BLOGCZEJNalpha

People-Pleasing Syndrome - kiedy bycie miłym staje się niebezpieczne.

Być może „od zawsze” jesteś osobą uwielbianą przez otoczenie za swoją uprzejmość, ustępliwość i chęć niesienia pomocy niezależnie od okoliczności.

Rodzina i znajomi wiedzą, że nigdy nie odmówisz pomocy i tak jest – nigdy nie odmawiasz.

Jesteś odbierany jako osoba bezkonfliktowa. W obliczu nieporozumienia wycofujesz się lub przyjmujesz rolę mediatora, rzadko zdecydowanie opowiadasz się po którejś ze stron.

Bez problemu przystajesz na propozycje innych, właściwie – wszystko ci pasuje.

Walkę „o swoje” postrzegasz, jako zbędną utratę energii, wolisz odpuszczać w imię spokoju.

Jesteś bystrym obserwatorem, wyjątkowo wyczulonym na nastroje innych ludzi i dynamikę w relacjach.

Czujesz się nieswojo w obliczu czyjegoś gniewu i niezadowolenia, nawet jeśli nie są wymierzone bezpośrednio w ciebie.

I właściwie nie widzisz w tym nic złego. Taki jesteś – dobry i uczynny, uśmiechnięty i miły, ugodowy, ustępliwy... Super sprawa. Wszyscy cię lubią i doceniają. Chwalą i stawiają za wzór.

A także, świadomie lub nie, wykorzystują i eksploatują twą dobroć i uległość bez umiaru.

https://cdn.steemitimages.com/DQmWTs4s1hPBueQyV1DJef35QpXmmTG7J994PxRdM2ArrJo/01.jpg

Czy w chwilach kryzysu zastanawiasz się, dlaczego jesteś wyczerpany i czujesz się, jakby dopadło cię stado sępów?

Czy pojawia się w tobie frustracja i opór na myśl o kolejnej przysłudze, dobrym uczynku czy uśmiechu wbrew sobie? Czy odpychasz te emocje i wstydzisz się ich, jako niegodnych prawdziwego altruisty, jakim przecież powinieneś być?

Czy zawstydzasz sam siebie wyzwiskami typu tchórz, frajer, mięczak, gdy kolejny raz nie potrafiłeś komuś odmówić lub zawalczyć o swoje?

Czy czujesz wyrzuty sumienia po tym, jak klucząc, kłamiąc i usprawiedliwiając się (bo wprost nie potrafisz odmówić) wymigałeś się od wyświadczenia komuś przysługi?

Być może nie jesteś po prostu uprzejmy. Możliwe, że jesteś jednym z tych, którzy wkraczają w relacje z zaprogramowaną potrzebą uszczęśliwiania innych kosztem własnego dobra. Musisz wiedzieć, że jest nas cała masa – opuszczone i zaniedbane dzieci ukryte w dorosłych ciałach, idące w życie z nienasyconym głodem zewnętrznej walidacji i paraliżującym strachem przed odrzuceniem, gniewem i dezaprobatą.

To nie jest oznaka słabości czy tchórzostwa. To nie jest zwykłe „podlizywanie się”, czy mówiąc ostrzej, „włażenie ludziom w dupę”.

Możliwe, że tak objawia się u ciebie

People-Pleaser Syndrome lub People-Pleasing Syndrome


Co to takiego?

Określenie to powstało stosunkowo niedawno i obejmuje zespół zachowań właściwy szczególnie dla zaburzenia osobowości zależnej lub współzależnej (ang.: Codependency Personality Disorder). Dla wyjaśnienia i w wielkim skrócie – w przypadku osobowości zależnej nie chodzi o uzależnienie od alkoholu, lecz o głód emocjonalny i toksyczną, nałogową potrzebę absolutnej symbiozy z drugim człowiekiem. Oczywiście w obrębie tego zaburzenia mogą pojawić się typowe nałogi, lecz nie one są jego istotą.

