BLOGCZEJNalpha

O zasadach funkcjonowania tagu pl-video oraz czym jest DTube i DLiveCześć Wszystkim! Piszę ten artykuł, ponieważ jak łatwo zaobserwować, Polska społeczność Steem z dnia na dzień wciąż rośnie. Ponadto widzę, jak coraz więcej osób zaczyna wrzucać wartościowe filmy na platformy D.Tube oraz DLive, oraz jak niektórzy stawiają swoje pierwsze kroki w streamowaniu za pośrednictwem tej drugiej. Z tego tytułu, zaproponować chciałbym, by na wzór innych małych społeczności na Steemit, twórcy wideo, dla zwiększenia przejrzystości platformy i z troski o swoje zasięgi, decydowali się używać, zamieszczając w blockchainie Steem swoje filmy, tagu pl-video. • Zacznijmy jednak może od początku, czym jest ten cały D.Tube oraz DLive?


Są to platformy dające swoim użytkownikom możliwość udostępniania plików wideo w oparciu o zdecentralizowany blockchainie "Steem". W dużym skrócie, serwisy te umożliwiają twórcą, jak i odbiorcom zdobywanie wynagrodzenia za zamieszczanie w ich obrębie swoich filmów, bądź ich komentowanie i głosowanie na te ich zdaniem wartościowe.  Zapewne wszyscy wiedzą, czym jest serwis Youtube. Z pozoru, oba przedstawione serwisy, nie różnią się znacznie od niego, jednak istnieje miedzy nimi parę znaczących różnic. Jakich? • Protokół IPFS zamiast HTTPSerwis Youtube opiera się na protokole HTTP, jak większość współczesnych stron. Ma to swoje zalety, ale i wady. Jedną z nich, jest choćby zdecentralizowana forma serwisu YouTube. Właściciel YouTube'a - Google, jako firma prywatna skoncentrowana na jak największej optymalizacji zysków, posiada pełną władzę nad znajdującymi się w obrębie ich serwisu treściami. Wszystkie materiały na serwisie YouTube znajdują się na serwerach Google, mogą oni decydować, który z nich zostanie z nich usunięty, mogą decydować kto zarobi, kto nie, czy chociażby kto może, a kto nie może zamieszczać u nich swoje treści.


DTube oraz DLive działa inaczej, po pierwsze dlatego, że władza nad tym co jest dobre, a co nie spoczywa w rękach społeczności, która to ma pełną władzę nad przyznawaniem wynagrodzenia. Tutaj najwięcej do powiedzenia mają sami inwestorzy - osoby posiadające dużą ilość Steem Power. Kolejna rzecz, to protokół IPFS. W odróżnieniu od HTTP, ten działa na zasadzie peer-to-peer, co oznacza, że każdy odbiorca, jest jednocześnie nadawcą w sieci. Otrzymujemy w ten sposób tryb, który potrafi dzielić pliki między wszystkich użytkowników, którzy korzystają z danej usługi, dzięki czemu pliki nie muszą znajdować się zmagazynowane na serwerach, co ostatecznie stanowi kolejny krok do pełnej decentralizację.


Teraz przejdziemy do rzeczy, do wspomnianego wcześniej tagu: • pl-video


Pomysł ten zaproponował mi kilka dni temu @Santarius na chacie Steemit, gdzie mniej-więcej opisał mi, jakby taki tag miał właściwie funkcjonować. Bardzo spodobała mi się ta koncepcja, ponieważ rozwiązanie to znacznie ułatwiło by polskim odbiorcom dotarcie, do swego rodzaju bazy wszystkich filmów publikowanych tu w języku polskim. Funkcjonowanie takiego tagu ułatwiło by również prowadzenie statystyk, a już na pewno zwiększyłoby zasięgi polskich twórców. Na tagu tym pojawiać powinny się filmy (bądź transmisje na żywo) koniecznie w języku polskim, publikowane oczywiście za pośrednictwem dowolnej platformy. •  Jakie zasady będą panować na tym Tagu?


