BLOGCZEJNalpha

Skryptorium. Kilka słów o projekcie.

skryptorium

Skryptoria ocaliły cywilizację. Irlandzcy mnisi przepisując w VI wieku stare pisma zachowali je dla przyszłych pokoleń. Dzięki ich cierpliwości i ciężkiej pracy możemy dziś czytać dzieła Platona czy Arystotelesa. Podobne jest założenie projektu Skryptorium. Ma on na celu zachowanie w blockchainie tekstów częstokroć zapomnianych, do których prawa autorskie wygasły lub nigdy przedmiotem prawa autorskiego nie były (tzw. domena publiczna).

W ostatniej dekadzie wykonano ogrom pracy mający na celu digitalizację zasobów bibliotecznych. Niestety wiele publikacji zostało udostępnionych w dość nieprzyjaznych formatach (np. djvu). W ramach projektu Skryptorium zostaną one odpowiednio sformatowane i udostępnione na Steemicie. Pozwoli to nie tylko spopularyzować zapomniane publikacje, ale również ułatwi w przyszłości pracę potencjalnym badaczom.

Jako, że księgozbiory są ogromne a formatowanie tekstu (nie mówiąc już o przepisywaniu) to żmudna praca, prezentowane tutaj publikacje będą wynikiem gruntownej selekcji. Udostępniane będą tylko najciekawsze i najbardziej unikatowe materiały.

Jeśli ktoś chciałby pomóc w rozwoju projektu, to może zgłosić swoją gotowość w komentarzu. Pracy jest bardzo dużo. Wystarczy dla wszystkich. I to na kilka lat. Polega ona głównie na wrzuceniu tekstu do OCRa i poprawieniu go. Połowa środków uzyskanych z wynagrodzenia postów będzie przekazywana do podziału wśród zaangażowanych osób, połowa przeznaczona zostanie na wsparcie działań, które prowadzi @fundacja. Za wszelkie sugestie, upvoty i resteemy z góry dziękujemy!

KOMENTARZE

 • informator

  [BOT] Witamy skryptorium na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. Steemit czy Busy). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.

  • Plagiaty oraz kopiowanie cudzej twórczości są niemile widziane przez społeczność i mogą doprowadzić do ukrywania wszystkich publikowanych postów danego użytkownika.
  • Wszelkie szczegóły związane bezpośrednio z twoim kontem i twoimi postami znajdują się na steemd.com.
  • Posty zawierające takie rzeczy jak nagość, pornografia, wulgaryzmy czy przemoc powinny zawierać dodatkowo tag #nsfw (Not Suitable/Safe For Work).
  • Wiele ciekawych i bardziej szczegółowych informacji można przeczytać w FAQ dla zupełnie początkujących użytkowników Steemit.
  • Parę dobrych praktych na temat zachowania na steem przeczytasz tutaj.
  • Posiadamy polski serwer Discord.
  • Istnieje polski kanał na oficjalnym czacie, który wymaga osobnej rejestracji.
  • Jeżeli chcesz ładnie formatować swoje posty, to spójrz na poradnik stworzony przez społeczność Markdown.
  • Przegląd wydarzeń i informacje o polskich, steemowych tagach, możesz znaleźć na @kurator-polski.
  • Lista wszystkich tagów wykorzystywanych przez polskich użytkowników znajduje się tutaj
  • Tutaj uzyskasz parę informacji nt. wspierania danych tagów tematycznych przez kuratorów.
   Jeżeli uważasz, że glos bota jest niesluszny, napisz to pod tym komentarzem.

 • introbot

  <br> Welcome to Steemit @skryptorium!<br><br> I wish you much success and hope you find Steemit to be as rewarding and informative as I have.<br><br> Here are some links you might find useful.<br> Your stats on SteemNow<br> Your stats on SteemWorld<br> Your stats on SteemD<br> How does Steemit actually work?<br><br> Introbot is hosted and managed with donations from @byColeman to help make your journey on Steemit be truly rewarding. Your feedback is always welcome so that we may improve this welcome message.<br> Oh yea, I have upvoted you and followed you. Many blessings from @introbot & @bycoleman<br><br>

 • janne

  Welcome to Steemit skryptorium. Let me know if you got any questions about Steem or anything related to it! The official FAQ can be found here and has A LOT of information https://steemit.com/faq.html - Also remember, Steemit is just ONE of the sites built that uses Steem the blockchain. We also have DTube - our very own Youtube, DSound for Soundcloud and Steepshot if you prefer Instagram like experience. I'd also like to mention ChainBB - forums, Busy - Steemit with more modern look basically, DMania for memes and Dlive for streaming just like in Twitch! You can also earn Steem by gaming now! Search for Steemgar if that's more your thing. Welcome to the blockchain! :)

 • angatt

  Jestem za. :)

 • kapitanpolak

  Interesująca inicjatywa.

