BLOGCZEJNalpha

Hanami

Koniec marca a początek kwietnia to w Kraju Kwitnącej Wiśni długo wyczekiwany przez Japończyków czas hanami.

s0.JPG

Słowo to w dosłownym tłumaczeniu oznacza „oglądanie kwiatów” i jest związane z kilkusetletnią tradycją oglądania i kontemplowania kwitnących kwiatów wiśni piłkowanych (Cerasus serrulata) w języku japońskim określanych słowem Sakura.

s1.jpg

Pierwotnie zwyczaj podziwiania kwiatów ozdobnych zapoczątkowało zachwycanie się kwitnącymi kwiatami moreli japońskiej (Prunus mume) nazywanej również ume- śliwą japońską. Ten rodzaj hanami praktykują jeszcze w Japonii osoby starsze.

s3.jpg

Jednak z czasem zwyczaj podziwiania kwiatów zmienił swoją formę. Cesarz Saga panujący w latach 786-842, zapraszał swoich gości na uczty do ogrodów cesarskich. Pod drzewami kwitnących wiśni w Kioto pito sake, podziwiano urodę kwiatów wiśni, tworzono i recytowano poezję, śpiewano pieśni.

s4.jpg

Badacze tradycji Japonii skłaniają się do teorii, że to właśnie wtedy narodziło się współczesne hanami o refleksyjnym ale również radosnym i towarzyskim charakterze.
Sakura-zensen w wolnym tłumaczeniu „front kwitnienia wiśni" rozpoczyna swoją wędrówkę przez Japonię już zimą. Pierwsze drzewa wiśni zaczynają kwitnąć już w styczniu na Okinawie, wyspie na której narodził się styl walki Okinawa te (Ręce Okinawy), który stał się podwalinami japońskiej sztuki walki karate.

s5.jpg

Wraz z przesuwaniem się frontu w kierunku północnym w marcu wiśnie zakwitają na wyspie Kyushu. W okolicach końca marca a początku kwietnia w okolicach wyspy Honsiu, na której położone jest Tokio stolica Japonii przypada apogeum kwitnienia. Najdalej na północ wysunięta wyspa Hokkaido musi czekać na czas kwitnienia wiśni aż do maja. Tradycja hanami jest tak bardzo ważna i głęboko zakorzeniona w kulturze Japonii, że podróżujący "front kwitnienia wiśni" czyli wspomniany wcześniej sakura-zensen relacjonowany jest w specjalnych, telewizyjnych komunikatach pogodowych.

s6.jpg

Kiedy nadchodzi właściwy czas ludzie spotykają się w parkach i ogrodach świątynnych by w otoczeniu kwitnących drzew wiśni spędzić wspólnie czas na rozmyślaniach, podziwianiu kwiatów, koncertach tradycyjnej muzyki, tańcach, ucztach i rozmowach pod drzewami, czytaniu poezji.

Piękno – nocą
gdy rok się kończy
ten bezmiar nieba

Issa (1763-1827)

s7.jpg

Apogeum kwitnienia przypada około tygodnia po pojawieniu się pierwszych kwiatów i trwa również około tygodnia, potem kwiaty przekwitają. Telewizyjna kampania informacyjna pozwala przygotować się na ten czas i zaplanować, koncerty oraz występy artystyczne, spotkania towarzyskie.

s8.jpg

Pierwotny charakter hanami związany był z refleksją i kontemplacją życia. Kwiat kwitnącej wiśni jest w Japonii metaforycznym odbiciem i symbolem życia człowieka - jest piękny i ulotny - rodzi się, rozkwita i umiera.

Godny podziwu
Ten kto nie pomyśli: 'Życie mija'
Widząc błyskawice.

Basho

W Japonii występuje kilkadziesiąt odmian drzewa wiśni. Najpopularniejszą i jedną z najpiękniejszych jest odmiana o białych kwitach z lekko różowym zabarwieniem nazywana Somei Yoshino.

s9.jpg

Bibliografia
-Kultura japońska, Paul Varley
-Chryzantema i miecz. Wzory kultury japońskiej, R. Benedict
-Historia Japonii, Henshall Kenneth G.
-Haiku, Basho, Issa

Zdjęcia - Wikimedia Commons

KOMENTARZE

  • sajkus

    Jeden z najlepszych momentów na wycieczkę do Japoni. Bardzo fajny artykuł

  • angatt

    Ciekawi mnie jak tę tradycję kontemplacji udaje się pogodzić ze współczesnym, pośpiesznym stylem życia.