BLOGCZEJNalpha

Hierarchia w stadzie... Na temat walki o pozycję w stadzie słów kilka

Hierarchia koni w stadzie to bardzo ważna rzecz, po jej ustaleniu w stadzie panuje spokój i porządek. Kształtowanie jej odbywa się przez demonstrowanie w stosunku do innych koni zachowań dominujących. Konie często używają do tego masy własnego ciała, zębów i kopyt. Pokonany ustępuje z pola uznając wyższą pozycję zwycięzcy w stadzie.

dęba.jpg

Kto rządzi w stadzie najłatwiej zaobserwować na padoku kiedy konie stojące najwyżej w hierarchii stada pierwsze podchodzą do paszy i wody, po nich i z boku podchodzą konie stojące niżej w hierarchii. Już w młodym wieku ogierki podczas zabaw próbują siłowo zdominować towarzysza zabaw. To pierwsze zapasy mające wyłonić liderów stada, które jeszcze są zabawą ale kiedy konie podrosną staną się elementem prawdziwej walki o pozycje w stadzie.


W schronisku Tara przebywa wykupione z targu w Skaryszewie stado ogierków. Zanim zostaną dołączone do właściwego stada, tworzą własną małą społeczność. Pierwsze pokazy siły to jeszcze nie agresywne aczkolwiek już widowiskowe przedstawienia mające na celu ustalić pierwsze zalążki hierarchii w stadzie ogierków.

https://www.youtube.com/watch?v=s1zSmQHkIuI

Zapraszam do obejrzenia innych materiałów o schronisku i zamieszkujących je zwierzętach.

Fakty i mity o zwierzakach - Czy krowa może okazywać radość ?!

Jeden kowal... 200 koni... czyli o werkowaniu kopyt słów kilka

Materiał video udostępniony za zgodą Fundacji Tara w ramach kampanii medialnej promującej działania adopcyjne schroniska.

KOMENTARZE

 • slabiak.com

  chyba wszedzie jest tak że kto pierwszy ten lepszy :)

 • mmmmkkkk311

  I just upvoted You! (Reply "STOP" to stop automatic upvotes)

 • angatt

  A czy nie jest tak, że każde stado/wataha ustala "hierarchię dziobania"? Wiem, że artykule skupiasz się na koniach. Jednak lektura zostawia mi wrażenie jakoby to były zachowania wyłącznie końskie, niespotykane wśród innych gatunków ssaków.

 • tapioka

  A czy ma znaczenie czy ogier jest wykastrowany czy pełnowartościowy?