BLOGCZEJNalpha

Zobaczyć Świat który istnieje ale nie jest widziany. Daltonizm - Świat bez kolorów.

Kilka dni temu trafiłem na filmy związane z daltonizmem na których prezentowano okulary dające możliwość ludziom dotkniętych tą wadą genetyczną zobaczenia kolorowego świata. Reakcja ich była dla mnie bardzo wzruszająca i postanowiłem napisać krótki post w tym temacie. W gronie swoich znajomych nie znam nikogo kto widzi świat bez kolorów.

1.jpg

Życie bez kolorów? Bardzo trudno sobie to wyobrazić. Daltonizm przeważnie jest wrodzoną wadą genetyczną - nie chorobą, którą częściej dotknięci są mężczyźni, a spowodowane to jest tym, że właśnie oni posiadają jeden chromoson X na którym umiejscowiony jest nieprawidłowy materiał genetyczny. Natomiast kobiety - nasza płeć piękna dostała od natury ochronę w postaci drugiego chromosonu X i posiadając dwa chromosony X rzadziej dotyka ich ta dolegliwość.

3.jpg

Wadą tą dotkniętych jest około 300 mln ludzi, 8% mężczyzn i 0.5% kobiet.
Zaburzona percepcja barw występuje u różnych osób w różnym natężeniu i obecnie nie istnieje możliwość całkowitego wyleczenia.
Wiele osób posiadających tą wadę nie zdaje sobie sprawy, że dotyczy to także ich i nie są świadomi o tym, że widząc kolory, widzą je zupełnie inaczej niż inni ludzie.
Rozróżniają kilka barw, a zdrowy człowiek rozróżnia ich tysiące. Jedynie w rzadkich przypadkach zdarza się, że daltonista widzi jedynie kolor szary, czarny i biały. Jest to całkowita niezdolność widzenia barw zwana monochromatyzmem.

4.jpg

Część ludzi jest dotkniętych daltonizmem z powodu urazu głowy bądź może się uaktywnić wraz z wiekiem w wyniku procesu starzenia się. Nadmierne zażywanie niektórych leków lub związków chemicznych może być przyczyną zaburzenia widzenia barw, do których mogą doprowadzić także choroby oczu.

W zależności od natężenia wady daltonizm może być bardzo uciążliwy w codziennym życiu oraz powoduje niemożliwość wykonywania niektórych zawodów.

Każdy spotkał się w swoim życiu z badaniem wzroku i jednym z takich badań jest rozpoznanie cyfry lub litery w ogromnej ilości kolorowych kropek. To jest takie najprostsze badanie mogące stwierdzić problemy z rozpoznawaniem barw.

2.jpg

OKULARY NA DALTONIZM - Technologia Enchroma.

Wiele wynalazków powstało w wyniku przypadku i tak było tym razem. W roku 2010 profesor Don McPherson z San Francisco skonstruował okulary chroniące oczy w trakcie pracy z laserami. Pewnego razu pożyczył on znajomemu te okulary, który był daltonistą od urodzenia i po ich założeniu zaczął widzieć zupełnie inaczej.
To był początek drogi aby pomóc ludziom i pokazać im świat jakim i my widzimy.
Początkowo po kilku latach prac efektywność wyniosła 80% wśród chorych.
Okulary Enchroma mogą nauczyć mózg pacjenta do samodzielnego rozpoznawania barw i wcześniej nieuleczalna jak dotąd wada genetyczna może zostać zaliczona do uleczalnych przypadłości, jak uważa Marc Dinkin z Wydziału Neurookulistyki Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku.

8.jpg

Jest to bardzo duży krok i wybawienie dla wszystkich dotkniętych tą wadą.
Na pewno wiele zmieni się jeszcze w tej kwestii w najbliższej przyszłości.
Polecam obejrzeć filmy z ludźmi i ich reakcję, gdy zobaczyli świat w kolorach.
Robi to wrażenie.

Zdjęcia Pixabay

Źródła
zdrowie.tvn.pl
eurooptyk.com.pl
zdrowie.radiozet.pl

KOMENTARZE

 • asknareshlive

  great photos

 • bowess

  Praktycznie każdy ma wśród znajomych osobę z zaburzeniem widzenia kolorów, ale w większości jest to kwestia widzenia pewnych odcieni barw i nie utrudnia życia.
  8% mężczyzn - ktoś z #polish?
  Prosty test wykonywany podczas wizyty u okulisty.

  test.jpg

 • theadelina

  cieszę się, że o tym napisałeś :) to uświadamia że bardziej powinniśmy doceniać własne ciała i możliwość widzenia kolorów

 • rozku

  wiesz,
  czasem mnie to zadziwia, jak wszystko w życiu sie zazębia,
  nawzajem uzupełnia i kojarzy..

  zupełnie niedawno, (jakiś tydzień temu) napisałam naszemu koledze taki komentarz:

  https://steemit.com/polish/@yavinlecretin/kilka-glosnych-slow-do-tych-ktorzy-i-tak-ich-nie-slysza#comments

  a tu wczoraj Ty poruszasz ten sam temat.
  bardzo ważne i ciekawe zagadnienie.
  warto doceniać nasze zmysły, ilekolwiek ich mamy (łącznie z intuicją :).

 • sweetsandbeyond

  Mój wybranek na ten problem. Zawsze mnie zaskakuje nazwa koloru, który opisuje. Zawsze jest to inny kolor lub tylko odcień. Biały mu się raczej nie myli.