Termin ten w języku polskim nie ma oficjalnego odpowiednika. Dosłownie można to przetłumaczyć jako syndrom zadowalacza (lub zadowalania) ludzi... dziwnie, prawda? Póki co używam nazwy angielskiej i tak już raczej zostanie.

Ze względu na możliwe negatywne konotacje tego pojęcia (skojarzenie z alkoholizmem), amerykański psychoterapeuta Ross Rossenberg zaproponował nową nazwę: Self-love Deficit Disorder. Termin bardziej „przyjazny” choć jeszcze trudniejszy do zgrabnego przetłumaczenia.

No co ty, ja jestem po prostu miły.


W porządku. Bycie miłym samo w sobie nie jest złe, dopóki nie odbija się na twoim samopoczuciu, zdrowiu, interesach czy relacjach. Osobiście wolę, gdy ludzie odnoszą się do mnie z szacunkiem, łagodnością i są wobec mnie życzliwi. Ale to nie oznacza, że z automatu mają spełniać moje życzenia, zgadzać się z moimi poglądami czy pomagać zawsze, gdy o to poproszę. Oczywiście bywam rozczarowana w przypadku odmowy, to naturalne. Ale nie szafuję epitetem „egoista” tak łatwo, jak czyni to wielu innych zawiedzionych.

Na marginesie – zdrowy egoizm uważam za cechę jak najbardziej pożądaną i potrzebną człowiekowi do prawidłowego rozwoju i samorealizacji. Egoizm w rozsądnej dawce nie oznacza zamknięcia się na potrzeby innych, lecz uznanie własnych potrzeb za równie ważne i przyznanie sobie prawa do ich zaspokajania. Bez względu na akceptację (lub jej brak) ze strony otoczenia.

https://cdn.steemitimages.com/DQmZqiysvjQjTUvc5cSoK9rFdqeJ46bvqXWZu4S3WQhDajD/05.jpg

Do niedawna kuliłam się wewnętrznie, gdy ktoś nazwał mnie egoistką i wychodziłam ze skóry, by udowodnić, że to nieprawda. Dzisiaj, gdy z rzadka zdarza mi się to usłyszeć, nadal boli, ale wewnętrznie staję za sobą, silna i niewzruszona i odpowiadam słodko: „Oooo, dziękuję bardzo!”. Szok i niedowierzanie - nie dość, że egoistka, to jeszcze się tego nie wstydzi!

Kiedy więc możemy mieć podejrzenie, że odgrywamy niezbyt zdrową dla nas rolę zadowalacza innych? Oto zestaw najpowszechniejszych symptomów:

