzę w tym temacie, sporo ludzi handluje taliami kart na grupach, ale oczywiście na "czarno". Ja nigdy tak nie robiłem, więc chciałem coś takiego dzięki tej ustawie zacząć robić legalnie, widziałem fajną opcję dodatkowego zarobku. I co się dzieje w tym momencie?
  Kupując np. 12 talii kart (bo tak są pakowane paczki i wychodzi taniej) płacę załóżmy 500 zł. Sprzedaję je nieco ponad 2 razy drożej i mam z tego załóżmy 1100 zł. Zarobiłem 600, a w tym momencie mam już przekroczony limit i powinienem założyć działalność gospodarczą, dodatkowo zapłacić podatek i wychodzi, że zarobiłem 402 zł, a nie odliczyłem jeszcze kosztów ZUSu. Potencjalnie więc, zarabiam mniej niż inwestuję. Nie wydaje się to głupie? Dodam, że takie 12 talii kart mogłoby na jakiejś grupie pójść w jeden dzień, a co z z 30 kolejnymi w miesiącu?

  Patrząc teraz od innej strony - nawet na rękodzieła.
  W koszty nie możesz sobie wrzucić materiałów. Przychód masz niby wielki, a tak naprawdę zarabiasz grosze. Mam dobry obraz, bo mama robi na drutach, ale tylko hobbystycznie i tak naprawdę nie opłacałoby się tego w żadnym stopniu sprzedawać, bo koszty wełny są proporcjonalnie czasami nawet podobne do ceny, za jaką trzeba byłoby sprzedać towar. Szczególnie, jeżeli podatek będzie od przychodu, a nie od dochodu. Tylko wtedy widzisz. Jak może być podatek od dochodu, jak ty masz udokumentować przychód maksymalnie 1050 zł miesięcznie, a nie dochód. Według mnie to mydlenie oczu, ale widzę w tym projekcie przyszłość, która może kiedyś nastąpi.

 • kramkraka

  Sam miałem pisać na ten temat. Dobry post.
  Leci Restreem 😊

 • rolsonpatison

  Super artykuł mam jednak jedno spostrzeżenie. Jakiś czas temu czytałem o tzw. Działalności twórczej. Podobno wykonując rękodzieło czy malując, a nawet publikując treści i tak nie trzeba zakładać firmy. Poszukaj w google „działalność twórcza a podatki.” Zastanawia mnie kwestia zarabiania na blogu, tak jak w Steemit, następnie zamiana SBD na pln i wypłata dochodu. Czy jeśli nie przekroczę 1050 zł to również mam spokój z zakładaniem działaności i wystarczy, że odprowadzę po roku 18 procent podatku? Czy mogę koszty internetu dorzucić do kosztów uzyskania przychodu ? Pozdrawiam ;)

 • rolsonpatison

  Super artykuł mam jednak jedno spostrzeżenie. Jakiś czas temu czytałem o tzw. Działalności twórczej. Podobno wykonując rękodzieło czy malując, a nawet publikując treści i tak nie trzeba zakładać firmy. Poszukaj w google „działalność twórcza a podatki.” Zastanawia mnie kwestia zarabiania na blogu, tak jak w Steemit, następnie zamiana SBD na pln i wypłata dochodu. Czy jeśli nie przekroczę 1050 zł to również mam spokój z zakładaniem działaności i wystarczy, że odprowadzę po roku 18 procent podatku? Czy mogę koszty internetu dorzucić do kosztów uzyskania przychodu ? Pozdrawiam ;)