BLOGCZEJNalpha

Nieśmiertelne zwierzęta

Nieśmiertelność wśród zwierząt

Jak do tej pory odkryto dwa gatunki zwierząt, które wydają się być nieśmiertelne. Dlaczego wydają? Bo żeby to zaobserwować sami musielibyśmy być nieśmiertelni lub z pokolenia na pokolenie obserwować je wystarczająco długo. Ich nieśmiertelność jest więc domniemaniem naukowców opierających się na pewnych obserwacjach i badaniach.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com

Biologiczne życie wieczne

O nieśmiertelności biologicznej organizmu można mówić wówczas gdy może on całkowicie uniknąć śmierci. Chodzi o to, że organizm sam z siebie nie może umrzeć czyli pod względem biologicznym może żyć wiecznie. Jednak jego nieśmiertelność nie jest absolutna - może umrzeć w wyniku np. zjedzenia przez inne zwierzę, kataklizmu czy z powodu śmiertelnej choroby. Najbardziej fascynujące jest to, że organizm nie może umrzeć ze starości.

Czy można się nie starzeć?

Stan taki fachowo nazywa się zaniedbywalnym starzeniem się. Zdarza się wtedy gdy proces starzenia albo w ogóle nie następuje (nie zaobserwowano go) lub jest na tyle powolny, że nie da się go stwierdzić. Dla takich organizmów nie określono maksymalnej długości życia. Co ciekawe, cały czas zachowują one możliwość rozmnażania się. Wydaje się, że długość ich życia jest niezależna od czasu.

Nie starzeć się lub wręcz odmłodnieć!

Nieśmiertelna hydra - stułbia
Jest to bardzo ciekawe stworzenie, nie tylko ze względu na swoją nieśmiertelność.

obraz.png
Źródło: Wikipedia

 • Żyje w wodach słodkich np. jeziorach. Można ją z powodzeniem spotkać w Polsce.
 • Może mieć do 3 cm długości.
 • Występuje w postaci polipa, czyli w uproszczeniu ma nogę, którą przytwierdza się do podłoża, ma też otwór gębowy otoczony ramionami uzbrojonymi w parzydełka, dzięki którym paraliżuje ofiarę (np. larwy owadów, skorupiaki), którą zjada.
 • Co ciekawe otwór gębowy jest jednocześnie otworem wydalniczym.
 • Może rozmnażać się bezpłciowo poprzez pączkowanie lub płciowo.
 • Oddycha całą sobą czyli całą powierzchnią swojego ciała.
 • To małe stworzonko ma jeszcze jedną zadziwiającą cechę - w przypadku uszkodzenia którejś części ciała odtwarza ją. Niektóre źródła w sieci podają wręcz, że gdy się ją przetnie to odtworzą się dwie stułbie.
  Stułbia swą nieśmiertelność zawdzięcza więc temu, że się nie starzeje oraz umiejętności regeneracji.

Czy nie przypomina Wam to opowieści o Hydrze z mitów greckich? Co prawda w mitologii Hydra była wielogłowym wężem wodnym (czyżby analogia do parzydełek) i miała możliwość regeneracji swojego ciała, a jedna z głów była nieśmiertelna. Zabicie jej było zadaniem Heraklesa w ramach jego dwunastu prac. Gdy ścinał głowę w jej miejsce natychmiast odrastały kolejne. Musiał się nieźle natrudzić i użyć sposobu aby pozbawić ją życia.

obraz.png
Źródło; Wikipedia.

Młodniejąca meduza
Turritopsis nutricula to malutkie (4-5 mm) zwierzątko żyjące w morzach (np. w Morzu Śródziemnym) i oceanach. Podobnie jak hydra należy do stułbiopławów i jak ona jest drapieżnikiem.

 • Wieczne życie zawdzięcza możliwości cofania się w rozwoju biologicznym.
 • W cyklu życiowym przechodzi trzy stadia. Najpierw jest larwą, następnie przekształca się w polip (u niej to stadium niedojrzałe płciowo), by ostatecznie zmienić się w meduzę. Wówczas rozmnaża się. Zwykłe meduzy giną po zakończeniu rozrodu. Natomiast Turritopsis nutricula powraca do etapu polipa. Po czym znowu wyrasta z niego meduza, która po rozmnożeniu się ponownie młodnieje do stadium polipa. I może tak w kółko przez wieczność. To trochę tak jakby człowiek z wieku dziecięcego wchodził w etap nastolatka, następnie osiągał dorosłość, wydawał potomstwo i cofał się znowu do nastolatka :). Fajnie?

W tym przypadku również możemy zastanowić się nad bardzo luźną analogią do mitologii greckiej. Krew Meduzy (z prawej strony jej ciała) była magiczna, posiadała moc wskrzeszania, zmarłych przywracała do życia.

obraz.png
Źródło: Pixabay.com. Uwaga: to nie jest Turritopsis nutricula

Nie starzeć się lub wręcz odmłodnieć - kto by tak nie chciał? Zastanawiam się czy te małe nieśmiertelne żyjątka postrzegają swoje wieczne życie jako satysfakcjonujące, bo jeśli nie, to może marzą o naszej śmiertelności ;-)
Pamiętajmy, że ich nieśmiertelność jest tylko hipotezą. Ciężko badać biologiczne życie wieczne gdy badacz ma do dyspozycji niespełna 100 lat swojego życia, które jest ułamkiem sekundy w życiu obiektu badanego.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaniedbywalne_starzenie_si%C4%99
https://pl.wikipedia.org/wiki/Turritopsis_nutricula
https://www.facebook.com/68468132925/photos/pb.68468132925.-2207520000.1518453336./10156575903657926/?type=3&theater
https://immortal-jellyfish.com/

Pozdrawiam,
@tapioka :)

KOMENTARZE

 • mishelnowhere

  Bardzo ciekawy artykuł!

 • megasuperextra

  Bardzo fajnie napisane. Sam planowałem wrzucić kiedyś coś w podobnym temacie

 • anetchen

  wow... odmlodzic sie, ot marzenie .....Swietny, rewelacyjny artykul.....!

 • grecki-bazar-ewy

  No cóż, więcej kąpieli morskich i a nóż widelec :P
  Fajny artykuł :)

 • kamilkowalski

  @tapioka: przyznaje że nie wiedziałem o jej "nieśmiertelności" :)
  Kolejny bardzo ciekawy post.

 • dedarknes

  Tak bardzo ciekawy post ,Pozdrawiam

 • zoltaburza

  Bardzo fajny post :)

 • malina1979

  Jeżeli uwierzyć w reinkarnację - to w zasadzie po śmierci wracamy do kolejnego, nowego życia. Ciekawy artykuł. Pozdrawiam.

 • kolorowa.wedzma

  podoba mi się zwłaszcza wplatanie do artykułu motywów baśniowo mitycznych!

 • thatukeguy

  Ten drugi to trochę jak Benjamin Button! Meeeega skojarzenie z mitologią grecką, ja zacząłem się zastanawiać, czy to przypadek. Wiadomo, że starożytni byli mistrzami w dziedzinach astrologii, rzeźby i nie tylko. Ciekawi mnie czy to zbieg okoliczności, że akurat hydra i meduza były magicznymi stworzeniami :)