BLOGCZEJNalpha

Jak zrobić własny ser Camembert

Jak zrobić ser Camembert? To jeden tych serów, których nikomu nie trzeba przedstawiać a mimo to nie wszyscy mieli szansę próbować prawdziwy francuski ser w tym stylu.

Camembert to miękki ser podpuszczkowy z charakterystycznym porostem białej pleśni (Penicillium candidum). Delikatny, kremowy, maślany, wyraźnie wyczuwalny grzybowy aromat i smak. Oryginalny ser produkowany jest w Normandii i kupić go można w drewnianym pudełku z napisem „au lait cru” co oznacza, że był wyprodukowany z mleka surowego, niepasteryzowanego.

20170629_183812.jpg

Aby zrobić krążek sera Camembert o wadze 250 g, potrzebne jest 2,2 l mleka i minimum 22 dni dojrzewania. Mleko używane do produkcji Camembert de Normandie jest produkowane wyłącznie na określonym obszarze geograficznym. Krowy są wypasane przez co najmniej 6 miesięcy w roku. Odpowiednia dieta to podstawa dlatego trawa stanowi główną część pożywienia. Mleko jest zbierane przez mleczarnie, zgodnie ze ścisłymi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa i higieny. W produkcji sera Camembert stosowane jest wyłącznie mleko surowe, niepasteryzowane. Ja również zastosowałem się do tych zasad, przetestowałem i sprawdziłem jak zwykle po to abyście wy nie musieli tego robić. Prezentuję wam dziś przepis, oto jak zrobić ser Camembert.

Potrzebne składniki
Mleko krowie – 4,5 l (w sam raz na 2 serki)
Chlorek wapnia (nie jest to obowiązkowy składnik)
Kultury startowe bakterii Camembert
Kultury startowe pleśni – Penicillium candidum
Podpuszczka
Sól (niejodowana)
Potrzebny sprzęt
Garnek
Termometr
Nóż do cięcia skrzepu
2 x forma do sera Camembert (w sam raz na 2 serki)

Jak zrobić ser Camembert? Bakterie oraz pleśń
Podgrzej mleko do temperatury 32°C. Dodaj bakterie zgodnie z zaleceniami producenta. W moim przypadku przy ilości 4,5 litrów mleka dodałem 0,09 g bakterii. Jeżeli pasteryzowałeś mleko dodaj również chlorek wapnia, to pomoże uzyskać lepszy skrzep (możesz pominąć ten krok). Dodaj kultury startowe pleśni Penicillium candidum w ilości przewidzianej przez producenta. Pozostaw mleko na 60 minut jeżeli mleko nie było pasteryzowane lub na 90 min jeżeli pasteryzowałeś mleko, nie przejmuj się jeżeli temperatura spadnie o 1-2 stopnie.

Camembert-bakterie-1500x536.jpg

Dodaj podpuszczkę
Zanim dodasz podpuszczkę upewnij się, że temperatura mleka wynosi ciągle 32°C. Dodaj podpuszczkę w ilości przewidzianej przez producenta. Pozostaw pod przykryciem wstępnie na 15 min. Nie ma uniwersalnej zasady kiedy należy ciąć skrzep. To jak szybko mleko skoaguluje zależy od samego mleka jak również od kondycji podpuszczki. Sprawdzaj postęp koagulacji co 5 minut. Gdy podejrzewasz że nadszedł już czas natnij delikatnie skrzep, włóż czysty palec lub nóż i unieś go aby wymusić pęknięcie. Jeżeli skrzep pęka równo i tworzy się szczelina to znaczy, że jest gotowy do cięcia.

https://www.facebook.com/seryrzemieslnicze/videos/551872031603808/

Cięcie skrzepu i formowanie
Tradycyjna procedura wytwarzania sera Camembert nie wymaga cięcia skrzepu, ser od razu przenosi się delikatnie w niewielkich ilościach bezpośrednio do formy. Nie oznacza to, że skrzepu nie można ciąć, ja zdecydowałem, że potnę skrzep w kostkę 1,5-2 cm odczekam 15 minut i wtedy przeniosę skrzep do formy. To pomoże w równomiernym oddawaniu serwatki. Pierwszy raz obracamy ser w formie już po 20 minutach, kolejny raz po około 60 minutach, następnie po około 2 godzinach itd. Pozostawiamy serki w formach do momentu solenia.