 • masz problem z odmawianiem wprost i bez tłumaczenia się
 • kłamiesz, by wykręcić się z podjętego zobowiązania (bo nie potrafiłeś odmówić), czujesz potrzebę usprawiedliwiana się
 • boisz się, czy wręcz oczekujesz odrzucenia ze strony innych, jesteś przewrażliwiony na tym punkcie
 • boisz się własnych tzw. negatywnych emocji, wypierasz je
 • jesteś wyjątkowo altruistyczny i często na tym cierpisz
 • jesteś wciąż wykorzystywany
 • masz problem z określeniem własnych potrzeb i stawianiem granic
 • wdajesz się w relacje o charakterze współzależnym (twoje przywiązanie do partnera czy przyjaciół ma charakter nałogu – jesteś uzależniony od emocji, jaki daje ci dana relacja, a zerwanie wydaje ci się niemożliwe. Jeśli do niego dochodzi - dosłownie umierasz z bólu)
 • jesteś uzależniony od czyjejś aprobaty
 • pragniesz być lubiany za wszelką cenę, najlepiej przez wszystkich
 • nawet najlżejsza krytyka potrafi cię załamać na wiele dni czy nawet tygodni
 • silnie odczuwasz emocje innych, stresujesz się nawet w sytuacjach nie dotyczących ciebie bezpośrednio (np. podczas kłótni obcych ludzi, lub gdy ktoś został w twojej obecności poniżony)
 • boisz się rozczarowania, złości i niezadowolenia innych, masz potrzebę łagodzenia i ustępowania, byleby tylko tego uniknąć
 • zwracasz pilną uwagę na to, co inni pomyślą o tobie – według tego kryterium podejmujesz decyzje
 • potrafisz być empatyczny i wyrozumiały wobec innych, lecz dla siebie jesteś niezwykle surowy i wymagający, nie potrafisz sobie współczuć
 • ślepo wierzysz w dobre intencje innych ludzi, tłumaczysz ich postępowanie nawet w obliczu oczywistego wykorzystywania, manipulacji czy przemocy
 • masz silną potrzebę samokontroli
 • nikt nie zna twojego prawdziwego oblicza, boisz się, że „prawdziwy ty” nie zasługuje na akceptację i miłość
 • gdy robisz coś tylko dla siebie czujesz potrzebę usprawiedliwienia takiego kroku, nawet przed samym sobą
 • odczuwasz zadowolenie, gdy ludzie proszą cię o pomoc i możesz poczuć się potrzebny, użyteczny
 • podświadomie czujesz się odpowiedzialny za samopoczucie ludzi przebywających w twoim otoczeniu, swoim zachowaniem starasz się regulować ich emocje

Lista opracowana z pomocą: https://lonerwolf.com/people-pleasing/

Prawdopodobnie większość z nas (oprócz psychopatów, socjopatów i osobowości typu narcystycznego) przejawia choć część wymienionych zachowań i odczuć. Nie trzeba panikować. Dopiero silne natężenie powyższych oznak może być sygnałem ostrzegawczym. Jak we wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Z drugiej strony typową reakcją ludzką jest wyparcie i automatyczna reakcja obronna: mnie to nie dotyczy. Warto zdobyć się na chwilę szczerości wobec samego siebie, od tego może zależeć jakość życia twojego i twoich bliskich.

Kiedyś było tak, że z automatu zgadzałam się na większość próśb i propozycji, czując wręcz wewnętrzną ulgę, że znowu mogę być pomocna i przydatna. Ktoś mnie zauważał, doceniał. Postrzegałam swoją wartość przez pryzmat przydatności. Na miłość i sympatię potrzebowałam „zasłużyć”, nie potrafiłam przyjąć atencji w innej, zdrowej postaci. Nie znałam pojęcia miłości bezwarunkowej, czyli takiej, którą się ma ZA DARMO. Za to, że się po prostu JEST.

Nie, to było nie do pojęcia.

Dlaczego?

Skąd się biorą people-pleasers?


Najczęściej z fabryczki o nazwie Rodzina. Komórka ta wcale nie musi przejawiać cech patologicznych, by wyprodukować osobnika z błędnym oprogramowaniem. Wystarczy, że jest to rodzina dysfunkcyjna na polu emocjonalnym, by z taśmy zszedł produkt o cechach osobowości narcystycznej, zależnej, czy borderline.

Przykro mi, kochani. Wychowanie dzieci to nie to samo, co hodowla świń, a dom to nie cyrk. Nie wystarczy dać żreć i szmatę na grzbiet, zapłacić za dobre szkoły i wytresować do sztuczek, którymi się można pochwalić przed innymi dorosłymi. Zrobiło się niefajnie? Trudno.

Do rzeczy, bo noc ciemna, a mnie się ciśnienie podnosi.


https://cdn.steemitimages.com/DQmaZZsFZ52RuCHeQ4F2f3xeeAcXBk6QW4QruGCra7noVij/03.jpg

Weźmy takiego malucha, dla którego rodzice są dosłownie – bogami. Jedynym punktem odniesienia, źródłem wiedzy i prawdy objawionej, którą niewinna istota wchłania jak gąbka. Małe dziecko nie jest w stanie krytycznie spojrzeć na zachowanie i słowa opiekunów. Nie może oddzielić ziarna od plew. Ono przyjmie wszystko – zarówno anielską energię jak i wiadro gówna.

