BLOGCZEJNalpha

"Staruszki" mają swój azyl - TARA Schronisko dla koni

staruszki.jpg

Konie jak ludzie również się starzeją... w Tarze "Staruszki" mają swoje stado. Trafiają tam konie w podeszłym wieku, które w stadzie głównym nie dałyby sobie rady. Nie są już takie szybkie by biegać z całym stadem, chorują, wymagają ciągłej opieki i troski.

https://www.youtube.com/watch?v=I7IVzyRO7ac&feature=youtu.be

Te konie w większości ciężko pracowały fizycznie przez całe życie jak Babunia - klacz, którą właściciel wypożyczał do pracy w górach na ciężkich stromych polach w Limanowej. Ma dychawicę i problemy z nogami. Kiedy trafiła do Tary poprzedni właściciel prosił by miała towarzystwo innych koni. Jest bardzo spokojna, ufna i towarzyska a obecność innych koni daje jej poczucie bezpieczeństwa.

Babunia.jpg

Drop bardzo spokojny i łagodny koń jest od lat niewidomy.

Drop.jpg

Zawsze trzyma się na końcu stada, ostatni wychodzi ze stajni i ostatni wraca z pastwiska żeby mieć pewność, że podąża za stadem.


Melisa była koniem zawodniczym, startowała w Sopockim Klubie Jeździeckim, z uszkodzonym kręgosłupem trafiła do Tary.

Melisa.jpg

Inez, piękna siwa klacz. Startowała w zawodach western riding. Inny jeździec wjechał w nią koniem. Inez doznała kontuzji łopatki i okulała, znalazła spokój i azyl w Tarze.

Inez.jpg

Mała jeden z najstarszych koni w Tarze, w 2002 roku przyjechała z Warszawy, ma dychawicę.

Mała.jpg

To tylko kilka koni ze stada staruszków, wszystkie razem można spotkać w Tarze.
Historię Yody konia pochodzącego również z tego stada opisywałem już wcześniej, link poniżej.

Yoda... Jasna strona mocy!

Ja bardzo lubię to stado i jak tylko mam okazję to pomagam w porannym karmieniu go i wypuszczaniu na padok. Konie są ufne, spokojne, kontaktowe i bardzo towarzyskie.
Staruszki wymagają ciągłego leczenia. Mają również własną dietę - Rozmoczony owies, leki, suplementy i parzone zioła, tarte warzywa, rozdrobnione owoce i mieszanki witaminowe wszystko to by mogły normalnie funkcjonować. Na stare stawy w celu rozgrzania i stany zapalne skóry stosowane są różnego rodzaju maści. Podobnie na odleżyny, które są nieuniknione, staruszki z racji wieku często długo przebywają w pozycji leżącej i często pojawiają się stany zapalne skóry.

W Tarze potrzebna jest nowa stajnia dla staruszków umiejscowiona w pobliżu trawiastych padoków tak by miały jak najbliżej do zielonych łąk położonych na tyłach schroniska. Z uwagi na konieczność ciągłej opieki, podawania leków i specjalnie przygotowywanej karmy staruszki są stadem, które w okresie letnim pozostaje w Tarze i nie jest wywożone na letni wypas. Aby ułatwić im w okresie wiosennym i letnim dostęp do trawy i świeżego powietrza Tara próbuje zaadoptować na nową stajnie dla nich ruiny starej wiaty położonej w bezpośrednim sąsiedztwie głównych padoków.

Ruszyła akcja zbierania środków na ten cel. Zapraszam do obejrzenia filmu o staruszkach z Tary promującego tę zbiórkę.

https://pomagam.pl/staruszkowo

Dla schroniska każdy grosz będzie na wagę złota

Materiał zdjęciowy oraz video udostępnione za zgodą Fundacji Tara w ramach promocji medialnej akcji pozyskiwania funduszy na budowę stajni dla stada staruszków.

tara logo.jpg

KOMENTARZE

  • tapioka

    Bardzo lubię Twoje posty o Tarze :).

  • kamilkowalski

    zachęcam do wzięcia udziału w konkursie:
    https://steemit.com/tematygodnia/@steemit-polska/tematy-tygodnia-tematygodnia-22-tematy