Camembert_formowanie-1500x1198.jpg

Solenie
Solimy ser na such z ręki po 24 godzinach od momentu dodania bakterii. Ważymy nasze sery i ilość soli odpowiadającej 2% wagi sera rozprowadzamy na powierzchni sera z każdej strony.

Dojrzewanie
Nasze serki w stylu Camembert przekładamy do pojemnika w którym będą dojrzewały przez 2 tygodnie. W tym czasie pleśń całkowicie porośnie nasze 2 krążki. Pierwsza pleśń powinna się pojawić już po około 3-4 dniach. Pamiętaj aby regularnie obracać sery.

Camembert-2-1500x1610.jpg

Po dwóch tygodniach należy zawinąć sery w papier lub folię, robi się to aby sery nie dojrzały zbyt szybko. Jest oczywiście specjalny papier do Camembertów, który ma warstwę folii od wewnątrz, ale idealnie sprawdza się papier używany w sklepach spożywczych do zawijania wędlin lub serów. Można go bez problemu znaleźć na ulubionym portalu aukcyjnym. Tak zawinięty ser pozostaw w chłodnym miejscu do czasu aż wnętrze sera zacznie płynąć.

Podsumowanie i degustacja
Jak zrobić ser Camembert? To nie jest trudne i daje wiele satysfakcji. Zmiany zachodzą bardzo szybko, widoczne są co 24 godziny. Ser robi się bardzo sprawnie a i na efekty nie trzeba długo czekać. Obserwowanie jak biały puch porasta ser to prawdziwa przyjemność. Z moich dwóch serów pierwszy rozkroiłem już po 4 tygodniach, warto jednak oprzeć się pokusie i poczekać dłużej. Ser co prawda zaczyna płynąć pod skórką ale kolejne 2 a nawet 4 tygodnie w dojrzewalni z pewnością wyszłyby mu na dobre.

Jak-zrobic-ser-Camembert-Sery-Rzemieślnicze-1500x890.jpg

KOMENTARZE

 • cheetah

  Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
  http://seryrzemieslnicze.com/przepisy/jak-zrobic-ser-camembert/

 • diosbot

  Bążur @serowar!<hr>
  Witamy na #polish, czyli polskim tagu Steem! Moim zadaniem jest wprowadzenie Cię w tajniki sieci.

  • Użytkownicy sieci nie lubią plagiatów, oszustw, promowania piramid finansowych i obrażania innych . Warto mieć to na uwadze publikując wpis.
  • Jeśli wpis zawiera duże dawki wulgaryzmów, pornografii i treści dla dorosłych, rozważ użycie tagu "nsfw".
  • Uważaj na oszustwa! Różne osoby mogą próbować wyciągnąć od Ciebie tokeny lub delegacje (prośby, klikanie w linki, próby przejęcia Twojego hasła do konta). W razie wątpliwości wejdź na Steem Chat i zapytaj o zaistniałą sytuację.
  • Steem Chat to otwarty chat, na którym swój kanał ma również polska społeczność. Kliknij <a href="https://steem.chat/channel/polish">w ten link</a> aby go uruchomić. Chat nie jest zintegrowany ze Steem - zakładasz tam zwykłe konto, podobnie jak w wielu usługach sieciowych. Wygodnie jest jednak użyć takiego samego nicka jak na Steem.
  • Zachęcamy Cię do odwiedzenia <a href="https://steemweb.pl/faq">FAQ</a> na steemweb.pl, gdzie możesz dowiedzieć się mnóstwa rzeczy związanych ze Steemem. Jest to wybór najlepszych poradników stworzonych przez doświadczonych użytkowników platformy.
  • Szukasz Steemowego Savoir Vivre? <a href="/polish/@bowess/mniej-bledow-wiecej-glosow-5-steemitowy-savoir-vivre">Proszę, to dla Ciebie!</a>
  • Nie wiesz jakich tagów użyć do wpisu? Zajrzyj na <a href="https://steemweb.pl/tags">listę tagów</a> lub wybierz coś z <a href="https://steemweb.pl/categories">drzewa tagów.</a>
  • Nie podoba ci się interfejs? Zobacz <a href="https://steemit.com/polish/@serowar/jak-zrobic-wlasny-ser-camembert">Steemit</a>, <a href="https://busy.org/polish/@serowar/jak-zrobic-wlasny-ser-camembert">Busy</a>, <a href="https://pl.network/polish/@serowar/jak-zrobic-wlasny-ser-camembert">Polish Network</a>, <a href="https://steempeak.com/polish/@serowar/jak-zrobic-wlasny-ser-camembert">Steempeak</a>, <a href="https://steemd.com/polish/@serowar/jak-zrobic-wlasny-ser-camembert">Steemd</a>.
  • Zapisz hasło w bezpiecznych miejscach! Jeśli je utracisz, to nigdy już nie odzyskasz konta!
   <hr>Witaj na #pl-kuchnia - najsmaczniejszym tagu polskiej społeczności :)
   Zapraszam do udziału w Konkursie Kulinarnym (tag konkursowy #pl-kuchniakonkurs) i do śledzenia konta @pl-kuchnia wspierającego polski tag kulinarny.
   Pozdrawiam w imieniu opiekuna i <a href="https://steemit.com/polish/@noisy2/lista-laureatow-konkursu-poznajeksperta-oraz-pierwsze-pelnomocnictwa-projektu-wise">eksperta</a> #pl-kuchnia - @grecki-bazar-ewy<hr><h2>Baw się dobrze!</h2>