Jak każda istota posiadająca zdrowy instynkt przetrwania, dziecko chce przede wszystkim przeżyć i pragnie zaspokojenia najważniejszych potrzeb, jakimi są (według Jeffrey E. Young’a): potrzeba bezpieczeństwa, kontaktu, autonomii, autoekspresji, poczucia własnej wartości i realnych ograniczeń
(za: http://liberalrebel.com/6-potrzeb-dziecka/ - serdecznie polecam cały artykuł!)

Jeżeli warunki są niesprzyjające, to wykształci ono odpowiednie mechanizmy obronne. Niezależnie od tego, w jakim otoczeniu się wychowuje – w domu alkoholików, z narcystyczną matką, poddawane przemocy fizycznej lub psychicznej, wśród wyznawców „zimnego chowu” (wracamy do hodowli świń) lub „tylko” w bliżej nieokreślonym zaniedbaniu – nauczy się, jakie zachowanie zapewni mu przetrwanie i zminimalizuje cierpienie wynikające z braku zaspokojenia podstawowych potrzeb. Cudowna, ludzka właściwość – umiejętność przystosowania się. Siła, ale i przekleństwo. Bo wyuczone za dziecka mechanizmy bardzo ciężko jest zmienić - schodzimy z taśmy i idziemy w świat nieświadomie odtwarzając program przetrwania w dorosłym życiu.

Co robi mały człowiek, by się dostosować i przetrwać?

Uczy się, jak być niewidzialnym - by uniknąć sfrustrowanego pracą ojca, szukającego wiadra na rzyg emocjonalny.

Wystrzega się zachowań, które sprawiają, że mamusia staje się zimna jak głaz - przestaje go widzieć, przestaje do niego mówić. Bo dla niego życie na uczuciowej pustyni jest gorsze od prawdziwej śmierci.

Tworzy indywidualny zestaw neutralizująco-rozweselających zachowań na użytek każdego z domowników. A także na użytek poszczególnych sytuacji kryzysowych. Mała główka wypełnia się z czasem szufladkami, idealnie uporządkowanymi i podpisanymi:


https://cdn.steemitimages.com/DQmNWDiAxS2hQ1bxVPEzn5kzCThuhi8HCrDTWU4K5d4MAoj/08.jpg

Mama jest smutna
Mama i tata się kłócą
Tata jest zły na mojego braciszka
Rodzeństwo się kłóci i rodzice są źli
Rozlałem herbatkę
Braciszek płacze
Tata przyszedł zły z pracy
Mama pije czwarte piwo

Dziesiątki, setki szufladek z gotowymi schematami zachowań na każdą okazję. Potem dochodzą kolejne – dla dziadków, nauczycieli, kolegów z klasy, partnerów, szefów, pań w sklepie, urzędników...

Wykształca osobny zmysł do pomiaru napięcia panującego pomiędzy domownikami. Dzięki temu wie, kiedy musi być jeszcze bardziej usłużnym, kochanym i grzecznym dzieckiem, by zażegnać awanturę.

Czyta w myślach i z wyprzedzeniem spełnia oczekiwania innych.

Nie sprzeciwia się, nie odmawia, błyskawicznie wykonuje wszystkie polecenia.

Nie płacze, choćby nie wiem jak bardzo bolał brzuszek. Wie, że tata nazwie je wtedy mazgajem i nie będzie się do niego odzywał przez godzinę. Czyli całą wieczność.

Nie skarży się na nic i na nikogo. Nie ważne jak ono się czuje, ważne, że mama i tata są uśmiechnięci i się nie kłócą. Choć przez chwilę.

Jest zawsze czujne i gotowe do akcji.

