BLOGCZEJNalpha

Hachiju-Hachiya - japońskie święto herbaty

e0051888_4342617.jpg
(młode Japonki podczas wiosennego zbioru) [1]

Z okazji tego, że dzisiaj - 2 maja - wypada japońskie święto herbaty, postanowiłem celebrować ten dzień razem z wami i właśnie dlatego powstał ten wpis. Świętujmy zatem!

Hachiju-Hachiya 八十八夜 dosłownie "88 noc": 88 dzień wiosny według tradycyjnego japońskiego kalendarza. Jest to święto dla wszystkich miłośników herbaty w Japonii, choć wraz z wzrostem popularności japońskiej herbaty na świecie, jest ono celebrowane także poza Krajem Kwitnącej Wiśni.

W Japonii na koniec kwietnia / początek maja przypadają pierwsze zbiory herbaty. Herbata z pierwszego zbioru Ichibancha uchodzi za najlepszą i najbardziej szlachetną herbatę zieloną(nie licząc odmian dojrzewających) tym samym cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród smakoszy japońskich odmian camellia sinensis. Już na kilka tygodni przed pierwszymi zbiorami w sklepach pojawiają się pre-ordery dzięki, którym mamy pierwszeństwo wysyłki herbaty od razu po zbiorze. Herbaciarze z całego świata coraz chętniej zamawiają wiosenną herbatę w pre-orderach, aby już z początkiem maja móc cieszyć się rześkim smakiem zielonego naparu. Herbata z pierwszego, wiosennego zbioru to prostu Shincha(nowa herbata), a czas odgrywa tutaj duże znaczenie z uwagi na jej sezonowy charakter. Sezon na shincha zaczyna się w połowie kwietnia na południu Japonii, zaś pierwsze zbiory na północy rozpoczynają się w pierwszej połowie maja - najpóźniej w prefekturach Saitama, Ibaraki, Fukushima. Tradycyjnie przejęło się jednak, że najbardziej odpowiednim terminem na pierwsze zbiory w sercu wyspy Honsiu jest 88 dzień wiosny, który zwykle przypada na 2 maja. Shincha sprzedaje się tylko przez określony czas i najczęściej znika z półek pod koniec czerwca. Wiosenna herbata sprzedawana po tym okresie to po prostu sencha z pierwszego zbioru (ichiban sencha).

2015121403.jpg
(świeżo zebrane listki herbaty) [2]

Ze świętem Hachijuu-Hachiya wiąże się także kilka ciekawych japońskich przesądów o których warto wspomnieć. Jeden z nich mówi, że jeśli wybierzesz najlepsze listki z samego szczytu krzewu i zaparzysz z nich herbatę to nie dotknie Cię paraliż. Inny przesąd z prefektury Nagasaki mówi o herbacianym wietrze, który wiejąc od strony uprawy w twoim kierunku ochroni Cię w tym roku przed wszelkimi chorobami! Japończycy wierzą, że picie wiosennej herbaty sprzyja pomyślności i pozwala zachować zdrowie aż do późnej starości - być może jest to jeden z sekretów ich długowieczności.

Podczas święta 88 nocy odbywa się wiele imprez okolicznościowych, które przyciągają całe japońskie rodziny. Degustacje herbaty i herbacianych słodyczy organizowane przez lokalnych sprzedawców, herbaciane festyny, wspólne zrywanie listków dla rodzin z dziećmi, pikniki na łonie natury przy herbacie, warsztaty z parzenia prowadzone przez mistrzów, herbaciane wypieki, koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne z zielonym znakiem kanji 茶 (herbata) w tytule.
IMG_8726-1024x709.jpg
(lody z zieloną herbatą) [3]

Hachiju-Hachiya to jedno z wielu japońskich świąt, które oddaje miłość Japończyków do natury oraz ich cykliczne postrzeganie czasu. W Japonii dużą wagę przykłada się do sezonowości, wiele produktów spożywczych cieszy się powodzeniem o określonej porze roku. Jest sezon na podziwianie kwiatów, sezon na wino, sezon na kontemplacje przy kwitnących wiśniach, sezon na arbuzy, a nawet sezon na lody w kształcie penisa. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszy niezwykła celebracja oraz radość, która wiąże się z buddyjskim czerpaniem szczęścia z każdej chwili w nieustającym cyklu przemijania.

Ja celebruję 88 dzień wiosny delektując się filiżanką doskonałej herbaty i zapraszam was do tego samego. Smacznego- itadakimasu - niech smak prawdziwej wiosny zagości także u was.

=== ===
Źródła:
[1] https://youpv.exblog.jp/
[2] http://soha.vn/
[3] http://sports-cycle-natural.com/2016/05/26/【高田通泉園】-新茶が香る京都山城-サイクリング/

KOMENTARZE

 • wrestlingworld

  Zrobiłeś mi smaka na herbatę, więc jedną sobie strzele z rana.

 • monterski

  Przepyszne święto:) A lody z zielona herbatą, nie jadłem więc czas spróbować. Świetny artykuł:)

 • steem881

  Hi LOVE YOUR POST MAN!!! LIKE MY POST TOO!!!!! HERE IS THE LINK: https://steemit.com/bots/@abusereports/last-minute-upvote-list-2018-05-02

 • mominur

  yet to taste japanese tea. Hope i will taste it very soon ...