BLOGCZEJNalpha

Miłość bezwarunkowa?! Tak... Istnieje! Widziałem ją. :)

daga.jpg


"Istnieje taki typ dziewczyny, która - choć niezdolna do posprzątania własnego pokoju, nawet pod groźbą noża - będzie walczyć o przywilej spędzania całego dnia na wygarnianiu gnoju ze stajni."

Terry Pratchett
Muzyka duszy - Soul Music 1994

p1.jpg


Kiedy trafiłem na ten fragment uśmiechnąłem się w myślach do Terrego Pratchetta bo chociaż nie ma go już wśród nas, to jego książki dalej uczą, bawią i zaskakują czytelników swoją ponadczasową, życiową wymową.
Terry napisał prawdę. Takie dziewczyny istnieją... Znam właśnie TAKIE dziewczyny. Spotykam je podczas każdej wizyty w schronisku. Pracuję z nimi w stajniach i na padokach, rozmawiam o koniach , psach, kotach i codziennym życiu.

a.jpg

Ubrane w militarne ciuchy, flanelowe koszule albo kolorowe bluzy , często po całym dniu brudne od kurzu, ziemi i błota. Uśmiechnięte w ciężkich wojskowych butach z rozpuszczonymi w nieładzie włosami, biegają po błotnistych padokach i stajniach obdarowując swoją uwagą, słowami, dotykiem i miłością konie.

b.jpg

Gotują i przecierają warzywa dla tych końskich staruszków, które już zęby straciły i dla starej owieczki Marty, która już 11 lat mieszka w schronisku. Kiedy przyjeżdża weterynarz noszą za nim torby z lekami i strzykawki ze szczepionkami opowiadając co jest nie tak z ich ukochanym schroniskowym koniem.

c.jpg

Każda z nich ma swojego ulubieńca, każda z nich troszczy się o niego i podczas obchodu po stajniach i padokach dzieli się z weterynarzem swoimi obawami o zdrowie swojego konia. :) Trzymają kroplówki, uspokajają konie, wcierają im maści w chore nogi, czyszczą je i dokarmiają ćwiartkami jabłek czy też kawałkami marchewki. Wkładają w to tyle miłości ile tylko jest zdolne dać ludzkie serce.

d.jpg

W stajniach machają widłami rozkładając słomę i siano w boksach, czyszczą poidła i wyprowadzają konie. Rozwożą po padokach i zagrodach trawę i siano dla krów, kóz i owiec.

l.jpg

W porze karmienia biegają z taczkami rozwożąc owies by wszystkie na czas nakarmić, podać witaminy i oddzielnie przygotowywane karmy dla tarowych staruszków i koni na specjalnych dietach. Zajmują się całym zwierzyńcem w schronisku, karmią koty, owce, krowy, świnki, kaczki, gołębie, kucyki osiołki i kozy. Tara to nie tylko konie :) To cały zwierzyniec!

f.jpg

Karmią i wyprowadzają na spacer schroniskowe psy dbając by każdy dostał należną mu porcję pieszczot, zainteresowania i głaskania.

g.jpg

Często pomagają w ciężkich pracach budowlanych, przy budowie nowych padoków, rozstawianiu ogrodzeń na pastwiskach, remontach pomieszczeń socjalnych i stajni w schronisku, czyszczeniu i malowaniu boksów dla koni.

h.jpg


Dlaczego to robią? Nie mają z tego kasy, sławy, dyplomów, medali ani publicznych wyrazów uznania. Spędzają swój wolny czas w schronisku na końcu świata... Myślę, że odpowiedzią jest jedno słowo MIŁOŚĆ.

i.jpg

Czysta, prawdziwa, bezwarunkowa miłość do zwierzaków. One je kochają. :)

j.jpg

Myślę, że natura kocha równowagę i kiedy na jednej szali kładzie okrucieństwo, egoizm i zło tego świata na drugiej układa miłość, bezinteresowność i empatię. Każdy z nas w życiu podejmuje wybory, do której szali dorzucić się swoimi uczynkami i wyborami jakich codziennie dokonujemy zmagając się z życiem.

k.jpg

Tekst zgłaszam do konkursu tematygodnia #24 jako luźne nawiązanie do tematu nr 2: Egoizm (psychologia).

t1 małe.jpg

Zdjęcia

Dagmara Lelek
Han Ster
Justyna Lach
Fundacja Tara

KOMENTARZE

 • wmproductions

  Coś w tym jest :) Te zwierzęta też na pewno kochają swoich opiekunów... Chodź niektórzy uważają, że człowiek to jedyna osoba na świecie, która potrafi myśleć oraz odczuwać emocje... :) Pozdrawiam

 • zdrowie

  Piękny tekst i cudne zdjęcia! Miłość.. serce nie zna podziałów, podziały tworzy głowa. A przecież wszyscy jesteśmy jednością.

 • malina1979

  Pięknie, pięknie, pięknie - to jest właśnie to - ta "Czysta, prawdziwa, bezwarunkowa miłość do zwierzaków"

 • michalx2008x

  Oby więcej takich wpisów na #pl-emocjonalnie. Za taki wpis w pełni zasłużone 100% UPa :)

 • foggymeadow

  Serduszko wzrasta czytając takie posty! Dzięki ☺️

 • tapioka

  Wspaniali ludzie są w Tarze