Tak. Takie dziecko pozbędzie się wielu naturalnych, ludzkich potrzeb. Zamknie je w swojej piersi, w betonowym grobowcu, by nie odzywały się i nie raniły niepotrzebnie. W ich miejsce wstawi potrzeby innych – najpierw swoich rodziców. Potem, już w dorosłym życiu, będą to potrzeby przyjaciół, partnerów, szefów, a w skrajnych przypadkach nawet zupełnie obcych ludzi.

Takie dziecko najbardziej boi się opuszczenia, dezaprobaty i gniewu. Ono nie zna miłości bezwarunkowej – na akceptację musi sobie ciężko zapracować. Wie, że tylko spełniając określone warunki ma szansę uniknąć bólu czy zgarnąć okruszki ciepła.


https://cdn.steemitimages.com/DQmNWyoe5Kjy5uUqb8nPVZUJBveJLR4EJpuAre7LaWAApW1/02.jpg

Takie dziecko żyje w wiecznym poczuciu winy. Jeżeli opiekunowie są wciąż z niego niezadowoleni, znowu dostało lanie lub, pomimo jego usilnych starań, w domu wybuchła kolejna awantura - to dojdzie do wniosku, że to z nim coś jest nie tak. Widocznie za mało się stara, nie jest wystarczająco grzeczne i dobre. I rozpocznie ulepszanie systemu, stanie się jeszcze bardziej ciche, kochające, wyrozumiałe i do rany przyłóż. Będzie się uwijało pomiędzy domownikami zbierając ich niezadowolenie i frustrację. Będzie piorunochronem, kozłem ofiarnym, słodkim szczeniaczkiem lub błaznem wyskakującym z pudełka - udźwignie każdą rolę.

Będzie żyło w ciągłym napięciu, z ustawionymi na najlepszy odbiór czułkami.

Większość dzieci funkcjonujących w takich warunkach doświadcza trwałej traumy interpersonalnej i cierpi na Złożony Zespół Stresu Pourazowego - często przez całe swoje życie.

W dorosłym życiu taki człowiek nie będzie w stanie zmierzyć się z niezadowoleniem czy złością bliskiej osoby – za każdym razem pojawi się nieuświadomiony, dziecięcy strach przed odrzuceniem. Z automatu więc zachowa się według wypracowanego lata wcześniej przymusu zadowalania, uspokajania i zasługiwania. Nosząc maskę altruisty będzie żył w nieustannym napięciu i zakłamaniu – nikt tak naprawdę nie pozna jego prawdziwych pragnień, preferencji, marzeń i myśli. Nawet on sam. Nieustannie będzie próbował, tak jak kiedyś, kontrolować i wpływać na emocje i reakcje otoczenia – potwornie wyczerpująca sprawa.

Będzie tłumił i wypierał własne emocje, szczególnie te powszechnie (i błędnie) oceniane, jako negatywne: złość, nienawiść, rozdrażnienie czy zazdrość... Wszystkie te „niegodne” wizerunku altruisty. A niedopuszczone do głosu emocje nie rozpuszczają się w oceanie bezgranicznej miłości, jakbyśmy sobie tego życzyli – nagromadzone w ciele powodują wiele chorób psychosomatycznych i prowadzą do depresji*.
*zobacz: Alexander Lowen, "Lęk przed życiem"; Peter A. Levine, Ann Frederick, "Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy"

Być może za którymś razem zada sobie kluczowe pytania: dlaczego nie potrafię odmówić? Dlaczego tak bardzo zależy mi na samopoczuciu ludzi wokół mnie? Dlaczego boję się gniewu i dezaprobaty? Dlaczego wciąż jestem wykorzystywany?
I postanowi coś z tym zrobić.

Być może.


https://cdn.steemitimages.com/DQmTqBU4TyBvyf1XUZCV2m5NSHgkHhzbkCnUzLbKRTeHaap/07.jpg

Wciąż żyjemy w źle pojmowanym kulcie rodziców: „czcij ojca swego i matkę swoją”... Ja dopowiadam zawsze: gdy na to zasługują.

