BLOGCZEJNalpha

Jesteś NOWY i uważasz, że twój upvote jest słaby? - Zobacz statystyki polskiej społeczności dot. efektywnego wykorzystania Voting Power

indeks.png
Niewykorzystane głosy (w SBD) w polskiej społeczności - https://steemweb.pl/statistics

Wstęp

W kontekście nadchodzącego Wise (projekt użytkownika @noisy do "delegowania" głosów zamiast SP - więcej), który może zrewolucjonizować rozdawanie głosów na Steem postanowiłem zacząć zbierać dane dotyczące marnotrawienia głosów w naszej lokalnej społeczności, aby w przyszłości dowiedzieć się czy ludzie, którzy nie mają czasu głosować przestali marnować swoje głosy.

Pula nagród

Pula nagród w sieci Steem jest stała na dany okres , a wielkość głosu jest zależna od udziałów w sieci (Steem Power) danego usera. Każda osoba głosując nie traci niczego, jedynie przesuwa część puli w wybranym przez siebie kierunku (na dany post). Oznacza to, że jeżeli my nie wykorzystamy w pełni naszych głosów, to inne społeczności dostaną większy kawałek tortu.

Nowi użytkownicy

Jako nowy użytkownik masz małą moc, z delegacją od Steemit jest to ok. 15 SP. Ale jeśli wydaje Ci się, że twój głos jest nic nie wart to się mylisz.

image2.png
User @uciskany (źródło: https://steemweb.pl/users/uciskany)

Powyżej widać, że mając tylko 15 SP głos jest coś wart - 0,002 SBD, mała wartość ale dlaczego ma znaczenie?

Statystyki

Żeby to sprawdzić stworzyłem samoczynnie aktualizującą się statystykę pod adresem: https://steemweb.pl/statistics , sprawdzisz na niej różne dane dotyczące jak to nazywam "vote waste"

Dane dotyczą wszystkich użytkowników, którzy kiedykolwiek postowali na #polish #pl-* #reakcja #tematygodnia.

I tak dowiadujemy się na przykład, że w ciągu ostatnich 24h:

Użytkownicy o maks. SP = 20 zmarnowali łącznie $37.68! (2323 kont, 1224 dead)

Jeśli twoje konto jest słabe to wraz z innymi użytkownikami masz moc wynagradzani siebie i innych na platformie! 2323 słabych kont mogłoby dać nagrody w wysokości ok 220 zł na dzień.

Ale to wierzchołek góry lodowej. Zgrubnie licząc w momencie pisania tego posta moje statystyki wskazują na zmarnowanie 326.61 SBD w danym przedziale czasowym. Dokładniejsze dane pokazuje wykres na podanej stronie, ponieważ zlicza co godzinę straty z ostatniej godziny.

Kondycja społeczności

Wiadomo, że nie każdy ma czas żeby codziennie przeglądać Steem i rozdawać głosy, szczególnie gdy jest on wysoki i chce się to zrobić rzetelnie. W tym miejscu może pomóc wspomniany projekt Wise.

Dodatkowo na stronie dodałem informację o tym ile kont jest nieaktywnych w społeczności. Za warunek wziąłem brak głosu od miesiąca. Dane są pokazane obok listingu zmarnowanych głosów każdej grupy kont posortowanej według Steem Power.

Widać, że bardzo dużo małych kont jest nieaktywna. Bogatsze konta udzielają się częściej - natomiast marnują też więcej swojej mocy wyrażonej w SBD

Pod wykresem wylistowałem, które konkretne mocne konta (whale) najwięcej "zmarnowały" swoich głosów.

Zaczynam też powoli zbierać inne dane, gdy będzie ich więcej pojawią się nowe aktualizowane statystyki i wykresy. Obecnie można np. powiedzieć, że:

54% kont jest nieaktywnych.

Podsumowując mam nadzieję, że projekt Wise się przyjmie pomoże w lepszym nagradzaniu autorów na polskim Steemie.

Tymczasem sprawdź konkurs @noisy, związany ze wspomnianym projektem - sprawdź

Masz pomysł co powinno się znaleźć w statystykach naszej społeczności na https://steemweb.pl/statistics ? Napisz w komentarzu!

KOMENTARZE

 • a-a-a

  Go here https://steemit.com/@a-a-a to get your post resteemed to over 72,000 followers.

 • haiyangdeperci

  Dobrze, że o tym piszesz. Również o tym niegdyś <sup>(siedem miesięcy temu)</sup> <a href="https://steemit.com/stats/@haiyangdeperci/en-pl-who-cares-stats-niewazne-statystyki">pisałem</a>, lecz mało kto się tym zajmuje. Tak zrodził się @steemitag, którego beneficjenci nie marnują swoich głosów. Tym, którzy "marnują" najwięcej swoich głosów mogę zaproponować różne rozwiązania, nawet podesłać jakiś kod, sami pewnie są w stanie coś takiego skombinować, także nie jest to problem. Problem w tym, że muszą chcieć, ale to ich pieniądze i ich wybór. Ja swoich głosów staram się nie marnować.

 • pkocjan

  Bardzo cenne informacje ;) mi samej zdarza się czasami marnować kilka klików, ale nie wiedziałam jakie to ma przełożenie na polską społeczność. Jak to mówią: ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka - i tutaj jest dokładnie tak samo. Dzięki za te info.

 • naila7894

  Dzięki za uświadomienie. Cenne info - będę przekazywała to dalej.

 • artemistau

  Najpierw trzeba oddać 15 SP do steemit a dopiero po tym moża ciułać większe kwoty.

  No chyba, że ktoś ma luźne 50000 zł i sobie kupi STEEM.

 • abc.love.steemit

  Hej @rafalski

  Super strona - pewnie się natyrałeś - ile Ci to czasu zajęło?

  Daję upik i resteem - mam nadzieję, że więcej osób będzie używać tej strony.

  Dziękuję :)

  Piotr.

 • pibyk

  Ciekaw jestem czy to rzeczywiście ma wpływ na realną dystrybucję puli nagród - mogę się mylić, ale podobny stopień "marnotrawstwa" pewnie występuje w całym ekosystemie więc realnie to się prawdopodobnie "zeruje".

 • cubapl

  ciekawe info nt istotnej sprawy ktorej dzialania szczerze mowiac tak do konca nie rozumialem. pozdrawiam