BLOGCZEJNalpha

Tygrys Biały- Co o nim wiemy?

Jakim zwierzęciem i jak wygląda tygrys teoretycznie wie każdy. Ale czy na pewno? Niewiele ludzi wie, że wizerunek tego zarówno pięknego jak i niebezpiecznego kota , z którym jest powszechnie kojarzony, to jedynie jeden z wielu „wariantów” kolorystycznych tego drapieżnika. Skrajnym przypadkiem, jeżeli chodzi o różnice między osobnikami jest biały tygrys bengalski.

Tygrys biały (2).JPG
Tygrys Biały fot.1

Jak sama nazwa wskazuje jego cechą charakterystyczną jest kremowe bądź nawet białe umaszczenie sierści. Kolejnymi są nos koloru różowego, niebieskie oczy oraz czarne, szare lub brązowe pręgi. U osobników albinotycznych o futrze śnieżnobiałym pręgi mogą być bardzo słabo widoczne lub zupełnie niewidoczne. Takie osobniki są szczególnym przedmiotem pożądania przez ogrody zoologiczne.

Obszar występowania tygrysa białego

Opisywany tygrys biały występuje jedynie w subtropikalnych lasach Bengalu w północno- wschodnich Indiach, chociaż zdarzają się, bardzo rzadko, białe osobniki u tygrysa amurskiego.

Występowanie Tygrysa Białego.PNG
Tutaj możemy spotkać Tygrysa, mapka z https://pl.wikipedia.org

Ciekawostki dotyczące białego tygrysa
Tygrys biały choć nie jest osobnym podgatunkiem, posiada kilka ciekawych cech co go mimo wszystko różni od „standardowego” tygrysa. Oprócz wspomnianej sierści wystarczy wspomnieć o tym , że białe osobniki są większe i cięższe od „pomarańczowych” kuzynów.

Tygrys biały (1).JPG
Tygrys Biały fot.2

Do ciekawostek związanych z białymi tygrysami na pewno można też zaliczyć takie fakty jak:

 • wszystkie osobniki znajdujące się w ogrodach zoologicznych mają tego samego przodka. Był nim samiec Mohman, schwytany w 1920 roku
 • rodzicami białych tygrysów mogą być osobniki o „tradycyjnym” tygrysim ubarwieniu futra, jednak warunkiem koniecznym jest żeby przynajmniej jedno z rodziców było nosicielem upośledzonego genu odpowiadającego za produkcję odpowiedniej ilości melaniny, pigmentu odpowiadającego między innymi za barwę włosów

Tygrys biały (3).JPG
Tygrys Biały fot.3

Tygrys biały (4).JPG
Tygrys Biały fot.4

 • są doskonałymi pływakami i nie stronią od wody jak reszta kotów
 • tak jak inne tygrysy polują głównie nocą, skacząc na ofiarę od tyłu i łamie kręgi szyjne lub przegryza grdykę. Ofiarą posilają się pod krzewem, a resztki zagrzebują w liściach „na czarną godzinę”
 • ponieważ nie zawsze polowanie odnosi zamierzony skutek tygrys nie pogardzi ptakami, gryzoniami lub nawet żabami
 • współczesne osobniki tygrysów śnieżnobiałych, czyli tych niemal całkowicie lub całkowicie pozbawionych pręg pochodzą od wielokrotnego kojarzenia rodzeństwa z ZOO w Cincinnati (Bhima i Sumity). Około 25 procent potomstwa wspomnianego rodzeństwa nie posiada pręg.
 • od białych tygrysów pochodzą Golden Tigers, będące niezwykłym dziełem natury. Ich cechą charakterystyczną są między innymi złociste pasy
 • obniżona odporność
 • wyższa niż u osobników pomarańczowych umieralność, lecz to nie zostało ostatecznie potwierdzone
 • pomimo tego, że dorosły tygrys waży około 300 kg, potrafi zapolować np. na gaura, którego masa może wynosić 1 tonę

W pozostałych aspektach tryb życia nie różni się od tego jaki prowadzą tygrysy pomarańczowe.

Zmiany genetyczne jednak zawsze mają swoje mniejsze lub większe wady. U białych tygrysów można zauważyć nieprawidłowe połączenie nerwów wzrokowych z mózgiem, czyli potocznie mówiąc zeza. Spotyka się także przypadki stopy końsko-szpotawej, zniekształcenia kręgosłupa czy choroby nerek.

Mimo wszystko białe tygrysy są pięknymi i niezwykłymi zwierzętami. Szkoda tylko, że ich populację szacuje się na około 30 sztuk dziko obecnie żyjących na świecie, a z tymi w niewoli i w prywatnych kolekcjach to około 200 sztuk To co oznacza, że w ciągu ostatnich 100 lat wyginęło około 95 procent tych kotów.

Fakt ten powoduje, że cena za młodego osobnika dla prywatnych kolekcjonerów może osiągnąć cenę kilkudziesięciu tysięcy dolarów, a co gorsze może spowodować całkowite wyginięcie białych tygrysów. Niestety ludzie mają najwyższy wpływ na to co się ze zwierzętami w naszym świecie.

Tygrys biały (5).JPG
Tygrys Biały fot.5

Bibliografia i źródła wykorzystane:

 • Encyklopedia PWN
 • wiedza własna
 • NG Wild TV

Tomii z liczi.png

Zdjęcia mojego autorstwa.
[PHOTO]

KOMENTARZE

 • kristinbb

  Piękne zwierzę, oko przyciaga nietypowy kolor .
  Szkoda ,że człowiek potrafi niszczyć tylko przyrodę, bo coraz mniej tygrysów...

 • julietlucy

  Właśnie ze względu na gatunki zagrożone jestem zwolenniczką Ogrodów Zoologicznych.
  Sama miałam okazje widzieć te tygrysy w Safarii Zoo w Borysewie i byłam pod ogromnym ich wrażeniem. Tutaj mój post z tej okazji jeżeli chciał byś przeczytać.
  W tym ogrodzie urodziło się 9 kociaków białych tygrysów bengalskich co spowodowało, że zoo posiada 20% populacji tych kotów.

 • ludomir

  Ale fajny kocur, piękne zdjęcia. :)

 • kamilkowalski

  #PL-ZWIERZETA: Ten post został uznany za wysokiej jakości lub wartościowy i otrzymał dodatkowy "zastrzyk" UP - dzięki projektowi "Perpetuum Mobile".
  <center>
  https://steemitimages.com/0x0/https://cdn.steemitimages.com/DQmTbFy9wzjiNj4YDiZSxEXhzzpB9Be2n6humn9fUVv8CfQ/kreska-4.jpg
  </center>