Jeszcze nie wiem, czy ja zasłużyłam.

„Rodzice — zdaje się im przypominać Boże przykazanie — postępujcie tak, aby zasłużyć na cześć (i miłość) ze strony Waszych dzieci! Nie pozostawiajcie Bożego wymagania czci dla Was w „moralnej próżni”! Chodzi więc ostatecznie o cześć, która jest wzajemna. Przykazanie „czcij ojca i matkę” pośrednio mówi rodzicom: Czcijcie Wasze dzieci, synów i córki tak, jak one na to zasługują.”

Jan Paweł II, List do rodzin Gratissimam Sane, 1994


Zdjęcia: pixabay, pexels, ilustracje: @wadera

KOMENTARZE

 • sweetsandbeyond

  Dzięki za kolejny wartościowy wpis. Widzę w nim siebie sprzed paru lat. W sumie zmiany nie zakotwiczyły się jeszcze, gdyż raz na jakiś czas przyłapuję się na zachowaniach sprzed lat. Ciężka praca za mna i nadal trochę przede mna.

  Życzę sobie jak najszybszego wejścia do mojego nowego, wysłanego zdrowym egoizmem, świata!

 • cardboard

  Bardzo fajny wpis, brakuje mi tylko rozwinięcia:

  I postanowi coś z tym zrobić.

  No właśnie - co można zrobić? Psychoterapia czy można pracować nad sobą samemu?:) tipuvote! 5

 • tipu

  This post received 4.9 SBD upvote from @tipU funded by @cardboard | @wadera now has a chance to win free @steembasicincome share :) | <strong><a href="https://steemit.com/steemit/@tipu/tipu-voting-service-quick-guide-updated-19-06-2018" rel="noopener">Voting service</a></strong> | <strong><a href="https://steemit.com/steemit/@tipu/receiving-daily-profit-with-tipu-quick-guide" rel="noopener">For investors</a></strong>.

 • grecki-bazar-ewy

  Dziękuję :)

 • niekarany

  Super wpis!
  A ilustracje - zajebiaszczość pod sufit!
  Dzięki!

 • kolorowa.wedzma

  Tak bardzo w sedno, siedzę i myślę czy uda mi się wyrwać z tego błędnego koła, często wydaje mi się że inaczej się nie da że mogła bm dawać miliard procent ale tak się nie da ... ja już mam dość czasami mam wrażenie że zamiast iść w górę idę w dół pod muł. Ciekawe czy mi się uda...

 • rozku

  kochana, od wczoraj chodzę z tym Twoim tekstem pod skórą,
  nawet nie wiesz jak bardzo mnie to zajmuje (odkąd mam własne dziecko i zdaje sobie sprawę z tej ogromnej odpowiedzialności..)

  trochę o tym wczoraj pisałyśmy u mnie, bo temat jest sąsiedni i pokrewny
  (tzn. mi tak sie nasunęło, ze jako rodzice jesteśmy pierwszymi potencjalnymi mordercami geniuszu naszych dzieci;
  np. sącząc w nie niewiarę; kwestionując ich kreatywność, zaprzeczając ich prawdziwym, ale niewygodnym dla nas odczuciom,
  blokując, negując, przerzucając na nie własne schematy, obawy, niepewność czy traumy..)
  i mój pierwszy artykuł na steemicie, tez po części traktował właśnie o tym..

  wiem jaką "moc" posiadam,
  wiem jak łatwo/ subtelnie/ w wyrachowany/ albo nieświadomy sposób mogę złamać dziecku kręgosłup,
  jakie skrypty mu sprzedaje, co słyszy, widzi i wnioskuje..
  zastanawiam sie co przekazuję mu także (a może i przede wszystkim) niewerbalnie.

  spać po nocach czasem przez to nie mogę.
  ciąży ten słodki ciężar odpowiedzialności..

  dziękuję, ze o tym piszesz.
  dla mnie to tez ogromnie ważne
  (i rozpatrywane z obu stron; jako dziecka i jako rodzica)

 • zdrowie

  O jaki dobry i mocny tekst. Jaki ważny. Jaki potrzebny.
  Dziękuję!

