BLOGCZEJNalpha

Yoda... Jasna strona mocy!

Yoda… Przepiękny, duży i postawny, srokaty wałach o niespotykanych błękitnych oczach został wypatrzony przez ludzi kochających konie na targu w Skaryszewie na tzw. "Święcie konia", podczas którego polskie konie sprzedaje się na mięso do włoskich i polskich rzeźni. Co roku targ jest pikietowany przez obrońców praw zwierząt dążących do zamknięcia targu i zakończenia gehenny polskich koni. Co roku ludzie wykupują choć kilka koni by uratować im życie . Yoda jest jednym z takich uratowanych koni.

Yoda.jpg

Yoda po ciężkim ochwacie miał problemy z chodzeniem i to prawdopodobnie było przyczyną, że poprzedni właściciel nie chcąc leczyć konia postanowił pozbyć się go w najprostszy sposób, sprzedając go do rzeźni. Ludzie, którzy kochają konie wspólnie z fundacją Tara wykupili go i koń został przetransportowany do swojego nowego i ostatniego zarazem domu do schroniska Tara. Dlaczego ostatniego zapytacie? Dlatego, że każdy koń, który zamieszka w Tarze ma tam zapewniony dożywotni dom, opiekę weterynaryjną, kowala i towarzystwo innych koni. Żaden koń nie jest oddawany w adopcję poza teren schroniska. Jedyną możliwością adopcji jest adopcja wirtualna konia i odwiedzanie go w schronisku. O adopcji wirtualnej pisałem już wcześniej - link poniżej.

Adopcja wirtualna - Tak również możesz pomagać

Yoda z racji tego, że nadal ma problemy z kopytami i jest bardzo łagodnym koniem zamieszkał ze stadem staruszków, które jest najspokojniejszym stadem w Tarze. Zaprzyjaźnił się z Nazirem również dużym koniem, który ma wysoką pozycję w stadzie i został zaakceptowany jako członek społeczności przez pozostałe konie ze stada staruszków.

yoda-nazir.jpg

To jeden ze sprytniejszych koni w Tarze zawsze pierwszy w kolejce po marchewkę i zainteresowanie odwiedzających Tarę. Potrafi sam przesuwać ciężarem własnego ciała żerdzie w ogrodzeniu tak by dostać się na inny padok, na którym jego zdaniem jest więcej trawy. Trzeba mieć go cały czas na oku bo niezły z niego łobuz. Rozrabia jednak w tak czarujący sposób, że ma całkiem spore grono wielbicieli wśród gości Tary i wolontariuszy. Lubi popisywać się machając zaczepnie głową i rzucając grzywą lub krótkimi radosnymi galopadami przy przechodzeniu rano ze stajni na trawiasty padok. O historii wykupienia Yody i jego zachowaniu podczas pierwszych dni w schronisku a także dołączeniu go do stada staruszków powstał film. Zapraszam do obejrzenia - link poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=Ed7J2T57Og4

Zapraszam do odwiedzenia schroniska i poznania Yody osobiście :)

Inne materiały o schronisku Tara i jego zwierzakach.

Może to już ostatni śnieg... Jak cieszą się konie? :)
Letnie pastwiska... o końskich wakacjach słów kilka
Kucyk... Taki mały koń
Hierarchia w stadzie... Na temat walki o pozycję w stadzie słów kilka
Fakty i mity o zwierzakach - Czy krowa może okazywać radość ?!
Jeden kowal... 200 koni... czyli o werkowaniu kopyt słów kilka

Materiały video i zdjęcia udostępnione za zgodą wolontariuszy i Fundacji Tara w ramach kampanii medialnej promującej działania adopcyjne schroniska.

KOMENTARZE

 • tapioka

  "Święto konia" ? Ale mi święto konia.
  Kawał dobrej roboty odwalacie. Spisałam już KRS Tary.

 • theadelina

  piękny koń! i świetna akcja :)

 • grecki-bazar-ewy

  Piękny koń i tak ciepło o nim piszesz... :)