BLOGCZEJNalpha

#3 Ajurweda dla Zdrowia 💚 Poznaj Swoją Naturę: PITTA - żywioł ognia i wody 🔥


Hej! Kto pamięta mój artykuł na temat trzech rodzajów dosz wg ajurwedy? Zostawiłam tam dla Was trzy testy, który po wypełnieniu pokażą jaki żywioł (Vata - wiatr, pitta - ogień, czy kapha - ziemia) dominuje w Waszej naturze. Hmm.. wiem, że dla osób, które nigdy nie słyszały o ajurwedzie, może to brzmieć dziwnie lub też może kojarzyć się z psychotestami z gazet ;) A tutaj chodzi o to, by zadbać o swój tryb życia i odżywiania wg swojej natury i indywidualnych potrzeb. Myślę, że warto poszerzać swoją wiedzę o mądrość i doświadczenie płynące z innych kultur.


W ostatnim poście opisałam doszę vata, która jest mi najbliższa, bo ciągle marznę, mam trudności z nabraniem wagi, szybko mówię, jestem kreatywna i ciągle w ruchu ;) Wiem czego potrzebuję, by się zagrzać, wyciszyć, zwolnić i poczuć spokój. To codzienna chwila dla siebie na jogę i medytację, ciepłe regularne posiłki i zaplanowany tryb dnia. Ha! Dla młodej mamy to abstrakcja, dlatego po urodzeniu córeczki trudniej mi dbać o swoją wewnętrzną harmonię (i znajdować czas na blogowanie ;)). Ale już sama świadomość tego, co potrzebuję, jest bardzo pomocna. 


A dzisiaj opiszę dla Was doszę pitta. Kto z Was czuje, że żywioł ognia jest mu bliski?


https://cdn.steemitimages.com/DQmVTnWZuJ9BzqGSxuxkpKUEb6jpsfNY6wK2HHyaA7PnvXN/Piita.jpg


Pitta ma naturę gorącą, związana jest z takimi elementami jak ciepło, oleistość, lekkość, ruchliwość i płynność. Osoby o silnej naturze pitta są obdarzone determinacją i silną wolą. Dysponują niespożytą energią i inicjatywą. Cechy charakterystyczne dla pitty nasilają się latem, a w ciągu dnia, w południe. Pitta przeważa w środkowym okresie życia, młodości i średnim wieku. Energię działania warto kierować na osiąganie konkretnych celów, tworzenie i ekspresję.


Zaburzenia objawiają się jako wysypki, pokrzywka, gorączka, zapalenie, np. gardła, spojówek, jelit, nagłe zmiany nastroju, irytacja, złość, frustracja, zazdrość. Osoby z silną naturą pitta, które prowadzą bardzo niekorzystny tryb życia i źle się odżywiają mogą mieć problemy z nerkami. Warto zwrócić na to uwagę, potraktować to jako sygnał ostrzegawczy i zadbać o swój organizm.


Co zaburza doszę pitta: • tłumienie uczuć

 • unikanie miejsc miejsc spokojnych, świeżych i chłodnych

 • angażowanie się we frustrujące cię czynności

 • nadmierne spożywanie alkoholu

 • jedzenie pikantnych potraw

 • jedzenie olbrzymich ilości czerwonego mięsa i solonych ryb

 • podjadanie bardzo słonych przekąsek

 • spożywanie zbyt dużej ilości pomidorów, chilli, czosnku, surowej cebuli, kwaśnych produktów i jogurtu

 • wykonywanie ćwiczeń fizycznych w czasie najgorętszej pory dnia

 • noszenie obcisłych ubrań


Jak zrównoważyć doszę pitta?


1. Ważne dla Ciebie jest to, abyś zachowywał/a spokój i umiar.


2. Ufaj sobie i wyrażaj swoje uczucia w sposób konstruktywny dla ciebie i innych.


4. Unikaj nadmiernego gorąca, pary i wilgoci. Latem noś nakrycia głowy, bierz chłodny prysznic.


5. Latem spożywaj potrawy chłodzące, szczególnie korzystaj z dostępnej surowej żywności. Ciepłe posiłki częściej jadaj zimą.


6. W diecie unikaj w nadmiarze olejów, smażonych potraw, kofeiny, soli, alkoholu, czerwonego mięsa, czosnku i ostrych przypraw.


7. Staraj się spożywać więcej owoców i warzyw, szczególnie: kapustnych, jarmużu, rzepy, pietruszki i rzeżuchy. Możesz sięgać po serek wiejski i zboża (o ile nie występuje u Ciebie alergia lub nietolerancja).


8. Postaw na smak słodki, gorzki i cierpki w pożywieniu.


9. Przebywaj jak najwięcej na świeżym powietrzu, ale nie w czasie upałów.
Na zdrowie!


Moni
Pisząc artykuł korzystałam z książki "Ajurwedyjska książka kucharska", A. Morningstar, U. Desai  


KOMENTARZE

 • trampmad

  Kiedyś próbowałem ale się pogubiłem, teraz zawierzam intuicji.