 • who-knock

  Wstęp tego wpisu jest doskonałą ilustracją dość powszechnej społecznie maski która zewnętrznie jest odwróconym odbiciem kluczowych cech wewnętrznych.

  Racjonalni altruiści to jedna z najbardziej zakłamanych, fałszywych i zwyczajne żałosnych grup społecznych jaką uprzednio - bez skrzywienia w postaci emocji - można zobaczyć w prawdziwym świetle… cała ich postawa jest jednym wielkim mechanizmem wyparcia a także, w odróżnieniu od np. socjopatów - patologicznym przyjęciu/traktowaniu superego…

  … do reszty wpisu [niewątpliwe ciekawego ;) ], odniosę się publikując własny.

  Pozdrawiam !

 • dutmistrz

  Pamiętam jak organizując i koordynując liczne wyjścia o charakterze libacyjno-alkoholowym nie mogłem się odprężyć, bo zastanawiałem się czy wszystkim w otoczeniu jest dobrze. Opisywany syndrom to byłem cały ja w gimnazjum/liceum czy na studiach.

  Teraz pisuję gniewne i dosadne spostrzeżenia na forum pracowniczym, które okraszam dodatkowo ironią, mam nadzieję że idącą w pięty. I to jest dobre, bo w minimalnym stopniu przynoszę te emocje do domu.

  A więc jest lepiej :)

  Naturalnie kwestia dziecięca w tekście mnie zainteresowała. Szczęśliwie mamy z żoną umiejętność "przeżywania się" po sporach, nawet gdy zdarzy się nam na siebie "warknąć" to z momentem zakończenia takiej sytuacji (niekoniecznie ustania przedmiotu sporu, nadal nie zamontowałem tych szafek) zazwyczaj wracamy do zwykłego, serdecznego trybu. Przy czym kiedy mamy jakiś milczący, zacięty moment trwający dłużej, to zauważyłem, że jesteśmy dla młodego jak zwykle serdeczni i pogodni - wykorzystywanie dziecka jako kubeł na rzygi frustracji to coś skrajnie obrzydliwego. Bycie "bogiem" dla takiego ponad rocznego szkraba to jest momentami walka z samym sobą, zwłaszcza w momencie bezsilności przy zapowietrzającym się od płaczu dziecku. Na początku miałem ochotę rozerwać świat na strzępy. Tak ściągniętych wodzy epatowania negatywnymi emocjami nie miałem nigdy w życiu. Ich trzymanie jest ciężkie, ale z czasem chwyt jest lepszy, a satysfakcja z ich utrzymania w okresie szarpania - przemożna. I znowu nauczycielką opanowania i cierpliwości okazała się umiłowana połowica.

 • marius-hrulabs

  Fajny wpis. Poruszanie takich tematów jest bardzo ważne, bo buduję świadomość społeczną o ważnych problemach które są trywializowane i bagatelizowane niestety.

 • longer

  Mało, że dotyka mnie osobiście emocjonalnie - od dawna próbuję ujarzmić potwora zwanego "asertywność", mało, że tak dogłębnie i celnie zanalizowane (wykształcenie psychologiczne?), to jeszcze jak to jest napisane.

  Jak to się świetnie czyta. No po prostu...

  A ten fragment zostanie ze mną naprawdę długo:
  "Musisz wiedzieć, że jest nas cała masa – opuszczone i zaniedbane dzieci ukryte w dorosłych ciałach, idące w życie z nienasyconym głodem zewnętrznej walidacji i paraliżującym strachem przed odrzuceniem, gniewem i dezaprobatą."