BLOGCZEJNalpha

Kołowrotek Robinson Aztec FD 258

Nazbierało się kijów spinningowych dużo. Dopasowane do przynęty, linii brzegowej, gatunku itd. Z kołowrotkami jest ten plus, że mają zapasowe szpule. Dlatego można jednego kołowrotka używać do różnych wędek, wystarczy wymieniać szpule, na których są różne linki. Ale z tym jest trochę zabawy. Szpule zapasowe trzeba mieć dobrze zabezpieczone, nie gdzieś rzucone między zanęty, żeby się nie zabrudziły. Poza tym każdorazowo trzeba przewlekać przez przelotki. Łatwiej jest gdy ma się zestawy sparowane. Kij i kołowrotek.

DSC_0617.JPG

Do jednej wędki brakowało mi kołowrotka. Mój kij podróżny, który zawsze jest w samochodzie Sashima Trout Spin potrzebował pary. Jest to kij awaryjny, w razie gdy po drodze znajdę miejsce i czas mogę chwile porzucać. Nie szukałem więc kołowrotka drogiego, który będzie musiał sprostać kilkugodzinnej sandaczowej orce z główkami 20+ Niewielki uniwersał, pod klenia, jazia, okonia ale taki, który poradzi sobie ze szczupakiem czy boleniem – tego szukałem.

Wybór padł na Robinson Aztec FD 258

DSC_0621.JPG

Pod uwagę brałem też o bardzo podobnych parametrach Robinson Mistic. Jednak przyznam szczerze, że sugerowałem się także wyglądem. Do biało czarnej wędki idealnie pasuje biało czarny Aztec.
Z pośród 3 modeli 208, 258, 308 wybrałem ten średni z nawojem 0,20 mm-150 m i nawojem 60cm.

Tak wygląda specyfikacja wszystkich modeli

Model/waga Ilość łożysk Pojemność szpuli Przełożenie/nawój
FD 208 / 290g 7+1 0,20 mm-150 m 5,5:1 / 50cm
FD 258 / 300g 7+1 0,25 mm-150 m 5,5:1 / 60cm
FD 308 / 320g 7+1 0,30 mm-150 m 5,5:1 / 70cm

Jak widać różnią się wagą, pojemnością szpuli oraz nawojem.
Korpus z grafitu tak jak szpula zapasowa. Szpula główna z duraluminium, wcięcia w szpuli obniżają masę całego kołowrotka i nadają nowoczesnego wyglądu.

DSC_0622.JPG

Nad wodą

Nad wodą kołowrotek sprawuje się bezbłędnie. Płynna praca zapewne dzięki 8 łożyskom i igiełkowemy łożysku oporowemu. Brak szmerów, szumów i innych niepokojących dźwięków. Linka ze szpuli schodzi płynnie umożliwiając odległe rzuty. To z kolei zapewne zasługa między innymi równego nawoju.
Dużym plusem jest precyzyjny hamulec. Nie zacina się, nie oddaje linki seriami. Regulacja płynna z szerokim zakresem. To wszystko sprawia, że użytkuje się go bardzo przyjemnie.

DSC_0619.JPG

Świetnie radzi sobie z rybami takimi jak okonie, klenie, jazie, bolenie i szczupaki. Nie próbowałem go oczywiście na metrowych szczupakach czy do sandaczowej orki. Model 258 zapewne nie do tego jest stworzony.
Reasumując kołowrotek w relacji cena ( przedział 130-150zł) jakość wypada świetnie i mogę z czystym sumieniem polecić osobom szukających niedrogiego sprzętu.

Na koniec kilka danych od producenta:

• Lekka, grafitowa konstrukcja
• 8 łożysk
• Igiełkowe łożysko oporowe
• Duraluminiowa, anodyzowana szpula z bezpiecznym klipsem
• Grafitowa szpula zapasowa
• Wzmocniony rurkowy kabłąk
• Rolka typu „kropla wody”
• Aluminiowa rączka typu CNC
• Ergonomiczny antpoślizgowy uchwyt korbki typu „soft rubber”
• Komputerowo wyważony rotor
• Precyzyjny, multitarczowy hamulec
• Trwała sprężyna kabłąka
• Możliwość przełożenia rączki lewo/prawo

KOMENTARZE

 • zlotarybka-bot

  Welcome.
  I am a Fish-bot that supports fishing posts.
  Thank you for publishing the post and use of the myhuntingfishing,fishing or pl-wedkarstwo tag, which I rewarded with "upvote".
  If you care about the development of this bot, all you need is to like this comment, and the power of this fish-bot will grow. Thank you
  Witaj.
  Jestem Rybo-botem wspierającym tag pl-wedkarstwo i myhuntingfishing
  Dziękuje Ci za opublikowanie posta i użycia tagu pl-wedkarstwo lub myhuntingfishing oraz fishing, który nagrodziłem "upvoutem". Jeśli będzie Ci zależało na rozwoju tego rybo-bota wystarczy byś w rewanżu "upwoutował" czyli polubił ten komentarz a moc tego rybo-bota będzie rosła. Dziękuje
  Добро пожаловать
  Я рыба-бот, который поддерживает рыболовные посты.Спасибо за Ваше сообщение и использование тегов pl-wedkarstwo, fishing или myhuntingfishing который является наградой «upvoutem ». Если вы заботитесь о развитии этого рыцаря, все, что вам нужно сделать, это «взволноваться» в матче-реванше, то есть, как этот комментарий, и сила этого fisboot будет увеличиваться. спасибо

  977ed90d51b801891e07b99740d68a9e.gif