 Pamiętaj, że każdemu użytkownikowi Steem powinno zależeć na jak najwyższej jakości publikowanych materiałów i sprawiedliwym wynagrodzeniu twórców. Przed publikacją swojego filmu rozważ, czy oby na pewno zasługuje ono na jakiekolwiek wynagrodzenie, jeśli nie rozważ wykorzystanie funkcji rezygnacji z wypłaty. W ten sposób użytkownicy dalej będą mogli głosować na post, będzie on mógł zdobywać popularność i piąć się w liście trendów, jednak nikomu nie przyniesie dochodu. Gdy nie zdecydujemy się w przypadku takiego posta o zrzeczenie się wynagrodzenia, nieraz będziemy musieli się liczyć z tym, że kwestię tę w swoje ręce wezmą użytkownicy uniemożliwiając wypłatą przy pomocy flag. Oczywiście niedopuszczalna tutaj jest jakakolwiek forma plagiatu, bądź publikowanie czegokolwiek, co łamie prawo.  • Czy będzie ktoś nadzorował to wszystko?


 Tak, wszyscy jako społeczność powinniśmy starać się, żeby tag funkcjonował prawidłowo. Każdy, komu zależy, powinien o niego dbać, zwracać uwagę osobom, które ich zdaniem łamią obowiązujące na Steemit zasady.


Mnie również zależy na rozwoju tagu, Będę się starał dbać o jego dobre funkcjonowanie, postaram się więc śledzić zamieszczane na nim treści oraz w razie potrzeby chętnie udzielę jakiejś rady w komentarzach, bądź na steem.chat. Również zgłaszane do mnie być mogą wszelkie nadużycia związane z tagiem pl-video, zawsze postaram się pomóc, w razie problemów nagłośnić sprawę, bądź popchnąć wyżej.
Post ten powstał we współpracy z użytkownikiem @santarius, dlatego też zyski z niego zostaną po części przekazane na jego konto.


KOMENTARZE

 • michalx2008x

  @tech-brave gratuluję i powodzenia. Twoje filmy są na coraz wyższym poziomie oby tak dalej :)

 • lukmarcus

  Chciałbym przypomnieć wszystkim nagrywającym:

  • zero tolerancji dla wrzucania cudzych materiałów,
  • zero tolerancji dla wykorzystywania materiałów muzycznych bez zgody,
  • zero tolerancji dla materiałów z gier bez zgody wydawców,
  • zero tolerancji dla spamu,
  • zero tolerancji dla chamstwa i obrażania innych,
  • zero tolerancji dla przekleństw bez tagu #nsfw,
  • zero tolerancji dla pornografii w #polish.

 • fervi

  Wszystko fajnie, ale jak zwykle nie działa

  Steem w Dtube / Dlive jest do wyciągania hajsu, ale to wiadomo

  Filmy z IPFS mogą być usuwane, ba - będzie opłata w przyszłości (Dtube zapowiedział - może się wycofają) za trzymanie filmów. Dlaczego? Bo faktycznie jest Peer2Peer ... o ile sam hostujesz z np. twórcą Dtube. Jeśli tego nie robisz to twórca usunie film i zniknie z sieci.

  Pomijając tony błędów w Dtube (nie używałem Dlive, nie wiem) i znikające filmy ...

  Dlatego powtarzam - Youtube to podstawa, Dtube / Dlive to dodatek
  Też kiedyś wierzyłem w Dtube i dałbym sobie za niego rękę uciąć ... dziś bym chodził bez ręki

 • wanderjusta

  Super artykuł! Dzięki za usystematyzowanie tego wszystkiego :)

 • norbert.brylka

  Fajny artykuł, ale to chyba błąd?

  Ma to swoje zalety, ale i wady. Jedną z nich, jest choćby zdecentralizowana forma serwisu YouTube.

 • jozef230

  Nie wiedziałem że mamy polski tag. A czy muzyka w tle może lecieć przy nagraniu wypowiedzi?
  @tech-brave - jaki sprzęt do nagrywania używasz? Co byś polecił tańszego?