 • julietlucy

  Mniam mniam! Uwielbiam camembert... z resztą jak większość serów.
  Twój wygląda pięknie i smakowicie, fajnie, że mogłam przeczytać jak on powstaje :)

 • veggie-sloth

  Super sprawa! Kiedyś chcialbym spróbować sera przez siebie zrobionego :) Zawodowo! Jak rozumiem, kultury bakterii znajdę w najbliższym muzeum, albo... domu kultury :))

 • ptaku

  Świetny post.
  Kilka lat temu zdecydowałem się na zrobienie wędzonych oscypków (z mleka krowiego) - wyszły świetne, ale to była moja jednorazowa przygoda z produkcją sera.
  Tym postem dość mocno przybliżyłeś mnie do odległej myśli, by zrobić kolejny ser - może będzie to właśnie Camembert.....

 • see-it-feel-it

  @the.foodini zapisz ten przepis koniecznie ;)
  @serowar to wygląda pysznie - zresztą jak wszystkie sery na Twoim blogu. Teraz moim marzeniem jest zestaw z ostatniego zdjęcia camembert + prawdziwa bułka. <3

 • grecki-bazar-ewy

  Cześć :)
  Już chyba pisałam, że jestem bardzo podekscytowana Twoją obecnością tutaj :)
  Zakładam, że z koziego mleka Camembert też się uda? Bo kozie mleko akurat mam, przydomowe.
  Czy znasz może sklep internetowy serowarski, który wysyła przesyłki za granicę? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Oczywiście czekam na Twoje kolejne sery i pozdrawiam serdecznie z Grecji :)

 • grecki-bazar-ewy

  Twój post został podbity głosem noisy - kurator @grecki-bazar-ewy.

 • pl-kuchnia

  Twój post został podbity głosem mmmmkkkk311 - kurator @pl-kuchnia.

 • mykitchenlab

  jeny, @serowar, twój ser wygląda na pierwszy rzut oka jak smakowity pączek! (na pierwszym zdjęciu ) ;P

  pysznie! muszę kiedyś spróbować :-)

 • grecki-bazar-ewy

  https://steemit.com/polish/@kurator-polski/tygodnik-kuratorski-35
  :)

 • sp-group

  Witaj @serowar
  Z tej strony @sp-group. Jesteśmy zamkniętą niemal 50 osobową grupą (lista członków grupy: https://busy.org/@sp-group/followed ), której jednym z głównych celów jest wpieranie polskojęzycznych autorów publikujących wysokiej jakości wpisy. Więcej informacji o nas możesz przeczytać w naszych cotygodniowych raportach na koncie @sp-group. Członkowie naszej grupy zaproponowali Twoją kandydaturę dlatego pragniemy Cię do nas zaprosić. Gromadzimy się wokół zamkniętego czatu na DISCORD na który to właśnie chcemy wręczyć Ci zaproszenie. Prosimy o podanie jakiegoś bezpośredniego kontaktu w celu przekazania zaproszenia, lub o skontaktowanie się z nami mailowo spgroup@o2.pl .

  Pozdrawiamy @sp-group