BLOGCZEJNalpha

Jadowity pająk w Polsce - Tygrzyk paskowany

Jak zapewne większość z Was wie prawie wszystkie gatunki pająków są jadowite. Nie oznacza to, że powinniśmy wszystkich się obawiać. Na nasze szczęście większość pająków ma zbyt słabe szczękoczułki aby przebić ludzką skórę. Jednym z takich pająków, któremu czasem się to udaje jest Tygrzyk Paskowany. Pająk, którego ciężko pomylić z jakimkolwiek innym. To co go wyróżnia to ubarwienie przypominające osę lub szerszenia. Pająk ten pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Około 100-200 lat temu zaczął ekspansję na północ. Początkowo w Polsce był nieliczny i objęty ochroną. W 2011 roku był już tak liczny, że zniesiono ochronę prawną i uznano go za gatunek inwazyjny.

Jako wędkarz i amator wszelkiego rodzaju darów lasu spotykam go bardzo często. Zwłaszcza w okolicach dzikich jeżyn czy malin.

DSC_0870.JPG

To właśnie jego rosnąca liczebność oraz warunki pozwalające na ugryzienie człowieka sprawiają, że warto zwrócić na niego uwagę. Pająk podobno ma łagodne usposobienie i rzadko decyduje się na ugryzienie. Dodatkowo ciężko mu przegryźć skórę dorosłej osoby. Niestety zdarzają się takie przypadki zwłaszcza wśród dzieci, które nie są tak uważne a ich skóra jest delikatniejsza. Jad tego pająka jest podobny w działaniu na człowieka jak jad osy czy szerszenia. Pojawia się piekący ból, opuchlizna w skrajnych przypadkach martwica tkanki. Bardziej nieprzyjemnie jest wtedy kiedy trafi na osobę uczuloną, wtedy ugryzienie może nawet zagrażać życiu.

DSC_0450.JPG

Samica pająka może osiągać nawet 2,5 cm oczywiście nie wliczając odnóży. To czyni go jednym z większych w Polsce. Tygrzyka można poznać nie tylko po ubarwieniu ale także po pajęczynie, która ma charakterystyczny zygzak zwany stabilimentum. Jak do tej pory nikt jednoznacznie nie jest w stanie stwierdzić do czego ono służy. Jedna z hipotez mówi, że ma za zadanie wzmacniać sieć, która przeznaczona jest na większe owady typu ważki czy koniki polne. Co ciekawe pająki te lubią żyć w większych koloniach i kiedy spotkamy jednego możemy w okolicy spodziewać się kolejnych, nawet 3 na metr kwadratowy

Pająk ładny, ciekawy i może być niebezpieczny dlatego warto mieć na niego oko. Zwłaszcza jeśli ktoś lubi spacery na skraju łąk i lasów

KOMENTARZE

 • allnatural

  Breaking: https://steemit.com/news/@bible.com/6h36cq

 • arabson1990

  O proszę, a mi za młodu w domu nie wierzyli jak im mówiłem, że mnie użarła ta bestia podczas zbierania jeżyn:)
  PS Popraw sobie jeden z tagów bo masz błędny.

 • ali.fishing

  Sporo pająków na grzybach i na rybach spotykam ale takiego jeszcze nie zaobserwowałem. Nawet ładniutki :)

 • napotem

  Nie cierpię pająkow ! Nie wiem czy go spotkałam ale wolałabym każdego omijać szerokim łukiem 😉

 • kamilkowalski

  perła-odnaleziona.jpg