BLOGCZEJNalpha

Malta... mały kamień, o który potknęła się wielka Anglia.

BitBay - polska giełda kryptowalut przenosi się na Maltę. Biorąc pod uwagę, że na Malcie kryptowaluty postrzegane są jako rozwijające się nowe technologie finansowe i Republika Malty chce oprzeć na nich swój system finansowy to jest to doskonałe posunięcie twórców BitBay. Nie będę jednak rozpisywał się o temacie kryptowalut. Chciałbym podzielić się z Wami moją krótką refleksją na temat samej Malty i pewnego związanego z nią epizodu historycznego.

m1.jpg

Ta wyspa uznawana jest jako najdalej wysunięte na południe państwo europejskie a jej położenie geograficzne od zawsze czyniło ją doskonałym punktem strategicznym do kontrolowania centralnego i wschodniego basenu Morza Śródziemnego. Wiedział o tym Napoleon, którego flota zajęła wyspę. Ten ruch miał umożliwić mu przygotowanie w Syrii i Persii przyczółków i zaplecza potrzebnego do ataku na Indie. Francuskie rządy nie odpowiadały jednak mieszkańcom co wykorzystali prowadzący wojnę z Francją Anglicy. Wsparli swoją armią wzniecone przez mieszkańców wyspy powstanie i oblegany garnizon francuski skapitulował.

Nim to się jednak stało, świadomy nadchodzącej klęski garnizonu i utraty wsypy Napoleon wykorzystał ją by zyskać przychylność cara Pawła I i poróżnić Rosję z Anglią uniemożliwiając tym samym wzmocnienie antynapoleońskiej koalicji w Europie. Jak to się stało? Sam ruch był arcymistrzostwem dyplomacji i strategii politycznej.

Tuż przed wydarzeniami na Malcie francuski generał Masséna rozbił pod Zurychem wojska rosyjskie biorąc kilka tysięcy jeńców. Pod pod Alkmaar w Holandii inny francuski generał Brune rozbija angielsko-rosyjski desant morski i bierze kolejnych jeńców. Daje to blisko 6 tysięcy rosyjskich jeńców we francuskich rękach i duży kłopot - trzeba ich żywić i pilnować co angażuje środki i ludzi. Rosja nie ma francuskich jeńców więc nie ma możliwości wymienić ich za swoich żołnierzy.

Napoleon zdawał sobie sprawę, że starci Maltę ale na tej porażce postanowił ugrać dużo więcej. Wiedział, że Zakon Rycerzy Maltańskich wybrał swym nowym Wielkim Mistrzem cara Pawła I co sprawiło, że również Rosja na równi z Anglią zaczęła rościć sobie prawo do Malty.

m2.jpg

Postanowił dogadać się z carem Pawłem I i zaoferował mu uszanowanie jego zwierzchnictwa nad zakonem Kawalerów Maltańskich oraz oddanie Malty pod panowanie Rosji. Gwarantem militarnym porozumienia miał być garnizon rosyjski sformowany z jeńców rosyjskich przetrzymywanych we Francji. Car był zachwycony i oczarowany gestem Napoleona nie wiedząc, że ten oddaje mu coś co właściwie za chwilę utraci a przy okazji pozbywa się problemu jeńców rosyjskich. Sprawa został ustalona, stosowne edykty podpisane i wtedy właśnie garnizon francuski na Malcie padł. Anglicy zajęli wyspę i zgodnie z przewidywaniami Napoleona odmówili przywrócenia na wyspie zakonu Joanitów, którego Wielkim Mistrzem jak pamiętamy był car Paweł I. Oczywiście Paweł I natychmiast zażądał zwrotu wyspy Rosji. Oczywiście Anglia odmówiła realizując przewidziany przez Napoleona scenariusz... Paweł I wściekł się na Anglików. W efekcie doszło do całkowitego zerwania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Anglią a Rosją i wojny gospodarczej (od listopada 1800). Kolejnym następstwem wydarzeń na Malcie było powstanie Ligi Zbrojnej Neutralnych (Rosja, Szwecja, Prusy i Dania) wymierzonej przeciw tyranii angielskiej na morzach. Napoleon osiągnął swój cel - Anglia straciła w Europie potężnego sojusznika.

m3.jpg

Tak oto mała wyspa, jej burzliwe dzieje i wpływ na międzynarodową historię mogą wiele nauczyć nas o wytrawnej sztuce dyplomacja i godnej Machiavellego przebiegłości politycznej.

Bibliografia - Waldemar Łysiak "Cesarski poker", Wikipedia

Zdjęcia - Wikimedia

KOMENTARZE