BLOGCZEJNalpha

Rzemiosło historyczne

Jak już wiecie należę do grupy odtwórstwa wczesnego średniowiecza i bardzo lubię tę społeczność. Próby odtwarzania wszystkiego co wiąże się z tą epoką spowodowały, że odkryłam w sobie niejakie zdolności manualne, które stały się kolejną moją pasją. Ściślej mówiąc zabrałam się za naukę tkania krajek na bardku oraz szycie ręczne strojów historycznych.

Co to jest krajka i bardko ?

Krajka to pleciony z nitek wełny wąski pasek służący do wykańczania brzegów tkanin w celu jej wzmocnienia i udekorowania. Krótko mówiąc taką krajką obszywa się mankiety, dekolty i doły koszul bądź sukni aby były trwalsze i ładniejsze ( bogatsze ). Krajkę można też wykorzystać jako pas bądź owijacze na nogawice. Oto jedna z wykonanych przeze mnie

IMG_20180129_165121.jpg

Bardko to urządzenie do tkania krajek. Urządzenie to dość mocne słowo w tym kontekście ponieważ jest to prosta rzecz i może być wykonana zarówno z patyków jak i listewek lub twardej skóry. Krajki można też wykonywać na tzw tabliczkach, które w czasach średniowiecza były używane głównie przez Skandynawów . Ja jednak jestem Słowianką więc skupiam uwagę na historii mojego regionu a Słowianie wykonywali krajki na bardku. Moje wygląda tak

IMG_20180912_184755.jpg

Nie będę opisywać sposobu tkania na bardku bo wątpię żeby to kogoś tak bardzo interesowało. Gdyby jednak ktoś bardzo chciał zobaczyć jak to robię to zapraszam w ten weekend do Krosna Odrzańskiego na Turniej Rycerski O Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej. Będę tam ze swoją drużyną i będziemy prowadzić warsztaty z różnych dziedzin, między innymi z tkania krajek. Po powrocie opowiem jak było :)
Na koniec wrzucam zdjęcie przy pracy z moją córunią

22904720_1973369176266559_4243649215739632418_o.jpg

Do zobaczenia wkrótce :D

KOMENTARZE

  • wadera

    Lubię szeroko pojęte rękodzieło :)

    Jeśli mogę Ci doradzić - zmień sobie tag polska na pl-kobieta, wtedy możesz liczyć na głos opiekunki tagu, @sisters. Powodzenia!