BLOGCZEJNalpha

14# Nessie - potwór z Loch Ness


                               


Hej. Dziś pragnę omówić kolejny przypadek mitu znanego chyba prawie wszystkim. Mowa o potworze z Loch Ness - potocznie Nessie. Nie będę za bardzo rozpisywał się na ten temat tylko przedstawie najważniejsze domysły i opinie.
Wszystko zaczyna się od jeziora Loch Ness, nad którym panuje słaba widoczność. Potem dochodzi do tego, że jest dość głębokie, temu też między innymi nie zamarza na zimę. Co doprowadziło przez badaczy do wielu hipotez. 
Pierwsze wzmianki o anomalii mamy już w średniowieczu, gdzie Adamnan w swoich podaniach opisuje przygodę św Kolumby ze stworem ( 565 .n.e).  Później słyszymy o potworze od Jimmiego Hossak, który był pewien, że był świadkiem zobaczenia potwora w jeziorze ( 1862 roku). Inna historia to opowieść D.MacKenziego prowadził dziwną obserwacje obiektu podobną do łodzi, płynącego w poprzek rzeki ( 1871 roku). Kolejna specyficzna relacja jest z 1888 roku - Alexander MacDonald miał zobaczyć stwora podczas przepływania statkiem. Oprócz tych istnieje jeszcze wiele znanych historii i opowieści.
Jednak historia i zagadka jeziora Loch Ness została głównie rozpowszechniona w XX wieku.


Pierwsze wzmianki zostały umieszczone w gazecie „The Northern Chronicle”. Opisywały zdarzenia z  2 maja 1933 za sprawą relacji właścicieli hotelu w Drumnadrochit  przez państwa Mackay. Alexander Campbell opisał wydarzenia w lokalnej gazecie „Inverness Courier”
Przez następne lata nasilała się tendencja do coraz częstszego widywania podejrzanych obiektów i stworów. Ludzie pokazywali zdjęcia ( jak zwykle nie wyraźne), filmy przedstawiające Nessie. Powstała pewnego rodzaju panująca plotka i mit jednocześnie, że gdzieś tam żyje tam potwór z długą głowa i o wielkich rozmiarach. Jak tak bywa w takich przypadkach ludzie wywietrzyli sposób na promowanie jeziora i okolic na zewnątrz. Tak, aby ściągnąć do siebie wielu turystów pragnących zobaczyć legendę. Nie ważne czy coś tam było czy nie. Następnie twórcy wielkich produkcji filmowych, także zauważyli możliwość napisania scenariusza i zrealizowania jego. Tworząc kilka filmów na temat potwora z Loch Ness. W ten sposób wprowadzając i opowiadając historię ludziom o stworze z jeziora. 
W 2018 roku znowu postanowiono udowodnić i raz na zawsze rozwiać całą historię. Profesor z Uniwersytetu Otago (  prof. Neil Gemmell ) jest uznawany za eksperta w kwestii badań nad DNA. Chce przebadać próbki DNA z ponad 300 lokalizacji z jeziora. Do tej pory było przeprowadzanych wiele badań na temat prawdy istnienia potwora. Zdecydowana większość dowiodła, że nie istnieje tam przynajmniej w trakcie badań niezwykły gatunek określanym mianem Nessie. Badania były prowadzone przez różne instytucje jak m.in : Uniwersytet Birmingham czy Cambridge.  Techniki, które zostały użyte to różnego rodzaje sonary i zaawansowane wysyłanie fal, obserwacji powierzchni jeziora, za pomocą łodzi podwodnej, wszelkiego rodzaju nagrań aktywności jeziora. 
Moim zdaniem nie ważne czy istniało stworzenie niezwykłe w jeziorze Loch Ness. Jednak badania wskazują, na coś innego. Możliwe jest, aby w przeszłości taki okaz się uchował. Innymi racjonalnymi wyjaśnieniami mogą być : foka o dużej szyi, duże ryby, inne znane zwierzęta o dużych rozmiarach, sejsze i kilwatery, czy kelpie. Najważniejszym w tym wszystkim odgrywa nasza tendencja do wierzenia z rzeczy niesamowite i rzadko spotykane. Po prostu pragniemy, aby istniało coś innego niż to co dobrze znamy. Tak czasem zapewne jest w końcu co roku, jest odkrywanych setki jak nie tysiące nowych podgatunków zwierząt czy stworzeń.
                             Dziękuje za uwagę !!!


Źródła: pl.wikipedia.org/wiki/Potw%C3%B3r_z_Loch_Ness


www.spidersweb.pl/2018/05/potwor-z-loch-ness-dna.html


zalajkowane.pl/potwor-z-loch-ness/2/


Obrazek :  gfycat.com


KOMENTARZE

  • jimmydesailor

    Fajna grafika haha