BLOGCZEJNalpha

"W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle" - Konkurs #pl-filmy

 • Ty szmato... Ty szczurze... Uciekasz z płonącego okrętu do wroga. Od kiedy im służysz?

 • Od początku Bruner... Od pierwszego dnia. Jestem oficerem polskiego wywiadu.

Powyższy dialog pochodzi z 15 odcinka pl. "Oblężenie" polskiego serialu "Stawka większa niż życie", to od dzieciństwa mój ulubiony serial. Swoistym prekursorem serialu było 14 odcinkowe widowisko Teatru Telewizji, emitowane w jedynym wtedy dostępnym na antenie telewizji programie w latach 1965-1967. Sukces wersji teatralnej spowodował iż Zespół Filmowy „Syrena” w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi w latach 1967 - 1968 wyprodukował 18 odcinków serialu "Stawka większa niż życie".

 1. Wiem, kim jesteś

 2. Hotel Excelsior

 3. Ściśle tajne

 4. Café Rose

 5. Ostatnia szansa

 6. Żelazny Krzyż

 7. Podwójny nelson

 8. Wielka wsypa

 9. Genialny plan pułkownika Krafta

 10. W imieniu Rzeczypospolitej

 11. Hasło

 12. Zdrada

 13. Bez instrukcji

 14. Edyta

 15. Oblężenie

 16. Akcja „Liść dębu”

 17. Spotkanie

 18. Poszukiwany Gruppenführer Wolf

Inspiracją do powstania serialu był film "Doktor No" z 1962 roku będący pierwszym filmem o Jamesie Bondzie. Scenariusz do "Stawka większa niż życie" napisany przez Andrzeja Szypulskiego i Zbigniewa Safjana wyreżyserowali Janusz Morgenstern i Andrzej Konic.
Akcja serialu toczy się wokół przygód oficera polskiego wywiadu Stanisława Kolickiego o pseudonimach J-23 i Janek, podszywającego się z racji fizycznego podobieństwa pod będącego w rosyjskiej niewoli niemieckiego oficera Hansa Klossa. W wyniku akcji rosyjskiego wywiadu sobowtór Hansa Klossa pracuje jako oficer Abwehry - niemieckiego wywiadu, przekazując tajne informacje do Moskwy. Odtwórcą tej głównej roli był Stanisław Mikulski.

kloss.jpg

Film jest czarno-biały co pozwala skupić się na postaciach i czyni je wyrazistymi. Autorem zdjęć był Antoni Wójtowicz. Mocną stroną serialu była ścieżka dźwiękowa autorstwa muzyka jazzowego Jerzego Matuszkiewicza. Dynamiczna w akcji, stopniująca napięcie w chwilach niepewności stanowi doskonałe spoiwo poszczególnych kadrów sytuacyjnych serialu.
Nie znajdziecie tu wyrafinowanych trików i efektów specjalnych rodem z amerykańskich produkcji. Sceny są proste i krzyczą normalnością i realizmem.
Kolejną mocną stroną była obsada aktorska w rolach drugoplanowych przewinął się kwiat późniejszej polskiej elity aktorskiej np. Zbigniew Zapasiewicz, Marian Opania, Anna Seniuk, Jan Englert, Maciej Damięcki, Andrzej Zaorski i wielu wielu innych aktorów w asyście dużej ilości statystów.

To co najbardziej urzeka to fakt, że serial miał niebanalny wpływ na przyszłą, szeroko pojętą polską kulturę i sztukę.

Cytaty z serialu do dziś pojawiają się w języku potocznym, utworach muzycznych, innych filmach. Mieczysław Wiśniewski narysował 20 odcinkowy komiks cyklu Kapitan Kloss. Polska grupa punkrockowa "Dzieci Kapitana Klossa" wydała w 1993 roku album "Dzieci Kapitana Klossa". Nawiązania do "Stawki większej niż życie" pojawiają się min. w filmach takich jak serial "07 zgłoś się", "Alternatywy 4", " Operacja Samum" czy też "Vinci". Przykłady można by mnożyć.

Serial doczekał się swojego muzeum w Katowicach gdzie można było obejrzeć zdjęcia z nim powiązane i rekwizyty z planu filmowego. Nie wiem czy jeszcze istnieje, gdyż brak pieniędzy na tą popkulturową placówkę i zarzuty o germanizowanie społeczeństwa sprawiły, że właściciel miał wycofać się z tego projektu.

rekwizyty.jpg

Oglądałem ten serial wiele razy i dwie rzeczy zawsze sprawiają, że mam ciary na plecach. Genialna dla mnie ścieżka dźwiękowa i słowa "J-23 znowu nadaje!".

Bibliografia - Wikipedia
Zdjęcia - Wikimedia

KOMENTARZE

 • wadera

  Serial mojego dzieciństwa :) Ścieżka dźwiękowa z motywem otwierającym - wymiata! Podobnym sentymentem darzę muzykę z 07 Zgłoś Się...

 • kusior

  "Zuzanna lubi je tylko jesienią"

  Ja ten serial w całości obejrzałem stosunkowo niedawno, bo jakieś 2 lata temu. Ale zrobił na mnie niezwykłe wrażenie. J-23 to bohater pod wieloma względami przebijający Bonda. Każdy odcinek obmyślony bardzo dobrze, intryga trzyma w napięciu, nie brakuje nieprzewidywalnych zwrotów, a końcówki potrafiły zaskakiwać.

  Zresztą Hans Kloss był bohaterem jednego z moich wpisów.