BLOGCZEJNalpha

Token Dobrego Użytkownika [GOOD PERSON TOKEN] - czy powstanie rozwiązanie problemów, które wybuchły na #polish?

addtext_com_MTc1MDIxODI5OTM.jpg

Lustrując profil @Ned twórcy i CEO Steem i wpadłem na resteem'owany artykuł opisujący ideę pewnego tokenu w sieci Steem. Ned wspomniał o idei na Telegramowej grupie, a jedna z osób opisała to w poście na Steem.

How would you feel if Steemit.com had a second universally distributed token with account-based voting, individuality verification and super linear rewards curves? - Ned Scott

Co, gdyby w naszej sieci powstał drugi token, tak samo uniwersalnie dystrybuowalny, który mógłby trafiać do twórców nie na podstawie mocy przyznającego, ale jego zweryfikowanej "indywidualności", która pasuje do profilu cennego użytkownika Steem?

Druga pula nagród

Druga pula nagród ma działać przy głosowaniu bardziej liniowo (jeśli ktoś badał dokładniej temat jaką daje to przewagę - komentarz mile widziany). Skorzystamy bardziej z tej puli, jeśli nasze zachowanie będzie pozwalało nas sklasyfikować jako człowieka, a nie bota, a najlepiej by było gdyby nasz wkład pracy był cenny dla blockchaina Steem.

Jak zostać "Good Guy"?

Niejasne póki co dla mnie jest czy token będzie należał do Steemit.Inc (zobacz rysunek koncepcyjny z linku na dole mojego wpisu), ale mają powstać zasady współżycia w społeczności, których naśladowanie będzie opłacalne i przypisze nam łatkę dobrego usera.

Skąd sieć będzie wiedziała, żeby mnie docenić

I tu pojawia się najciekawszy koncept. Jeśli dobrze zrozumiałem będą pewne zdroworozsądkowe wytyczne (Steemit Community Guidelines), mierzalne, które będą analizowały nasze ruchy w sieci i dodawały na whitelistę. Prawdopodobnie więc, osoby których ruchy wskazują np. na:

 • możliwe nadużywanie puli nagród,
 • hejt/spam

nie będą w stanie dostać się na tę listę i pozbawią się kolejnej możliwości zarobku.

Czy możliwe jest, że userzy dobrym zachowaniem stworzą token, który będzie miał taką wartość, że nie będzie się opłacało rozrabiać?

Gdyby tak się stało bardzo dużo problemów, które nas ostatnio trawią rozwiązałoby się w sposób organiczny. Osobiście sam jestem zaskoczony nagłym pojawieniem się informacji o tak ciekawym mechanizmie, szczególnie że wiele osób zarzuca ekipie programistów Steem, że nic nie robią.

Mam nadzieję, że pracują w ciszy stąd te wrażenie, a nas czekają ciekawe czasy.

Proszę Was o komentarze, i jeśli po swoim researchu zrozumiecie coś inaczej niż ja - koniecznie napiszcie :)

Post, o którym wspomniałem:
https://busy.org/@nairadaddy/good-person-token-something-big-is-coming-from-steemit-inc
Napis do darmowego zdjęcia wygenerowałem na addtext.com, stąd watermark.

KOMENTARZE

 • saunter

  Brzmi ciekawie, rozumiem, że ma być to oparte o SMT?

 • jacinto.polonia

  Przydałoby się coś takiego. Teraz każdy może sobie kupić pierwsze miejsce na liście aktywnych postów, co przesuwa na dalszy plan wiele wartościowego kontentu znikającego w czeluściach steemita. Pozdro!

 • assayer

  Dzięki, że szukasz wyjścia. Idea "tokena dobrych ludzi" brzmi fantastycznie, ale ja trochę się jej także obawiam.

  Jeśli zbytnio się na tym skupimy, dodamy po prostu jeszcze jedną legendę do tych od dawna krążących po Steemicie - i tak naprawdę blokujących nasze samoorganizowanie się w zamian za złudną, kolorową nadzieję, że STINC nas ocali....

  Przykłady takich legend:

  • wyjdziemy z fazy "beta"
  • powstaną tzw. społeczności "communities"
  • powstanie token dostępny poza Steem, ale z nim powiązany, który podniesie dramatycznie wartość sieci (tzw. SMT's)

  Polska społeczność jest (ciągle jeszcze) inna niż reszta Steemita, dobre artykuły są trochę widoczne (choć teraz już bardzo szybko giną pod naporem filmików, wspartych potwornymi delegacjami dlive i dtube). Dlaczego? Moim zdaniem właśnie dlatego, że coś robiliśmy i robimy bez czekania na Neda i bez wiary we wspaniałe legendy...

  Ja bym się tak nie skupiał na stronie technicznej. Moim zdaniem najpilniejsze to zacząć rozmawiać o tym, skąd (jeszcze trochę widoczna) dobra jakość polish się brała, z jakich działań wyniknęła - i powoli przygotowywać takie kryteria oceny użytkowników, które spowodują, że w nowym systemie dobra jakość lepiej się obroni.

  Nowy system to mogą być SMT, albo ten Twój "token dla dobrych ludzi", albo cokolwiek innego. Zawsze jednak będzie jakieś "rozdanie początkowe", dla którego potrzebna będą jakieś kryteria dystrybucji. A czy my jesteśmy gotowi? Czy wiemy komu i dlaczego chcemy zaufać?

  @noisy podał kilka kryteriów tutaj:

  https://steemit.com/polish/@noisy2/jak-stworzyc-smart-media-token-dedykowany-polskiej-spolecznosci-czy-jestesmy-w-stanie-zrobic-to-bez-ico-lektura-obowiazkowa-dla

  Ale moim zdaniem trzeba by zacząć tworzyć listę bardziej kompleksową, którą następnie będzie można obdyskutowywać, dopracować itd. Moim zdaniem nawet na SMT's, na które szansa jest chyba największa, jeszcze nie jesteśmy gotowi...

  Może stwórzmy specjalny tag pl-reforma, gdzie tego rodzaju problemy moglibyśmy spokojnie i szeroko omawiać?

 • foremostwiseguy

  Z tego co zrozumiałem to ta liniowość w tym nowym tokenie ma polegać na jednakowych wartościach głosów.Byłoby to ciekawym rozwiązaniem bo żeby trafiać do trendings liczyłaby się ilości głosów ludzi a nie duża ich wartości.Jednak tutaj pojawia się nowy problem.Jeśli to by faktycznie tak działało to mali twórcy mieliby jeszcze gorzej niż teraz.Obecnie na trafienie na główną mniej popularnych tagów nie jest drogie/ciężkie a po wprowadzeniu tych zmian byłoby praktycznie niemożliwe.Ludzie popularni bardzo szybko przeszliby na Steemit wraz ze swoimi fanami.Każdy mający tysiące fanów mógłby zarabiać duże ilości $ otrzymując od nich głosy a wtedy mniejsi użytkownicy mieliby zerową siłę przebicia.Temat jest dużo bardziej skomplikowany ale uprościłem swoje spekulacje,ponieważ jest to jedynie komentarz.Dzięki za napisanie tego newsa po Polsku bo pewnie wielu nowych ludzi dzięki Tobie się o tym dowiedziało.