  Co prawda nie mam zbyt dużo wolnego czasu, ale jestem chętny pomóc w miarę możliwości.

 • nellita66

  <center>firma_steemschools.gif</center>
  Hola bienvenido a la gran familia steemit, ¿Quieres aprender como crecer en esta plataforma? acércate a nuestra comunidad, te enseñaremos con clases de Liderazgo, poesías, arte, negocios y comunicación.
  https://discord.gg/hrjxG4G
  Hello, welcome to the great steemit family. Do you want to learn how to grow on this platform? get closer to our community, we will teach you with classes of Leadership, poetry, art, business and communication.
  https://discord.gg/hrjxG4G
  <center>firma_steemschools.gif</center>

 • cardboard

  Ciakawe :) tipuvote! 1

 • tipu

  <center><p><strong>Hi @skryptorium! You have received 1.0 SBD @tipU upvotehttps://i.imgur.com/JFq6JWX.png! from @cardboard !</strong></p><hr>https://i.imgur.com/VS6okXo.gif<hr><strong><p>@tipU pays <a href="https://steemit.com/steem/@tipu/tipu-is-looking-for-steem-power-delegators-pays-out-100-of-profit-50-of-curation-rewards-to-investors" rel="noopener">100% profit + 50% curation rewards to all investors</a>, allows to <a href="https://steemit.com/steemit/@tipu/introducing-tipu-auto-reinvest-option-for-investors-sp-delegators">automatically reinvest selected part of your payout</a> and <a href="https://steemit.com/steemit/@tipu/tipu-investors-update-payout-on-demand">other cool stuff</a> :) </p></strong><br>If you want to delegate, write a comment: @tipU I want to delegate X SP - where X is the amount of SP, and @tipU will answer you with a link :)</center>

 • kusior

  Bardzo ciekawy projekt! Czekam zatem na publikowane teksty :) Czasu wolnego mam co prawda jak na lekarstwo, ale jeśli publikacje będą mnie interesować, to być może spróbuję swoich sił w takiej pracy.

 • sarmaticus

  Chciałbym pomóc w rozwoju projektu.
  Czy teksty będą publikowane tylko po polsku? Niestety nie jestem poliglotom w ogóle do języków nie mam talentu :/ ale wyobrażam sobie że jeśli faktycznie chcecie zachować takie teksty dla przyszłych pokoleń (chociaż jakoś moje zaufanie do danych zapisanych cyfrowo nie jest zbyt duże) to warto byłoby publikować i w oryginalne i po polsku (no chyba że byłby to tekst polski wiadomo) w jednym poście. Tu też pytanie czy publikować cały tekst czy w odcinkach? Niby odcinki lepsze, ale później może być ciężej z odnalezieniem całości danej pracy.

 • czcibor360

  Kurcze dlaczego nie starsze dzieła? :( jak przeczytałem nagłówek to myślałem że złapałem pana Boga za nogi :) No ale tak czy inaczej leci SUB, UP, No i życzę powodzenia!

 • cezarys

  Hej! Fajna sprawa! Masz moje poparcie. Sam chciałem kilka miesięcy temu publikować na Steemicie treści z domeny publicznej, będące klasykami polskiej literatury, ale mi szeryfowie pogrozili palcem i zasugerowano, że owszem, ale mam wyłączyć monetyzcję. Myślę, że kto nigdy nie siedział nad tego typu robotą nie wie jak żmudny, czasochłonny i często nudny jest to proces. Jakiego rodzaju treści chcesz/chcecie publikować?

  Btw, dziś nawet dodałem streszczenie pierwszej książki, którą chciałem archiwizować na Steemicie ;)

  https://steemit.com/polish/@cezarys/w-dzunglach-afryki-l-janikowskiego-wspomnienia-z-polskiej-wyprawy-kolonialnej-do-kamerunu-cz-1-madera

  PS. Po upvotach Twojego wpisu widzę, że jeden z tych szeryfów zmienił już zdanie :) Bardzo się cieszę :)

 • thedragonnis

  Super inicjatywa!
  Chętnie pomogę!

 • tapioka

  Bardzo dobry pomysł. Będę wspierać upvotami.

 • assayer

  Wspaniałe.

  Coś cennego na polish.